UWAGA!

Sąd rośnie, a problem z parkingiem pozostaje

  Elbląg, Przy ul. Karowej istnieje teraz tymczasowy parking
Przy ul. Karowej istnieje teraz tymczasowy parking (fot. Michał Skroboszewski)

800 tysięcy złotych – tyle pieniędzy w tegorocznym budżecie Elbląga znalazły władze miasta na rozpoczęcie budowy parkingu i dróg dojazdowych do powstającego właśnie sądu przy ul. Dąbka. Radni mają nad tą zmianą głosować na czwartkowej sesji. - Musimy jako miasto się zabezpieczyć, by to był parking ogólnodostępny dla mieszkańców – przestrzega radna Halina Sałata.

Miasto musi zbudować parking i drogi dojazdowe do nowego sądu, bo zobowiązało się do tego na piśmie w 2009 roku. Porozumienie w tej sprawie z prezesem Sądu Okręgowego w Elblągu podpisał ówczesny prezydent Henryk Słonina. Sąd ma być gotowy w 2017 roku, ale władze miasta chcą rozpocząć budowę parkingu i dróg już w tym roku.
       - Musimy rozpocząć teraz, bo trzeba więcej czasu, by całą inwestycję zrealizować. Nie ma jeszcze gotowej koncepcji budowy parkingu. Zastanawiamy się, w którym miejscu ma się on znajdować, którędy poprowadzić dodatkowe drogi dojazdowe, czy od ul. Robotniczej czy Teatralnej – powiedział nam Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
       Miejsc parkingowych ma być sto. Muszą się znajdować niedaleko sądu, w grę wchodzą więc dwa miejsca – teren przy sądzie od ulicy Karowej i teren po drugiej stronie ulicy Dąbka, niedaleko Szkoły Podstawowej nr 19.
       - Powinniśmy jako miasto się zabezpieczyć, by nie było tak, że parking powstanie, a nie będą mogli z niego korzystać mieszkańcy, szczególnie z okolicznych bloków – mówiła dzisiaj na posiedzeniu komisji finansowo-budżetowej radna Halina Sałata z PiS.

  Elbląg, To miejsce też jest brane pod uwagę pod budowę parkingu
To miejsce też jest brane pod uwagę pod budowę parkingu (fot. MS)


       - Miejsc ma być sto, a pracowników sądu będzie pewnie z trzystu. Siedzimy na beczce prochu, która eksploduje, gdy parking będzie gotowy – dodawał Paweł Fedorczyk, również z PiS.
       - Parking ma być zbudowany na terenie miejskim z pieniędzy publicznych, więc musi być ogólnodostępny, o czym jest mowa w porozumieniu z sądem – odpowiadał na wątpliwości radnych wiceprezydent Nowak. - Sąd nie wystąpił póki co do miasta z wnioskiem o wydzielenie części planowanego parkingu na swoje potrzeby. Nawet jeśli tak wniosek będzie, to decyzję o tym, co się z nim stanie, będzie podejmować Rada Miejska – dodał wiceprezydent.
       Miasto zgodnie z porozumieniem ma sfinansować całość prac związanych z budową parkingu i dróg dojazdowych, łącznie z koncepcją i projektem. Na ten cel w tegorocznym budżecie znaleziono 800 tysięcy złotych, pieniądze pochodzą z ponadmilionowej subwencji, jaką Elbląg otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. To nie wszystkie potrzebne na tę inwestycję środki. Do 2017 roku miasto wyda na ten cel około 2,5 miliona złotych.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "tu nie ma sprawiedliwości ! Tu jest Sąd !"
 • ZKM, rower, motorower. .. są spore możliwości. Szkoda tylko, że ludzie nie widzą, jakim bezsensem jest odpalanie ogromnej, śmierdzącej puchy, żeby przewieść nią jeden tyłek i żeby potem stała 8 godzin i rdzewiała.
 • jakim trzeba być leniem żeby jeździć do pracy samochodem 1 czy 2 km ja mam dokładnie 2850 m od ponad 10 lat chodzę pieszo i nie stękam że nie ma parkingów
 • Parking naziemny, pietrowy, kilka poziomow.... zajmie mniej miejsca i wszyscy sie zmieszcza. Myslec. A jak nie wiecie jak taki parking wyglada to jedzcie do Gdanska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  wystarczy pomyslec(2015-06-24)
 • Mam auto bo mnie stac... wiec sie woze...chodzilem na piechote jak nie mialem
 • Teraz się zastanawiają hahahahaha. Trzeba bylo myśleć przy wybieraniu terenu pod sad! Trzeba bylo postawić sad gdzie mialo być Porto, wielkie pole jak bylo tak jest.
 • chodzisz na peichote bo jestes sknerus - a na zawał i tak odejdziesz --czytaj ze zrozumieniem --tam sa równiez M I E S Z K A Ń C Y --
 • Problemem nie jest brak miejsc parkingowych, tylko zbyt duża liczba samochodów! Brzmi to paradoksalnie, ale budując nowe parkingi pogłębia się problem miejsc do parkowania. Niestety miasto nie ma żadnej polityki transportowej i dalej brnie w sprzyjanie samochodziarzom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  orianka(2015-06-24)
 • No to wybudujcie sobie bogacze parkingi i nie stękajcie, że nie macie, gdzie parkować złomu. Nie wiem, skąd założenia, że Ci, co jeżdżą rowerami albo idą te 2 km na pieszo są biedni i ich nie stać na samochód. I założę się, że moja kolarka kosztowała więcej, niż Twój ziomek.
 • Założę się, że moja kolarka kosztowała więcej, niż twój złomek leniuszku;) A jak jesteście tacy bogaci, to sobie sami zróbcie parkingi i po problemie!
 • Na remont basenu, czy wybudowanie kąpieliska nad rzeką Elbląg, nie ma pieniędzy, a na durny sąd i parking są co to Q. .. jest, autobusy i tramwaje są dla biurw i petentów ! Plac Jagiellończyka zamienić na parking jest gigantyczny i nikomu nie potrzebny, miejskie imprezy powinny odbywać się na bulwarze!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  cotoQ...jest(2015-06-24)
 • Mieszkam Nad Jarem. Przedziwna sprawa. Mamy kryzys, brak pracy, a co trzeci mieszkaniec ma dwa samochody, co dziesiaty ma trzy pojazdy, a rekordzista ma 5 pojazdów. Brak miejsca jak człowiek wróci z pracy, rano kongo bo szkoła i przedszkole. .. .|No to widać mamy zieloną wyspę. .. ..
Reklama