UWAGA!

Sprawa Elbląska. Historia, która nie ma końca

 
Elbląg, Józef Olejniczak odsiedział w stalinowskim więzieniu sześć z 11 zasądzonych lat
Józef Olejniczak odsiedział w stalinowskim więzieniu sześć z 11 zasądzonych lat (fot. Anna Dembińska)

- Moi współtowarzysze niedoli odeszli, a ja nadal wracam myślami do tamtych wydarzeń – przyznaje Józef Olejniczak, jeden ze skazanych w sfingowanym procesie związanym z tzw. Sprawą Elbląską. W stalinowskim więzieniu odsiedział sześć z 11 zasądzonych lat. Dziś (17 lipca) pochylił głowę przed obeliskiem upamiętniającym ofiary wydarzeń 1949 r. Delegacje złożyły kwiaty, zapłonęły znicze, a trębacz odegrał "Ciszę". Cześć ich pamięci! Zobacz fotoreportaż.

W nocy z 16 na 17 lipca 1949 r. płonie hala nr 20 Zakładów Mechanicznych im. gen. Karola Świerczewskiego w Elblągu. "To sabotaż sił imperialistycznych!" – wyrokuje Urząd Bezpieczeństwa i rusza machina aresztowań. W sumie zatrzymano ok. 150 osób. Część nie miała żadnych związków z Zamechem, a ich aresztowanie miało charakter polityczny. "Nie ma ludzi niewinnych, są tylko ludzie źle przesłuchani" – te słowa Feliksa Dzierżyńskiego w czyn przekuli oprawcy z UB. W końcu  zapadają wyroki. Skazano kilkadziesiąt osób, w tym trzy na karę śmierci. - Żal mi było tych lat, to najpiękniejszy wiek, tego nie miałem – wspomina Józef Olejniczak, który odsiedział sześć z 11 zasądzonych lat. Gdy wyszedł, był przed trzydziestką. Dziś ma 89 lat i – jak przyznaje – często wraca myślami do tamtych wydarzeń. - Wszyscy moi współtowarzysze niedoli już odeszli – dodaje ze smutkiem. Od kilku lat przychodzi 17 lipca pod obelisk na Skwer Ofiar Sprawy Elbląskiej.
       O rocznicy stalinowskiej zbrodni pamiętają także władze miasta, parlamentarzyści, środowiska kombatancie, żołnierze, młodzież. Dziś przed obeliskiem upamiętniającym ofiary Sprawy Elbląskiej złożono kwiaty.
       - Są takie wydarzenia w historii Polski przedwojennej, ale w szczególności powojennej, o których powinniśmy pamiętać i powinniśmy je czcić. Jednym z nich jest tzw. Sprawa Elbląska – mówi wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. - Myślę, że po wielu latach udawania, że nie pamiętamy, że tego nie było, czas oddać hołd tym, którzy stracili życie w wyniku niesprawiedliwych procesów. Cieszę się bardzo, że od lat przybywa elblążan, którzy uczestniczą w składaniu kwiatów pod tym obeliskiem i myślę, że będzie ich coraz więcej.
       Na badanie archiwów z czasów stalinowskich, na rozmowy ze świadkami tamtych wydarzeń poświęciła wiele lat elbląska dziennikarka, Grażyna Wosińska. Efektem jej pracy jest wydana w 2013 r. pierwsza książka o Sprawie Elbląskiej zatytułowana "Pożar i szpiedzy".
       - Powinniśmy o tej sprawie pamiętać, by taka sytuacja się nie powtórzyła, bo przecież nadal są rejony świata, w których rządzi komunizm i monopartia – przekonuje dziś Grażyna Wosińska. - Musimy pamiętać o tym, żeby ideologia nie zwyciężyła wartości. Nieważne są pieniądze, ważne, byśmy przestrzegali dekalogu. To takie memento dla władzy.

  Elbląg, Delegacje złożyły dziś kwiaty przed obeliskiem
Delegacje złożyły dziś kwiaty przed obeliskiem (fot. AD)


       Autorka książki poświęconej Sprawie Elbląskiej cieszy się, że znajomość tej karty historii jest wśród mieszkańców Elbląga coraz większa. - To nasza historia, to wydarzenia, do których doszło tu, a nie w Warszawie czy w Poznaniu. Mam tez nadzieję, że ludzie już nie będą kojarzyć Sprawy Elbląskiej z Grudniem '70. Dotyczyła ona okresu stalinizmu, a ten pokazywał bardzo otwarcie, bez niedomówień, na czym polegał komunizm, na czym polegała ta zbrodnicza ideologia.
       Minęło 66 lat, a Sprawa Elbląska nie ma swojego końca.
       - Nie tylko dlatego, że winni tak naprawdę nie zostali ukarani – wskazuje Grażyna Wosińska. - Jeden ze skazanych za szpiegostwo, Tadeusz Słomiński, nadal w świetle prawa jest agentem wywiadu – mimo że jego rzekomy szef siatki szpiegowskiej został uniewinniony w 1999 roku. Pogrobowe UB trwa nadal...
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jest Instytut Pamięci Narodowej.
 • .. .a moim zdaniem szkoda, że takie uroczystości mają miejsce w godzina jak inni pracują!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  c.ieciorka(2015-07-17)
 • również uważam, że takie uroczystości powinny być po 16 kiedy ludzie po pracy z honorem i godnością oddaliby cześć pamięci TYM, którzy niewinnie oddali ofiarę. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  elblążankazwyboru(2015-07-17)
 • Wyróżniający się ubiorem pan Hajdukowski, naprawdę chce zostać senatorem? A "przyszłego posła"Wilka nie było? Tak naprawdę to frekwencję robią dzieci i młodzież pod opieką nauczycieli. I żadne inne godziny popołudniowe tego nie zmienią, przynajmniej młodzi ludzie czegoś się na takich uroczystościach dowiedzą.
 • Zastanawiam się nad tym, czemu żołnierze w Elblągu nie posiadają mundurów galowych? Wszędzie występują w polowych i to jeszcze nie potrafią dobrze ich na sobie naciągnąć jak to widać na zdjęciu do artykułu. Przecież to jakaś porażka.
 • Dzieci ? Młodzież ? Pod opieką nauczycieli ??... Są wakacje !
 • A tak dla wyrównania, ,szans, ,. .. w ciagu 5 lat wojny zginęło 6 milionów Polaków, a podczas 3 lat, ,solidarnej i sprawiedliwej, ,pozbylismy się 3 milionów młodych, energicznych i wykształconych ludzi. Kto to osądzi? Ta sama ekipa, ,prawych i sprawiedliwych, ,skutecznie uniemożliwiła postawienie drobnej tablicy dla tych, ,co to bez grobu i pamięci, ,200 000 POLAKÓW na Kresach. Wujce, Kowale, KUL podlizują się wstrętnym UPOWCOM, a nawet arcykapłan Szeptycki ( neofita narodowy) święcacy SS Galicien złożoną z ukraińskich członków UPA i ONU ma być wyniesiony na ołtarze. .. .- Prymas Tysiąclecia dwukrotnie zgłaszał protest! Zastanówcie się gdzie jest ta oś zła! Może jednak nie w Rosji?
 • A tak co do czasu uroczystości. .. urzędniki pracują, a po południu to ich nic nie obchodzi. .. .patrz ubiór ludzi chcacych zostać posłami i sentorami! Watpie w szczerość takich wystapień, to tylko lans przed wyborami. Co było do udowodnienia!
 • elbląskie sądy mają do dziś problem ze sprawiedliwością, jakby stalinowskie pokłosie. .. ..
 • sprawa Elbląska Historia,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sprawa(2015-07-18)
 • A myślisz, że wojsko, które ostatnio miało co dwa dni imprezki stać, żeby zaopatrzyć kilku żołnierzy w mundury galowe?
 • Komentarz kieruje do obu panów z cywila,którzy to wypowiadają się na temat mundurów.Proponuję najpierw zapoznać się z regulaminem musztry a także regulaminem ogólnym, a potem wypowiadać się na dany temat.Widocznie nie byli panowie w wojsku, więc po co te komentarze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  zolnierz (2015-07-18)
Reklama