UWAGA!

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle (opinia nadesłana)

 Elbląg, Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle (opinia nadesłana)
(fot. Anna Dembińska)

Za nami kolejna, druga w historii samorządu, debata nad Raportem o stanie miasta. W tym roku urzędnicy przygotowali aż 600 stron informacji o tym, w jaki sposób zrealizowali zadania. Po tej lekturze warto jednak sięgnąć do niezależnych opracowań. To one przede wszystkim pokazują miejsce naszego miasta na samorządowej mapie Polski.

Raport o stanie miasta to 600-stronicowa beczka miodu. Według niego większość zadań została zrealizowana, a to, czego się nie udało zrobić, to nie do końca wina prezydenta. W tym samym tonie wypowiadał się sam Witold Wróblewski mówiąc o roku 2019 jako o okresie, który "zapisał się w historii Elbląga". Nieco dziegciu dorzucili radni, głównie opozycyjni, co zaskoczyło włodarza. Mówił o tym podczas debaty:

- Jestem zdziwiony takim minorowym nastrojem. Ja jestem odmiennego zdania jeżeli chodzi o o budżet ubiegłego roku i o to, ile pozyskaliśmy środków finansowych, ile jest realizowanych inwestycji. To był bardzo dobry rok. Dziwi mnie, że są radni, którym słowa o dobrze wykonanej robocie przez gardło nie przejdą.

Prezydent Wróblewski stwierdził także, że miasto jest w dobrej kondycji finansowej i inni samorządowcy nam zazdroszczą: - Jestem z tego dumny, że miasto się rozwija. Spadek liczby ludności mamy, ale mniejszy niż średnia krajowa. Jesteśmy jednym z miast, gdzie deweloperzy kupują grunty i budują mieszkania. Słyszę od nich, że budownictwo wielorodzinne się rozwija. Czy Ci deweloperzy są tacy nieroztropni, że budują pustostany? Wniosek z tego taki, że są chętni na mieszkania, a nie że wszyscy uciekają do innych miast i za granicę.

Trudno jednak o obiektywną opinię na ten temat w samym mieście. Na ocenę każdego z nas wpływać będą sympatie i antypatie, czy doświadczenia współpracy z urzędem. Na moją własną np. ciągła walka o dostęp do informacji publicznej. Dlatego przed głosowaniem nad wotum zaufania sięgnąłem po zewnętrzne oceny naszego miasta. Tu już nie jest tak różowo.

Jednym z najważniejszych rankingów samorządowych i uważanym za najbardziej wiarygodny jest Ranking Samorządów "Rzeczypospolitej". Co roku kapituła, na czele której stoi były premier Jerzy Buzek ocenia polskie gminy i miasta w kilku kategoriach – trwałość ekonomiczna-finansowa, trwałość społeczna, trwałość środowiskowa oraz jakość zarządzania. Niestety, na 65 miast na prawach powiatu (ranking nie obejmuje Warszawy) Elbląg uplasował się na 60. miejscu. To oznacza spadek w ciągu roku aż o 15 miejsc (w 2018 był na miejscu 45.).

W rankingu Perły Samorządu 2019 Dziennika Gazeta Prawna, który nagradza dziesięć najlepszych samorządów w różnych kategoriach, Elbląga zabrakło w ogóle. Nie ma nas także wśród laureatów Rankingu Zrównoważonego Rozwoju JST Politechniki Warszawskiej. Ten ranking wyróżnia najlepiej rozwijające się gminy i miasta.

Kolejne cztery to opublikowane w tym roku rankingi pisma Wspólnota:

1. Bogactwo Samorządów, czyli ocena sytuacji finansowej za 2018 rok – 41. miejsce na 48 wśród miast na prawach powiatu,

2. Liderzy Inwestycji, czyli ocena wydatków inwestycyjnych za okres 2016-2018 – 35. miejsce na 48 wśród miast na prawach powiatu,

3. Miejsca przyjazne edukacji – 33. miejsce na 39 wśród miast pow. 100 tysięcy mieszkańców,

4. Ranking wykorzystania środków europejskich na inwestycje transportowe w latach 2014 – 2018 – 30. miejsce na 48 miast na prawach powiatu.

  Elbląg, Piotr Opaczewski
Piotr Opaczewski (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Dorzucę jeszcze wyniki Rankingu 100 polskich miast przygotowanego przez Klub Jagielloński. To ocena nie tylko samego miasta ale całego regionu oraz sposobu, w jaki miasto wpływa na swoje otoczenie. Na 100 obszarów elbląski zajął 95. miejsce w kategorii gospodarka, 39. – jakość, 78. – wiedza, 33. – usieciowienie (w sumie 66. miejsce).

Na koniec nawiązując do wypowiedzi prezydenta Wróblewskiego podam jeszcze tylko informacje dotyczące wyludnienia oraz ilości oddanych mieszkań w Elblągu. Analizując dane GUS z 2002 i 2018 roku w Elblągu ubyło w tym okresie 7448 mieszkańców (to „tylko” 246. miejsce na 940 samorządów). W 2019 roku oddano za to w mieście 340 nowych mieszkań (to 39. miejsce na 66 miast na prawach powiatu).

Ocenę zostawiam Państwu. Ja swoją wystawiłem podczas głosowania nad wotum zaufania dla prezydenta.

Piotr Opaczewski, radny
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ludz\ie w Elblagu sa w letargu, uspieni, stlamszeni, bez nadziei na lepsze, stad wybieraja w ich mieniamni zlo, wroga, ale swojego ktorego znaja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47
  7
  Realista1(2020-06-29)
 • Błagam. .. zmiłuj się człowieku. .. ". .. Ranking Samorządów "Rzeczypospolitej. .. ."przeanalizowałeś i wiesz jakie dane zostały wzięte pod uwagę aby taki Ranking powstał? Skąd oni to wzięli i jak oraz dlaczego tak zinterpretowali? Rankingi maja się tak do rzeczywistości jak onanizm do miłości co?
 • Jest źle ponieważ Elblag w znacznej większości składa się z po-komunistycznym, starego społeczeństwa, któremu niczego niepotrzebna. Siła tobą za Elbląga są wioskacze z PGRowskich wsi, czyli stado niewykwalifikowanych i niewykształconych półmozgow. Kto mądrzejszy ma obok Gdansk i już tu bie wraca.
 • Tu cytuję ". .. Analizując dane GUS z 2002 i 2018 roku w Elblągu ubyło w tym okresie 7448 mieszkańców. .. "może nam przypomnisz a Unia od kiedy jest?!
 • @Na_ulicy_mówią - Przecież przytoczone masz też inne rankingi - gdzie również kolorowo nie jest.
 • @Gosc123 - Sporo osób wraca z Gdańska tu, stąd developerzy mają chętnych na mieszkania, a i spora część mieszkań jest kupowana przez zamożnych z Eg czy Gdańska pod wynajem. W Eg po prostu jest taniej jeśli chodzi o mieszkanie, a do pracy w Gdańsku nie daleko.
 • W Elblągu jest super. Zrobiono tory tramwajowe na ul. 12-tego Lutego tylko tramwaj tam nie jezdzi tzn. od czasu do czasu przejedzie czwórka bo piątka obecnie nie jezdzi. Ogólnie w miescie jest tak zorganizowana komunikacja, że trzeba czekać na jakikolwiek tramwaj albo autobus co najmniej pół godziny a czy komus jeszcze ta linia pasuje to już inna sprawa.
 • zapytajcie swoich kierowników szefów, czemu jest tak dobrze, napiszcie sobie na kartce oprawcie w ramke i powiescie na scianie, zaboli ? miasto terroru ekonomicznego, czemu jest tak zle bo przedsiebiorcy nie mogą wiecej zarobic -orznac was na wyplacie, bo tydzien ma tylko 7 dni a doba 24 godziny
 • To na wszystkie miasta w Polsce- czy wszystkie sa wymienione czy tylko najlepsze?
 • @Na_ulicy_mówią - błagam zlituj się komuchu ić stont, wyprowadz się do Rosji i tam sobie żyj
 • Bo jeśli tylko najlepsze to napisal pan laurke dla prezydenta
 • Chciałem coś rzec patrzę a to radny pisał - więc panie radny wina jest min. Twoja!!! Gdyż zamiast współpracować dla dobra miasta schować swe polityczne barwy i rozmawiać to obrzucacie się błotem i latacie po sądach za nasze pieniądze. Ale też ważnym aspektem jest "jakość społeczeństwa"w tym mieście po czasach powojennych tak naprawdę brak rdzennych mieszkańców w większości to ludzie napływowi. Tak naprawdę nasze pokolenie (moje i Pana)jest pierwszym pokoleniem które się tu urodziło i tu mieszka - ale wartości wyniesione z domu rzutują na nasze podejście. Mamy większy szacunek do miejscowości skąd pochodzą nasi rodzice dziadkowie.
Reklama