UWAGA!

Skwer miejski przy katedrze

 
Elbląg, Gra planszowa,
Gra planszowa, fot. nadesłana

W styczniu mieszkańcy Elbląga głosowali nad dwiema koncepcjami zagospodarowania skweru usytuowanego przy katedrze św. Mikołaja. Wersja „historyczna” 29 głosami pokonała wersję „zieloną”. 

W głosowaniu wzięło udział 197 osób. Jednak żadna z koncepcji nie uzyskała pozytywnej opinii Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, koniecznej przy inwestycjach realizowanych na zabytkowym obszarze Starego Miasta. Dlatego firma Arkon Atelier opracowała nowe założenia, która zostały już zaakceptowane.
      
       Zalecenia konserwatorskie przede wszystkim
       Warto przypomnieć, że w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego teren przy katedrze przeznaczony jest pod przyszłą zabudowę, dlatego należy założyć odwracalność funkcji projektowanego obecnie skweru. Zaproponowane w projektach „pracownie rzemieślnicze” z powiększonymi przedmiotami, jak i odtworzenie wykopalisk archeologicznych w miejscu, gdzie zachowały się oryginalne relikty archeologiczne nie jest zgodne z prawdą historyczną i nie ma uzasadnienia. Skwer jako przestrzeń publiczna powinien być wypełniony zielenią, z dopuszczeniem fontanny posadzkowej, z miejscami do odpoczynku, z możliwością wprowadzenia funkcji edukacyjnych za pomocą interaktywnej tablicy, ale z uwagi na historyczny charakter – bez uatrakcyjniania tego terenu na siłę.
      
       Skwer to nie plac

       Co istotne, potocznie przyjęta nazwa plac katedralny jest błędna, ponieważ sugeruje historyczne istnienie takiego placu. W tym miejscu Starego Miasta była niegdyś zwarta zabudowa i dlatego, do czasu powstania nowych budynków, miejsce to powinno być nazywane skwerem przy katedrze.
      
       Nowy projekt, czyli głosy mieszkańców inspirują

       Wyniki sondy przeprowadzonej wśród mieszkańców były pomocne przy opracowywaniu nowej koncepcji zagospodarowania obszaru pomiędzy katedrą św. Mikołaja oraz ulicami Mostową, Wodną i Rybacką. W swym założeniu skwer nadal pełnić będzie funkcje wypoczynkowe i spacerowe. Bliżej katedry będzie on „wyciszony”, pojawią się tam ławki. Skwer zostanie ożywiony w środkowej części i w stronę ulicy Wodnej. Głównymi atrakcjami tego terenu będą: fontanna usytuowana w centralnej części placu, gra planszowa - wycieczka po starówce Elbląga oraz tablica interaktywna wyposażona w minimum pięć programów tematycznych związanych z historią Elbląga. Ostatnią z propozycji, która może się pojawić na skwerze jest nowa forma przestrzenna.
      
       Koncepcję obejrzysz tutaj.
       Termin wykonania robót związanych z utworzeniem skweru zaplanowano na 30 czerwca 2014 r.
      
Biuro Prasowe UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama