UWAGA!

Są widoki na wieżę

 
Elbląg, Wieża widokowa w Parku Modrzewie. Kto chciałby popatrzeć na świat z góry?
Wieża widokowa w Parku Modrzewie. Kto chciałby popatrzeć na świat z góry? (fot. AD)

Po willi Carla Ziese w Parku Modrzewie prawie nie ma śladu. Prawie, bo pozostał domek bramny i wieża widokowa. I na nią miasto patrzy troskliwym okiem, choć póki co, troska ogranicza się do prac porządkowych wokół zabytkowego obiektu.

XIX-wieczna willa elbląskiego przemysłowca została poważnie zniszczona działaniami wojennymi i choć była koncepcja jej odbudowania, do realizacji planu nie doszło. W 1961 r. ekipy Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych przystąpiły do rozbiórki willi, a uzyskana w ten sposób cegła została sprzedana mieszkańcom miasta na cele budownictwa indywidualnego – informowała ówczesna prasa.
       Park Modrzewie został wpisany do rejestru zabytków, a wraz z nim m.in. wieża widokowa, na którą elblążanie spoglądają z zaciekawieniem. Zamknięta na trzy spusty, zaniedbana. Czy nie można jej odnowić i oddać do użytku?
       - Wieża widokowa jest wpisana do rejestru zabytków jako element założenia parkowego i podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej (tak, jak cały Park Modrzewie), dlatego na prowadzenie wszelkich prac w otoczeniu zabytkowej wieży należy uzyskać pozwolenie Konserwatora Zabytków – wyjaśnia Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - W ubiegłym roku Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu, który zarządza Parkiem Modrzewie, wystąpił do Konserwatora Zabytków z wnioskiem o określenie wytycznych konserwatorskich dotyczących remontu i odnowienia wieży. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi należy sporządzić ekspertyzę konstrukcji obiektu, a następnie program konserwatorski remontu wieży. Wykonanie tych opracowań pozwoli określić zakres i koszt wymaganych prac. Zarząd Zieleni Miejskiej rozważy możliwość zlecenia w tym roku opracowania ekspertyzy obiektu.
       Rzeczniczka prezydenta zapewnia również, że Zarząd Zieleni Miejskiej na bieżąco kontroluje stan wieży widokowej i dba o utrzymanie czystości i porządku w jej otoczeniu.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama