UWAGA!

Sejmik województwa przeciw „polityce szantażu” w sprawie portu

 Elbląg, Sejmik województwa przeciw „polityce szantażu” w sprawie portu
Fot. Mikołaj Sobczak, arch. portEl.pl

30 maja Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyjął stanowisko „w sprawie połączenia portu w Elblągu z Morzem Bałtyckim”. Jakie zdanie mają w tej sprawie radni?

- Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego podtrzymuje stanowisko z dnia 24 kwietnia 2018 r. w sprawie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską i jednocześnie sprzeciwia się działaniom mającym znamiona politycznego szantażu wobec samorządu Miasta Elbląg – czytamy w przyjętym stanowisku. - Domagamy się dokończenia inwestycji polegającej na połączeniu portu w Elblągu z Morzem Bałtyckim. Polscy podatnicy wydatkowali na wykonanie przekopu ok. 2,5 mld zł, dlatego sabotowanie tej inwestycji i polityka szantażu wobec samorządu miasta Elbląg są niezgodne z polską racją stanu – podkreślają radni.

Warto zaznaczyć, że taka forma stanowiska wyszła z inicjatywy radnych KO-PSL. Projekt zgłaszany przez radnych PiS-u został natomiast odrzucony. Zawierał m.in. takie stwierdzenia:

- Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego opowiada się za przyjęciem przez Gminę Miasto Elbląg, jako jedynego wspólnika spółki Zarząd Portu Morskiego Elbląg spółka z o.o., rządowej propozycji dokapitalizowania portu morskiego w Elblągu kwotą stu milionów złotych, wpisania go do ustawy o portach i przystaniach morskich jako czwarty port morski o znaczeniu podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej nadając mu status taki, jak portów w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie-Świnoujściu oraz wzięcia przez Skarb Państwa odpowiedzialności za dalszy rozwój i inwestycje w porcie morskim w Elblągu – czytamy w odrzuconym przez sejmik projekcie.

Stanowisko przygotowane przez radnych KO-PSL, które zostało przyjęte przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, odczytał dziś (1 czerwca) podczas konferencji prasowej Witold Wróblewski. Niedawno prezydent Elbląga wysłał list otwarty do wiceministra Gróbarczyka w sprawie dalszych rozmów o porcie.

- Do dziś nie mam informacji jeśli chodzi o Ministerstwo Infrastruktury na ten temat, czekam na odpowiedź - wskazywał podczas dzisiejszej konferencji włodarz Elbląga. Zapytany o zapowiedzi wiceministra Gróbarczyka dotyczące współpracy rządu z prywatnymi inwestorami z pominięciem miasta, odpowiadał, że każda inwestycja, czy związana ze Skarbem Państwa, czy prywatna, wiąże się z rozwojem portu. - Ale dzisiaj to jest temat wtórny - stwierdził Witold Wróblewski. - Dzisiaj jest problem nie w braku terminala, nie jest problem w braku maszyn, urządzeń, które by mogły przeładowywać. Dzisiaj jest problem w dopłynięciu do portu - stwierdził. To, zdaniem prezydenta Elbląga, nie jest zadaniem samorządu.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Sa przeciw, ale jaka jest alternatywa? Zeby bylo tak jak bylo, czyli parking dla tirów? A w miescie przez rok wyparowalo 4tys ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  54
  18
  Suweren(2023-06-01)
 • Będą wybory I całe to PO, PSL, SLD wylecicie z hukiem. To przez was Elbląg ulega degradacji. To przez was od 24 lat Elbląg jest wykorzystywany. Paszli won.
 • Pytam was jakim prawem dopłaca się do bankruta lotniska szymany. Nie ma zysków upadek. Tym się zajmujcie madrale z sejmiku.
 • Dajcie se juz siana ! Bo męczycie glupotą
 • Co marudzicie, tak ma być!!! POstawilem wam koło na starówce i jeszcze wam mało??? Robić za minimalną krajową po stolarniach na trzy zmiany i nie narzekać!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  14
  Wasz Witold(2023-06-01)
 • Prawo i Sprawiedliwość daje pieniądze a ci tylko knują i knują. Nie dać nic to się nauczą.
 • Województwo warmiński mandzurskie ma port morski i ma kłopot ponieważ nie ma pojęcia cóż tym fantem począć? gdyby to były zimne termy, lotnisko w krzakach to wiadomo byłoby że trzeba w to inwestować i inwestować a tu nie wiadomo co robić bo jeszcze się okaże że to zacznie być dochodowy taki port I co wtedy?
 • Nie jestem zawistny ale tenże sejmik wcześniej lekką ręką dał Olsztynowi 200 mln zł na budowę hali sportowej Urania. Rozebrano obiekt z 1978 roku (postawiony na tzw Dożynki centralne) i zbudowano od nowa w tym samym kształcie. Jeśli sejmik zdominowany przez KO i PSL chce coś w sprawie portu w Elblągu zrobić - a jak widać stać go - niech da 200 mln złotych na pogłębienie toru dostępowego i inne elementy infrastruktury. Wtedy można się zgodzić ze stanowiskiem przeciwko ofercie rządowej. "Stanowiskami" za to się nikomu nie zapłaci
 • przez was pisiory Polska jest pośmiewiskiem w Europie. Będą wybory i poszli won. Nikt po was nawet nie zapłacze
 • Rozumiem, że kolejnym krokiem zatroskanych radnych wojewódzkich będzie wniosek o dokapitalizowanie elbląskiego portu? Czy to fałszywa troska i element walki politycznej
 • @TeofilSkorupa - Nie daje a rozdaje nie swoje. Czemu nie piszesz prawdy?Daje sobie i swoim a jak tego nie widzisz to do okulisty zapraszam.
 • @TeofilSkorupa - spie(r)dalejszon Teosiu
Reklama