UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Śladami Napoleona: II Wojna Polska - posłuchaj!

 
Elbląg, Śladami Napoleona: II Wojna Polska - posłuchaj!
fot. nadesłana - Wiesław Zieliński, starostwo powiatowe w Braniewie

W 2012 r. mija 200 lat od inwazji Napoleona na Rosję. Oto drugi odcinek radiowego mini-cyklu na temat pobytu Napoleona na terenach dzisiejszych: Warmii i Mazur oraz Pomorza. Opowiada dr Krzysztof Ostrowski.

"Kampania rosyjska" miała przyczyny polityczne, a także osobiste. Można o nich posłuchać w pierwszym odcinku cyklu.
       Jedną z przyczyn narastającej wrogości między Francją a Rosją była sprawa polska. Trzeba pamiętać, że od 1807 r. istniało Księstwo Warszawskie.
       - Na tle ważnych wydarzeń ówczesnej Europy sukces Księstwa Warszawskiego jest - na skalę historii Polski - rzadko spotykany. W ciągu 5 lat funkcjonowania jego administracji wiele się zmieniło, a zasadniczą sprawą było to, iż powstało państwo oparte o całkowicie inne zasady i obyczaje, niż ta Polska, która uległa trzem rozbiorcom. Okazało się, że utworzone z ziem zaboru pruskiego państwo zaczęło funkcjonować zupełnie inaczej. Dostało nowoczesne prawodawstwo, w tym krótką, ale zwartą konstytucję, nadaną przez Napoleona 22 lipca 1807 r., jak również Kodeks Napoleona i rozwiązania w zakresie organizacji finansów, handlu, administracji publicznej czy szkolnictwa - wskazuje dr Krzysztof Ostrowski.
       Nie można przy tym zapominać, że były to ciężkie czasy.
       - Podobnie, jak cała Europa, byliśmy obciążeni olbrzymimi wydatkami na ciągłe wojny toczone przez Napoleona. Wojny te pociągały za sobą straty materialne i ludzkie, ogromne cierpienia ludności cywilnej, nieustannie gnębionej przez przemieszczające się masy wojska. Patrząc na blaski, trzeba także widzieć i cienie epoki napoleońskiej - podkreśla badacz.
      
       Materiał Agnieszki Jarzębskiej.
      
       dr Krzysztof Ostrowski jest dyrektorem Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Jest także prorektorem tej uczelni.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama