UWAGA!

Srebrny jubileusz III LO

 
Elbląg, Jan Zaborowski (z lewej) kieruje szkołą od początku jej istnienia
Jan Zaborowski (z lewej) kieruje szkołą od początku jej istnienia (fot. Michał Skroboszewski)

Ponad 2900 absolwentów opuściło mury III LO od początku istnienia szkoły, która powstała 1 marca 1991 roku. Ale to właśnie dzisiaj wszyscy związani z popularną „trójką” świętowali uroczyście jubileusz 25-lecia. Więcej zdjęć. 

III LO jest ostatnią miejską szkołą, która funkcjonuje w miasteczku szkolnym, urządzonym na początku lat 90. na terenie byłych wojskowych koszar. - Na początku były cztery klasy pierwsze. Polskiego uczyłam ja i dyrektor Jan Zaborowski – wspomina Katarzyna Maciesza, nauczycielka języka polskiego w III LO.
       To od początku była szkoła inna niż wszystkie. - Chciałem autorskiej szkoły. Na jej powołanie musiałem uzyskać zgodę Ministerstwa Edukacji Narodowej – przypomina Jan Zaborowski, który kieruje szkołą od początku jej działalności.
       Liceum miało inną siatkę godzin, różniło się organizacją, programem nauczania. Od początku postawiło na naukę języków obcych, angielski od pierwszych dni był wdrożony na poziomie rozszerzonym. Młodzież brała udział w Letnich Szkołach na Wyjeździe, podróżując do Rzymu, Paryża czy Brukseli. Gdy skrócono naukę w liceach o rok, Letnie Szkoły przekształciły się w wyjazdy w ramach współpracy międzynarodowej. Uczniowie jeździli do m.in. Danii, Niemiec, Austrii, Szwecji. - Trasę Gdynia – Karlskrona nauczyciele i młodzież naszej szkoły przepłynęła 24 razy – wspomina Jan Zaborowski.
       Absolwenci III LO rozjechali się po całym świecie. Realizują się zawodowo w różnych rolach, w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe awansowali też nauczyciele. Wśród 179 nauczycieli, którzy przewinęli się przez mury trzeciego ogólniaka, są wykładowcy akademiccy z Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Troje nauczycieli, dyrektor i kierownik administracyjny pracują w „Trójce” od 25 lat. - Przyszłam do pracy zaraz po studiach. I związałam się z tą szkołą na stałe – dodaje Katarzyna Maciesza.
       Długoletni nauczyciele zostali wyróżnieni na dzisiejszej gali w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, gdzie III LO świętowało 25. urodziny.
       Szkoła może się pochwalić 211 tytułami finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych (w tym czterema tytułami międzynarodowymi). Najwięcej sukcesów przyniosły język angielski, wiedza o społeczeństwie, język rosyjski, język polski, historii, geografii i biologii. - Dziś możemy być dumni z naszej pracy z młodzieżą w Elbląga i regionu – mówi dyrektor III LO.
       W przyszłym roku licea wracają do czteroletniej formuły. - Ale nasze aspiracje są cały czas takie same. Chcemy zapewnić wysoki poziom nauczania i wychowania naszej młodzieży – deklaruje Jan Zaborowski.
       Obecni uczniowie chwalą szkołę za poziom nauki i atmosferę. - Przyszedłem do liceum z bardzo słabym językiem angielskim. Teraz bez problemów potrafię porozumieć się za granicą - mówi Patryk Starczewski z klasy III B.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • dyrektora wszyscy tak wychwalali, że prawie unosił się nad ziemią. .
 • Szkoda, że zdjęcia jakieś zamazane, mało wyraźne.
 • Taka autorska szkoła, a w której setce w Polsce ta szkoła?
 • Ten na zdjęciu nr 5 to kto?
 • istnieje takie dziwne zjawisko mitologizowania dyrektorów szkół, nie wiem skąd sie to bierze, ale ludziom wydaje się, że ci ich dyrektorzy sa niczym faraonowie, nadludzkie istoty, włażenie im w d. .. to zajecie grona i rodziców, taki sport,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  2
  turboman(2016-09-23)
 • w Elblągu są dużo starsze szkoły więc po co ten cyrk, czy nie było by lepiej pozyskane środki przeznaczyć dla potrzebujących?
 • Ta licealistka za dyrektorem piękna dziewczyna pozdrawiam Ją
 • Patrzę na tytuł jubileusz szkoły, patrzę na zdjęcia i z początku pomyślałem, że to zjazd członków przegranej partii płeo! Pytam się gdzie są uczniowie dlaczego są rozmazani, a ostrość ustawiona na elyty? Czy młodzież na tej imprezie robiła za wypełniacz sali?
 • Bez żartów, szkoła na którym miejscu?? zobaczcie ranking UW Jagielońskiego. .. :) chyba Kambodźa ma lepszy wynik:) nie dziwie sie, że sędziowie orzekaja jak orzekaja po tym uniwerku:)))ale napompowani i dumni, zupewie jakby Oxford albo Yale:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  jakiecitytakijudge:)(2016-09-23)
 • Te asy absolwenci o tej godzinie maja spory ruch, duzo klientów w restauracjach Londynu i innych miast Anglii, konczysz ogolniak i zapier. .asz na myjce. Ehhh, az zall
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  4
  Maciek,Piotrek,Michał,Grześ(2016-09-23)
 • To LO to kpina, nauczyciele mają nierówno pod sufitem, w artykule jest pieknie napisane o wychowaniu mlodziezy a ja mam wrazenie ze co najwyzej ich sie wychowuje na bezdusznych i wyrachowanych tak jak uczacy nauczycieli w tym rynsztoku, nie maja szacunku do mlodziezy, sa nie kompetentni, nie pomagają uczniom gdy jest taka potrzeba tylko rzucają kłody pod nogi, a P. Maciesza to juz naprawde mogla sie nie osmieszac i nie zabierac glosu, bo nie jest obiektywna w swoim ocenianiu, zabrania wnosić kurtki na lekcje gdy mlodziezy jest zimno a szkoly nie stac na to by ocieplić, i twierdzi ze to brak kultury, osmieszanie ucznia i wbijanie noża w plecy jest codziennością, przestrzegam wszystkich tych ktorzy mieli by zamiar pojsc do tej pozostawiącej wiele do życzenia szkoly, to ciężko nazwać szkołą, to jest pseudo instytucja, ktora predzej czy pozniej upadnie
 • nie polecam szkoły. .. naprawdę to co się tam dzieje powinno ujrzeć światło dzienne bo wszystko pieknie jest z wierzchu ale jak dla mnie to nie mają co świętować, wolna amerykanka ktoś powinien się wziąć za nich i ostro pokontrolować to co oni tam robią. .. ciezko az uwierzyć ze w XXI wieku grono pedagogiczne się tak zachowuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  Arsen19(2016-09-23)
Reklama