UWAGA!

----

Śladami Napoleona: II Wojna Polska - posłuchaj!

 Elbląg, Śladami Napoleona: II Wojna Polska - posłuchaj!
fot. nadesłana - Wiesław Zieliński, starostwo powiatowe w Braniewie

W 2012 r. mija 200 lat od inwazji Napoleona na Rosję. Oto drugi odcinek radiowego mini-cyklu na temat pobytu Napoleona na terenach dzisiejszych: Warmii i Mazur oraz Pomorza. Opowiada dr Krzysztof Ostrowski.

"Kampania rosyjska" miała przyczyny polityczne, a także osobiste. Można o nich posłuchać w pierwszym odcinku cyklu.
       Jedną z przyczyn narastającej wrogości między Francją a Rosją była sprawa polska. Trzeba pamiętać, że od 1807 r. istniało Księstwo Warszawskie.
       - Na tle ważnych wydarzeń ówczesnej Europy sukces Księstwa Warszawskiego jest - na skalę historii Polski - rzadko spotykany. W ciągu 5 lat funkcjonowania jego administracji wiele się zmieniło, a zasadniczą sprawą było to, iż powstało państwo oparte o całkowicie inne zasady i obyczaje, niż ta Polska, która uległa trzem rozbiorcom. Okazało się, że utworzone z ziem zaboru pruskiego państwo zaczęło funkcjonować zupełnie inaczej. Dostało nowoczesne prawodawstwo, w tym krótką, ale zwartą konstytucję, nadaną przez Napoleona 22 lipca 1807 r., jak również Kodeks Napoleona i rozwiązania w zakresie organizacji finansów, handlu, administracji publicznej czy szkolnictwa - wskazuje dr Krzysztof Ostrowski.
       Nie można przy tym zapominać, że były to ciężkie czasy.
       - Podobnie, jak cała Europa, byliśmy obciążeni olbrzymimi wydatkami na ciągłe wojny toczone przez Napoleona. Wojny te pociągały za sobą straty materialne i ludzkie, ogromne cierpienia ludności cywilnej, nieustannie gnębionej przez przemieszczające się masy wojska. Patrząc na blaski, trzeba także widzieć i cienie epoki napoleońskiej - podkreśla badacz.
      
       Materiał Agnieszki Jarzębskiej.
      
       dr Krzysztof Ostrowski jest dyrektorem Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Jest także prorektorem tej uczelni.
      
eswiatowid.pl

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama