UWAGA!

Rzadko schodzi na ziemię (Opowieści z lasu, odc.124)

 Elbląg, Samiec wilgi, Autor: Pawel Ryszawa [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC BY-SA 4.0  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], źródło: Wikimedia Commons
Samiec wilgi, Autor: Pawel Ryszawa [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], źródło: Wikimedia Commons

Jej imieniem nazwano samolot, przeznaczony głównie do lotnictwa sportowego. Swoje gniazdo buduje wysoko nad ziemią, również i tam przede wszystkim żeruje. Jaskrawo ubarwioną wilgę zwyczajną można zaobserwować m.in. na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Ptak ten, jak czytamy w Encyklopedii Leśnej, może osiągnąć długość 25 cm, a jego masa ciała waha się pomiędzy 51 a 85 g. Samiec wilgi zwyczajnej ma jaskrawożołte ciało, z czarnymi skrzydłami i ciemną kreską na oczach. Samicę opisuje się jako "skromniej ubarwioną", ma jasny spód, bardziej zielonkawy niż żółty wierzch oraz brunatne skrzydła.
       Przyrodnicy zaznaczają, że jest to jedyny ptak z rodziny wilg, który zamieszkuje Europę. Warto nadmienić, że ma pochodzenie tropikalne. W Polsce można go spotkać głównie na niżu, do życia wybiera m.in. lasy liściaste oraz mieszane, stare parki oraz ogrody. W naszym kraju zostaje jedynie na kilka miesięcy, od maja do września, później odlatuje w cieplejsze, południowe rejony.
       - Wilgę zwyczajną można zaobserwować m.in. na terenie rezerwatu Nowinka, położonego w pobliżu Tolkmicka – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Ptak ten swoje gniazda buduje wysoko nad ziemią, tam też głównie żeruje i przebywa. Żywi się owadami, poczwarkami, gąsienicami motyli, a także owocami. Wilga jest bardzo płochliwa, więc zauważenie jej może nie być takie proste, częściej da się ją usłyszeć.
       W ciągu roku samica składa do pięciu jaj, które później wysiaduje przez ok. dwa tygodnie, na zmianę z samcem. Pisklęta przebywają w gnieździe, gdzie karmione są przez rodziców, przez kolejne dwa tygodnie.
       "Istnieje przekonanie, że jeśli w lipcu (a czasem także w sierpniu) słyszy się intensywny śpiew wilgi, oznacza to, że w przeciągu trzech dni można spodziewać się opadów deszczu. Sądzi się tak na podstawie obserwacji zachowania wilgi w Afryce, gdzie zachmurzenie i zbliżające się opady wywołują u niej pobudzony, wiosenny nastrój, przez który ptak zaczyna intensywnie śpiewać" – informuje portal ekologia.pl.
       Wilga zwyczajna jest pod ochroną.
mw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • To zaje sty kompan do kieliszka wódki. Pijak jakich malo tankuje do nieprzytomnosci i dlatego rzadko schodzi na ziemie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    Zulugulax(2018-07-24)
Reklama