UWAGA!

Rysuje przeszłość

 Elbląg, Jerzy Gawryołek rysuje to, co bada archeolog
Jerzy Gawryołek rysuje to, co bada archeolog (fot. WS)

Długie godziny spędza na pomiarach i uwiecznianiu ołówkiem na papierze tego, co odkryje ziemia. Jego rysunki uzupełniają dokumentację archeologiczną. Jerzy Gawryołek podgląda przeszłość, teraz na Placu Słowiańskim.

Archeolodzy zacierają ręce. Podczas prac związanych z przebudową drogi wojewódzkiej nr 503 w ubiegłym roku, vis a vis Poczty Głównej, ziemia odsłoniła fragmenty XVI-wiecznego bastionu. W tym roku, nieco dalej, natrafiono na drewniany wodociąg oraz mury, być może również fortyfikacji. Prace badawcze prowadzi dr Grażyna Nawrolska, a dokumentację pomaga jej tworzyć Jerzy Gawryołek, malarz, grafik, rysownik.
       - Wykonuję dokumentację na potrzeby badań archeologicznych – mówi. - Już od kilku lat współpracuję z pracownią konserwacji zabytków elbląskiego Muzeum. To duża gratka uczestniczyć w takim przedsięwzięciu, jak to – przyznaje Jerzy Gawryołek. - Dokumentujemy odkrycie, bo chcemy zachować ślad po badaniu. Dokumentacja podlega analizie, wykonuję pomiary, a rysunki wykonywane są w skali 1:20. Zwykłym ołówkiem – dodaje z uśmiechem. – Ważna jest dokładność pomiarów, zachowanie proporcji wszystkich odkrytych elementów. Następnie prowadzę niwelację terenu, ważne jest odpowiednie zwymiarowanie wysokości, czyli tego, na jakim poziomie dane elementy się znajdują. Dokumentacja jest wsparta zdjęciami, ale one tak nie oddają rzeczywistości, jak rysunek – przekonuje plastyk.
       Przygotowanie rysunków ze stanowisk badawczych to wielogodzinna praca.

 


       - Wszystko zależy od powierzchni, od ilości elementów, które trzeba udokumentować – wyjaśnia Jerzy Gawryołek. - Wykonuje się rzut pionowy, poziomy, rysuję partiami. Tu są elementy drewniane więc trzeba zrobić to jak najszybciej.
       Gdy tak ważna jest precyzja czy można mówić o walorach artystycznych rysunków?
       - To nie jest działalność artystyczna sensu stricte, aczkolwiek rezultat jest dosyć efektowny. Na pewno warto to robić – zapewnia Jerzy Gawryołek.
       A czy rysownik zostawia sobie szkice na pamiątkę?
       - Nie, trafiają one do muzealnej pracowni – wyjaśnia Jerzy Gawryołek. – Na pamiątkę zachowuję zdjęcia.
      

A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Takim ludziom jak ten Pan należy się pełen szacun. Wykonuje wspaniałą pracę dla żyjących współcześnie i w przyszłości. Brawo!
 • Słowa uznania!
 • Kolejny pracownik bez kasku Kiedy wreszcie ktoś się tym ludziom do d. .. zabierze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  cyberprzestępstwo(2013-04-27)
 • No i co z tego że bez kasku? Są tam prace na wysokości? Nie. No chyba, że mu kometa na głowę spadnie, albo meteoryt.
 • Nie masz racji; ) bo kaski są wymagane nie tylko przy pracy na wysokościach. Inspektor
 • Po odkrycui bastionu należało niczego nie ruszać, tylko zdjąć z całego placu pół metra ziemi, zazbroić i wylać pół metra betonu. Spokojnie i szybko zrobić robory na wierzchu. Potem od spodu wybierać wszystko na 4m w głąb, robiąc filary gdzie trzeba. Było by do zwiedzania podziemne miasto, przy którym podziemia Sandomierza to pikuś. Olbrzymia atreakcja turystyczna, jak podziemia całego rynku krakowskiego. Unia by dała szmal, bo Niemcy by poparli. jw
 • A to bohater jakis? Pracownik jakich wielu, rownie dobrze mozna napisac o panu Jozku operatorze koparki czy pani Steni portierce. No chyba, ze ow pan przygotowuje sobie grunt pod wybory....bo cos mi sie kojarzy, ze to dyzurny na listach pewnej partii....na szczescie dotychczas bez powodzenia...i niech tak zostanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_37784(2013-04-27)
 • he he dokładnie
 • zakładam, że Mobi sam tam zaraz wejdzie i pokaże swój talent kreślarski. .. - za długo siedzisz na technologicznym bezrobociu chłopie? Co komentarz to jakieś nieszczęście się przebija.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Aspartam E951(2013-04-28)
Reklama