UWAGA!

Rzecz o tragedii

Była wieloletnia konserwator zabytków w Elblągu oraz autorka unikatowej w skali kraju koncepcji odbudowy elbląskiej starówki Maria Lubocka - Hoffmann otrzymała tytuł doktora habilitowanego.

Ten najwyższy w polskiej nauce stopień elblążanka zdobyła na Politechnice Wrocławskiej. Wydarzenie jest tym bardziej szczególne, bo rzadko habilitacji podejmuje się osoba nie związana z żadną uczelnią. Swoją pracę habilitacyjną Maria Lubocka - Hoffmann poświęciła zniszczeniom wojennym i powojennym oraz odbudowie 300 miast z tzw. Ziem Odzyskanych, czyli zachodniej i północnej części Polski.
     - Można powiedzieć, że na tych ziemiach doszło do prawdziwej katastrofy kulturowej - mówi dr Lubocka - Hoffmann. – W czasie działań wojennych zostało zniszczonych zaledwie kilka miast, w większości były one niszczone już po wojnie i to był drugi etap ogromnych zniszczeń. Trzecim były zaniedbania. Kilkanaście miast do dziś w ogóle nie zostało odbudowanych, ale jest też wiele takich, w których współczesna zabudowa zupełnie zniekształciła ich dawny charakter.
     Wydana z pomocą Fundacji Polsko - Niemieckiej książka pt. „Miasta historyczne zachodniej i północnej Polski. Zniszczenia i programy odbudowy” zalecana jest jako podręcznik akademicki, a pod koniec sierpnia ukaże się jej wydanie w języku niemieckim. Recenzenci podkreślają, że jest to pierwsze kompendium wiedzy o powojennej odbudowie miast leżących na Ziemiach Odzyskanych.
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • dr hab. ... ale jakiej uczelni ??? jaki jest tytuł rozprawy habilitacyjnej...??? w PORTELU wiadomosci jak zwykle "kompletne" i "wyczerpujące" ... Panowie troche więcej profesjonalizmu !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  KRAVITZ(2005-08-23)
 • Jeśli tak budowała Pani Starówkę w Elblągu i zaszczyty które Panią spotykają to jestem bardzo żdziwiony.Starówka jak to słowo rozumiem to coś starego, a w Elblągu to groch z kapustą, stare i bardzo nowoczesne, dlaczego się Pani na to godziła? Czy Politechnika Wrocławska oceniała Pani pracę i wkład do STARÓWKI w Elblągu?, czy oni widzieli te koszmarne budynki (m.innymi Vivaldi). Jestem laikiem jeśli chodzi o archtekturę ale widządz Toruń a Elbląg to mnie krew zalewa. Mieszkańcy którzy zamieszkali spodziewali się że za kilkanaście lat będzie pięknie ale te maszkary zostaną bo ktoś je zaprojektował, ktoś inny zaakceptował. Napewno znajdą się obrońcy, ale ja pytam dlaczego ci entuzjaści teraz się wyprowadzają, dlaczego jest tyle pustostanów?,jest tle pytań ale pozostaną bez odpowiedzi .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MieszkaniecSTARÓWKI(2005-08-23)
 • krawitz: lol, jesteś jednym z tych uczniów, którzy w nie przeszli testów na czytanie tektstów ze zrozumieniem? Z trzech prostych akapitów nie potrafisz wyciągnąć odpowiedzi na te pytania? Podpowiem: "Ten najwyższy w polskiej nauce stopień elblążanka zdobyła na Politechnice Wrocławskiej" (zdanie pierwsze tekstu), „Miasta historyczne zachodniej i północnej Polski. Zniszczenia i programy odbudowy” (początek ostatniego akapitu - jeśli oczywiści znasz takie słówko). Jeszcze jakieś pytania?
 • Ponadto, zresztą jak zwykle, autor artykułu nie ma zielonego pojęcia o tym co pisze. Tytuł naukowy "dr hab." nie jest bowiem najwyższym tytułem naukowym przyznawanym w Polsce. A co sympatyczny autorze z "profesorem"???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czytelnik(2005-08-23)
 • To jest najwyzszy STOPIEN naukowy. "Profesor" to jest TYTUL naukowy. Roznica niewielka, ale jednak jest. Przepros autora artykulu natychmiast.
 • Do redakcji : głupie dyskusje usuwać natychmiast, bez konsultacji z autorami .
 • To się wyprowadź do Torunia mieszkańcu Starówki, Toruń nie miał po wojnie niszczonego starego miasta, a kamienice w Toruniu są tymi które oglądał między innymi Mikołaj Kopernik :-) A zapewne sam wiesz jak rosjanie zniszczyli naszą starówkę, w wyniku działań wojennych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Generallo(2005-08-23)
 • Dużo piany, a dyskusja jak zwykle - na poziomie i na temat.
 • Generalio: czytaj i komentuj. Mnie chodziło o odtworzenie Starówki takiej jaka była przed zniszczeniem przez rosjan a nie Starówki 21wieku, a gdzie ja będę mieszkał to nie twoja sprawa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MieszkaniecStarówki(2005-08-23)
 • Cieszę się bardzo z osiągnięcia Pani Marii Lubockiej - Hoffmann, tylko dla mnie jako mieszkańca miasta Elblaga tytuł tej Pani nie ma większego znaczenia. Nasze Stare Miasto jest po prostu MARTWE !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zmartwiony(2005-08-23)
 • swoją drogą, tytuł artykułu w powiązaniu z jego "wstępniakiem" sugeruje, że tragedią nie jest zniszczenie miast na "ziemiach wyzyskanych", ale przyznanie tytułu dra hab. pani Hoffman. REDAKCJO!!!!! Patrz co publikujesz! Zaś na marginesie, Elbląska starówka rzeczywiście przypomina koszmarny sen lalki Barbie na detoksie. Przecież nie sądzę, by więcej kosztowało odtworzenie samych kamienic. A chociażby tylko ich elewacji tak jak stało się np. z Pałacem Jabłonowskich na Pl. Teatralnym w Warszawie. Jeśli oceniać dokonania naukowe p. Hoffman tylko jakością architektury stawianej na naszej starowce to dr. hab z pewnością się jej nie należy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Prusak(2005-08-23)
 • ZGADZAM, ZGADZAM i jeszcze raz ZGADZAM się z Prusakiem.
Reklama