UWAGA!

Skąd się wzięły procesje Bożego Ciała

 Elbląg, Skąd się wzięły procesje Bożego Ciała
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl)

Dziś (8 czerwca) przypada uroczystość Bożego Ciała. Główne uroczystości w naszym mieście rozpoczęły się w katedrze św. Mikołaja mszą o godz. 10, po której wyruszyły procesje ulicami miasta. Zobacz zdjęcia jednej z nich.

Procesje przejdą ulicami miasta

Główna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, wyruszy po mszy św., która rozpocznie się w katedrze św. Mikołaja o godz. 10. Procesja przejdzie trasą z katedry św. Mikołaja, przez ulice Mostową, Stary Rynek, Wigilijną, Giermków, Hetmańską, 1 Maja, Przymurze i Rzeźnicką. Zakończenie uroczystości planowane jest ok. godz. 12.30.

Poza główną procesją, ulicami miasta przejdą także procesje organizowane przez inne parafie. W tym czasie mogą wystąpić chwilowe trudności związane z przejazdem aut.

 

Z historii

Obchody Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwanej potocznie Bożym Ciałem są wyrazem pobożności eucharystycznej. Ta forma religijności rozwinęła się na zachodzie Europy na przełomie XI i XII wieku. Była reakcją i formą przeciwdziałania na kwestionowanie prawd wiary przez Berengara z Tours (ur. 998). Inspiracją do rozpoczęcia celebracji corocznych procesji były również treści objawień bł. Julianny z Cornillon (ur. 1193). Mistyczka ta wraz z zaprzyjaźnioną pustelnicą z Liége wzywała do ustanowienia dnia ku czci Najświętszego Sakramentu, co nastąpiło w 1264 roku, kiedy papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił obchody dzisiaj celebrowanej uroczystości dla całego Kościoła. Jako argumenty przemawiające za wprowadzeniem święta papież wymienił: zadośćuczynienie za znieważanie Najświętszego Sakramentu, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia eucharystii. Na święto Bożego Ciała papież wyznaczył czwartek po oktawie Trójcy Świętej, dlatego jest to tzw. święto ruchome.

W średniowieczu procesjom towarzyszyły często pokazy tzw. żywych obrazów odnoszących się do scen z Ewangelii. Inscenizacje te skierowane były przede wszystkim w celach ewangelizacyjnych do ludności niepotrafiącej czytać. Kontynuacją tej tradycji są obecnie biorące udział w procesjach chorągwie i feretrony przedstawiające m.in. obrazy z życia Jezusa. Przedstawiciele różnych bractw i wspólnot żywego różańca w procesji przed monstrancją z konsekrowaną hostią niosą poduszki zdobione biblijnymi scenami i przedstawieniami świętych oraz różaniec dużych rozmiarów często przybrany kwiatami. W wielu parafiach dzieci pierwszokomunijne przed niesioną przez kapłana monstrancją sypią płatki kwiatów.

Początki obchodów Bożego Ciała sięgają na ziemiach polskich 1320 roku. Zainicjował je na terenie diecezji krakowskiej bp Nanker. W 1420 roku na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość już za powszechną i obchodzoną we wszystkich kościołach królestwa. Po Soborze Watykańskim II Konferencja Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 lutego 1967 roku obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania ewangelii, które tematycznie związane są z eucharystią. Dla wielu osób udział w procesji ulicami miasta w dniu Bożego Ciała jest okazją do dania świadectwa wyznawanej wiary. Do tradycji związanych z celebrowaniem tej uroczystości należy też zdobienie w mieszkaniach okien obrazami związanymi z ostatnią wieczerzą, symbolami eucharystycznymi (hostia, kielich mszalny) oraz wizerunkami Jezusa, Maryi i świętych.

mk

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dzwony zabiły. Zabiły dzwony w ten niezwykły czwartek Jezus nam przyszedł w odwiedziny rusza procesja Bożego Ciała idą powoli całe rodziny Radość na twarzach ich się maluje i niosą w rękach kwiaty a każdy bukiet jest z polnych kwiatów niezwykły przebogaty, Złożą go Panu na ołtarzu dosłownie za chwil parę kwiaty zebrane z polskiej ziemi dla Pana na ofiarę. Czuję kadzidła wonny zapach i blask monstrancji w blasku słońca klękają ludzie przed jej obliczem wciąż idą tłumy ciągną bez końca. Pod baldachimem kapłan kroczy w monstrancji niesie Ciało Boże słońce oświetla złotą monstrancję i ciepło jest na dworze. Bądź pozdrowione Boże Ciało w dymie kadzideł w blasku złota Klękają ludzie w obliczu Pana dla niego dziś ta Golgota. Sypią kwiatuszki śliczne dziewczynki mijając kolejne stacje widać wzruszenie na ludzkich twarzach i pełna adorację. A te dziewczynki są jak aniołki mają prześliczne białe sukienki na piersi koszyczki z kwiatkami małe niezwykłe całe białe. Z ściśniętych gardeł śpiew się wyrywa i słychać modlitwę kapłana kolejna stacja znak krzyża na czole klękamy na kolana. I czuję w tej chwili że Bóg idzie z nami monstrancja błyszczy w blasku słońca jak okiem sięgnąć idzie procesja długa poważna i bez końca. Henryk Siwakowski.
 • Zabłysła monstrancja Zadrżała ziemia zabłysły monstrancje w procesjach Bożego Ciała ze śpiewem na ustach w wielkiej modlitwie ruszyła procesją Polska cała. Z pokorą w sercu ugięły się kolana serca zabiły uroczyście i poszły tłumy towarzyszyć panu w celebrze i kapłanów asyście. Dziewczęce ręce sypnęły kwiatki całe kwieciste kobierce dzwonią dzwoneczki przy każdej stacji i każdy w pokucie uderza się w serce. Kolejna stacja kolejna modlitwa kolejne do pana przesłanie od powietrza głodu ognia i wojny uchroń nas panie. Znów błysk monstrancji i zapach kadzidła przed nami kolejna stacja i droga jest tak uroczyście i podniośle czujemy w sercach obecność boga. Wciąż idą tłumy całe rodziny by ujrzeć dziś pana oblicze z otwartym sercem w wielkiej pokorze tak wielkie że ich nie zliczę. A bóg idzie z nami lśni w słońcu monstrancja a za nim ludzkie gremia witają go kwiaty ptaki na drzewach i cała Polska ziemia. Henryk Siwakowski.
 • Niektórzy mieli swoją procesję 4 czerwca z guru donkiem pod tęczowym baldachimem.
 • a wróblewski gdzie chodzi na procesję ???? widziałem go kiedyś na procesji z BIEDRONIEM haaaaa
 • Do kościoła i na procesje pisiory, a nie wypisujecie tutaj swoje bzdury. Nawet w Boże Ciało nie potraficie uszanować religii, której jesteście fanatykami.
 • no oczywiście katolik = pisior. Mowa miłości w pełni
 • @lyberał - Naucz się czytać ze zrozumieniem. Wypowiedź bardziej sugeruje, że każdy pisior to katolik, ale czego się spodziewać po pisiorze…
 • a kto powiedział ze jestem pisiorem? sam se domniemujesz w ramach tolerancji?
 • Czyli jak pisowiec to katolik, to miłośnik PO to na pewno tęczowy.
 • Po Tobie też niczego dobrego, ale pisz tak dalej. Wspierasz 3 kadencję PIS. Uśmiechnij się nie będzie lepiej.
 • @bra - Błąd - pisowiec to albo naiwniak, albo oszust. innej opcji nie ma.
 • Jesteście tylko niewolnikami kleru
Reklama