UWAGA!

Senator Wcisła: Wzywam rząd do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

 Elbląg, Jerzy Wcisła
Jerzy Wcisła (fot. Anna Dembińska)

W Polsce trwa stan nadzwyczajny, tylko nie jest on nazwany. Wprowadźmy stan klęski żywiołowej i skoncentrujemy wreszcie wszystkie siły polityczne, administracji państwowej i samorządowej – ponad podziałami – na walce z epidemią COVID-19 – mówi Jerzy Wcisła, senator z Elbląga.

Dzisiaj (6 maja) na X posiedzeniu Senatu RP elbląski senator Jerzy Wcisła przedstawił projekt uchwały o stanie klęski żywiołowej. Uchwała wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do natychmiastowego wprowadzenia ww. stanu na całym terytorium Państwa Polskiego. – Ograniczane są prawa człowieka, wolności osobistych, robi się to często rozporządzeniami ministra lub Rady Ministrów, a więc wbrew przepisom Konstytucji RP – argumentuje senator Jerzy Wcisła.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli również na legalne, zgodne z Konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich. Z kolei unikanie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego będzie miało niekorzystny wpływ na finanse państwa.

– W związku z tym, że zastosowane przez rząd zakazy prowadzenia działalności gospodarczej w wielu sektorach gospodarki nie mają prawidłowej podstawy ustawowej, to powoduje, że po zakończeniu stanu epidemii mogą pojawić się ogromne roszczenia pod adresem Skarbu Państwa – wyjaśnia senator Wcisła. – Z kolei w przypadku ogłoszenia stanu klęski żywiołowej zakres takich roszczeń byłby ograniczany, a ich wysokość miarkowana na mocy ustawy z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.

W Polsce od 20 marca trwa stan epidemii. Obecnie liczba zakażonych wynosi ok. 14 tysięcy, a liczba zmarłych na COVID-19 ok. 700 osób. Te liczby codziennie się zwiększają.

 

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Eee no bys przestal lepiej. Ty to mozesz sobie wzywac. ..
 • Jurku, sorry, ale żeby kogoś do czegoś wzywać, to musi stać za Tobą wysokie stanowisko, albo duży autorytet. Bycie senatorem, to ciutko mało.
 • Opozycja pracuje dla koryta współpracując z Niemcami i Rosją, chcąc sprzedać nasz kraj. Prawie im się udało ale Polacy wreszcie się obudzili i pogonili to towarzystwo wzajemnej adoracji. Polska wzywa was, szubrawcy, wynoście się z kraju !
 • Opozycja w mojej ocenie robi błąd próbując zablokować ustawę. Powinna publicznie wytknąć wszystkie zagrożenia ale pozwolić PiS-owi zrobić te pocztowe wybory. Niech PiS decyduje a ludzie niech zobaczą realizację, skutki decyzji i je ocenią. Zablokowanie ustawy uważam za koło ratunkowe podane PiS. Media publiczne wspólnie z PiS-em i tak winą za zablokowanie wyborów obarczą opozycję. Propaganda TVP PiS stoi na wyższym poziomie niż ta z czasów PRL. To opozycja uznana zostanie za sprawcę zamieszania a nie wirusowa histeria, lekceważenie, nieudolność PiS czy dyktatorskie zapędy. Opozycja straci a błędy PiS zostaną ukryte. Trzeba sprawdzić kto bije pianę dla żądzy władzy. Wybory powinny się odbyć w maju. Inaczej podział między ludźmi jeszcze bardziej się pogłębi. Każdy uwierzy w inną prawdę. Prawdy nie da się ukryć. Komuna nie dała rady. PiS też nie da rady. Jeżeli wybory okażą się zagrożeniem będą niedemokratyczne, kpiną z wyborów i wyborców, ujawnią się dyktatorskie zamiary i żądza władzy za wszelką cenę - PiS poniesie konsekwencje. Jeżeli będzie inaczej to opozycja poniesie konsekwencje. Ryzyko zakażenia pewnie jest ale poznać prawdę - to tylko dobrze dla Polski. I warto zaryzykować. Chyba. Dążenie do stanu klęski uważam za błąd opozycji.
 • Panie Wcisła, jak czytam o Pańskie wywody, o Pańskich zasadach, które miały zapobiec katastrofom w tym naturalnym, o historii Mieszka I, o jakimś lunatykowaniu, o tym jak Pan gadulstwem swym osiem lat przekopywał mierzeję. To chyba faktycznie w POlsce trwa "stan nadzwyczajny ", skoro takie osoby jak Pan zdobywają głosy i wchodzą do Senatu ?? Jet to dla mnie niepojęte. Już nie wspomnę o języku polskim jaki Pan stosuje wobec przeciwników politycznych. A każdemu Polakowi należy się szacunek. Zrozumiał Pan co napisałem, czy NIE bardzo ??? Pozdrawiam Pana i elblążan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  101
  15
  pampi-ZAWADA(2020-05-06)
 • patrząc na to zdjęcie widzę co????? ZDRAJCAAAAA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  86
  19
  MARIOLAAAA(2020-05-06)
 • Ooo wcisla znowu nie daje o sobie zapomniec. Byle o czym, byle jak i byle zaistniec. Rozumiem, ze ty bedziesz korporacjom placil odszkodowania, a poza tym pisy wzorem twego rudego guru takze twierdza, ze dytuacja nie wymaga. Trzeba uczyc sie od takich jak rudy jak mataczyc.
 • Oczywista oczywistość, stan nadzwyczajny jest tylko że go nie ogłoszono.
 • Histeria i zlekceważenie trudności spowodowało, że PiS sam się ograł. Wybory mogły odbyć się bezpiecznie i w dowolny sposób. Na przygotowanie PiS miał kilka miesięcy. Teraz każdy majowy termin odpada. Technicznie nie da się wyborów pocztowych przygotować. Diabeł tkwi w szczegółach. Np. z danych GUS wynika, że w Polsce żyje ponad 1.8mln z dysfunkcją wzroku. Zgodnie z ustawą taki wyborca może zażądać do pakietu nakładki na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a i razem z pakietem musi być mu prze PKW przesłana. To jego prawo. Nie sądzę aby to było załatwione chyba, że ustawą wykluczy się niewidomych. Polacy z zagranicy już są wykluczeni z uwagi na ograniczenia spowodowane wirusem w krajach gdzie mieszkają. Wiele tysięcy chorych w szpitalach i na kwarantannie niekoniecznie w miejscu zamieszkania - jak dostarczyć i odebrać pakiety? Łatwość ingerencji w wybory przez wrogie służby. Brak choćby monitoringu skrzynek. Jedno zgłoszenie-wiele kart. Wiele innych spraw -niewielu chętnych do komisji wyborczych, braki kadrowe listonoszy itd. Nie da się przygotować do wyborów pocztowych o takiej skali w dwa tygodnie z wymaganiami prawa i zachować bezpieczeństwo wyborców. Nawet i normalne już przepadły. PiS nie docenił trudności zlecając sobie organizację wyborów. Opozycja może uratuje PiS. Może przed wirusem wielu ochroni ale uznana będzie za mącicieli dla przejęcia władzy. Kowal zawinił cygana powieszą.
 • dosyć tego - papa
 • Ty kulwa kletynie! A moze jeszcze do wyjscia na ulice, drugiego majdanu i wojny domowej. .. tego byscie chcieli co! Po ogloszeniu kleski żywiołowej twoje wnuki beda Cie jeszcze splacać ale ciebie pewnie to gówno obchodzi łajzo! Nie udalo wam sie zniszczyc kraju przez te swoje 8 lat to moze teraz sie uda! Na szczescie wiekszosc ludzi juz sie na was poznała i na waszej partyjnej tvnwizji! Hashtagi: #Bdjdkek
 • Chłopie, czy ty wiesz co to jest stan nadzwyczajny i z jakimi konsekwencjami się wiąże???!!!Skąd wy się bierzecie. .. jesteś co najmniej 5x Ziobro!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  2
  tuskucnótwszelakich(2020-05-06)
Reklama