
W niewielkim kościele w Mariance koło Pasłęka odsłonięto świetnie zachowane malowidła z czasów średniowiecza. Od ponad ośmiu lat prace konserwacyjne prowadzą tutaj naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Efekt ich pracy zachwyca! Zobacz zdjęcia.
Konserwatorzy prowadzą pracę od ponad ośmiu lat.
- Generalnie wiedzieliśmy, że te malowidła tam są, bo po raz pierwszy zostały odkryte pod koniec dużego remontu pod koniec XIX wieku, ale nie był w całości eksponowane, był niedoczyszczone - tłumaczy dr Arszyńska. - Gdy odsłoniliśmy wszystko, okazało się, że oprócz scen figuralnych jest też mnóstwo pięknych ornamentów, heraldycznych przedstawień, cała północna ściana świątyni nie była spenetrowana, to też jest nowość. Sporo ciekawych rzeczy udało się pokazać przez te kilka lat.

Konserwatorzy podkreślają wyjątkowość świątyni w Mariance, który dzisiaj pełni rolę kościoła filialnego, msze święte odbywają się tutaj tylko w niedziele, parafia ma swoją siedzibę w Pasłęku.
- Dzięki współpracy z księdzem proboszczem i temu, że nie jest to kościół parafialny, w którym odbywa się regularne życie rada parafialnych, udało się cały proces konserwacji przeprowadzić jak najbardziej optymalnie, łącznie z technicznym zakresem – osuszaniem murów, wymianą posadzki. Wszystko zostało odsłonięte, dzięki czemu mogliśmy podjąć decyzję, co i w jakim zakresie rekonstruować. W tym roku pierwsze fragmenty zostały zrekonstruowane, na dokończenie prac potrzebujemy jeszcze dwóch sezonów, jeśli oczywiście środki finansowe na to pozwolą – dodaje dr Arszyńska.