UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Senat daje nadzieję opozycji

 
Elbląg, To będzie ich kolejna kadencja w parlamencie - Elżbieta Gelert i Jerzy Wcisła
To będzie ich kolejna kadencja w parlamencie - Elżbieta Gelert i Jerzy Wcisła (fot. Anna Dembińska)

Elżbieta Gelert i Jerzy Wcisła (Koalicja Obywatelska) dziękują wyborcom za oddane na nich głosy, a także za wysoką frekwencję przy urnach. Zapowiadają aktywne działania na rzecz miasta i regionu, a także patrzenie partii rządzącej na ręce. Tymczasem najnowsze wyniki wyborów do Senatu pokazują, że PiS w tej izbie większości może nie mieć. - To całkowicie zmienia pozycję Senatu, który ma wielką szansę na to, by stać się stróżem stosowania właściwych procedur przy stanowieniu prawa - mówi senator Wcisła.

Na zwołanej dziś (14 października) konferencji prasowej kandydaci do Sejmu i Senatu Elżbieta Gelert i Jerzy Wcisła podziękowali wyborcom za głosy oraz za frekwencję. - Za zaufanie - podkreślali - którego postaramy się nie zawieść.

- Także za poparcie PSL, KWW Witolda Wróblewskiego, a także za duże poparcie różnych samorządów i organizacji - oddał Jerzy Wcisła. - Tego nie nagłaśniałem, bo ludzie boją się zemsty partii rządzącej i nie chcą mówić oficjalnie o popieraniu opozycji - stwierdził senator Koalicji Obywatelskiej. - To dla mnie zobowiązanie i sygnał, że warto podejmować wysiłki, bo wyborcy to dostrzegają i wybierają tego, komu ufają.

- Zakładaliśmy w Senacie, że zbudujmy koalicję europejską czy obywatelską i zrobimy jedną listę konkurencyjną dla PiS, które zagraża samorządności i demokracji - kontynuował. - To się nie udało i skuteczność Senatu jako stróża demokracji będzie trudniejsza. Jednak będziemy się bardzo starali, by nagłaśniać sposób łamania prawa - zapowiedział Jerzy Wcisła zakładając, że i w Senacie Prawo i Sprawiedliwość będzie miało większość.

Jednak najnowsze wyniki wyborów do Senatu pokazują, że podział mandatów może być następujący:

PiS - 48 mandatów
           KO - 43 mandaty
           PSL - 3 mandaty
           SLD - 2 mandaty
          Kandydaci niezależni - 4 mandaty.

- Ta sytuacja stwarza możliwość ukształtowania większości przez „opozycję demokratyczną” 51 senatorów. PiS miałby w niej 48 głosów + senatorka Lidia Staroń, która startowała z poparciem PiSu - uzupełnia senator Jerzy Wcisła. -To całkowicie zmienia pozycję Senatu, który ma wielką szansę by – wykorzystując większość senatorów reprezentujących komitety opozycji demokratycznej – stać się stróżem stosowania właściwych procedur przy stanowieniu prawa. Skończy się nagminne w obecnej kadencji uchwalanie ustaw nieskonsultowanych, z negatywnymi opiniami prawnymi, przyjmowanych w tzw. trybie nocnym (po południu lub wieczorem ustawa przyjmowana w Sejmie, w nocy procedowana w Senacie, następnego dnia uchwalana). Społeczeństwo i środowiska zainteresowane skutkami takich ustaw dzięki pracy Senatu będą mogły poznać skutki nowego prawa, jeszcze przed jego uchwaleniem. Mam nadzieję, że wielu środowiskom otworzy to oczy na zagrożenia płynące z takiego sposobu tworzenia prawa - zakończył.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama