UWAGA!

Stali się właścicielami, co dalej? (aktualizacja)

2019-01-16
Aktualizowany 2019-01-17 09:50
 
Elbląg, Stali się właścicielami, co dalej? (aktualizacja)
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

W Elblągu jest około 1200 gruntów, których użytkownicy wieczyści z mocy ustawy od 1 stycznia stali się ich pełnoprawnymi właścicielami. Samorząd nie podjął jeszcze decyzji, czy w mieście będą obowiązywać bonifikaty za to przekształcenie. - Jest to obecnie przedmiotem konsultacji i analiz – informuje ratusz. Tymczasem w środę projekt uchwały w tej sprawie złożył klub radnych PiS.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa od 1 stycznia 2019 roku wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 roku. Kto na niej skorzysta? Wszyscy, którzy są użytkownikami wieczystymi gruntów zabudowanych w celach mieszkaniowych. Dotyczy to wyłącznie: budynków mieszkalnych jednorodzinnych (musi być odbiór budynku i pozwolenie na użytkowanie), wielorodzinnych, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne (liczy się liczba lokali, a nie powierzchnia użytkowa), budynków mieszkalnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych. Jeśli więc ktoś jest właścicielem garażu nieprzynależącego do nieruchomości „mieszkalnej”, to z tego prawa niestety nie skorzysta.
       Jak będzie przebiegać procedura przekształcenia użytkowania wieczystego we własność? - Podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków stanowi zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Jedno zaświadczenie będzie wydawane dla jednej nieruchomości gruntowej, a nie dla poszczególnych współużytkowników wieczystych. Zaświadczenie będzie zawierało oznaczenie nieruchomości gruntowej i lokalowej, wg ewidencji gruntów i budynków oraz ksiąg wieczystych gruntowych i lokalowych ponadto oznaczenia i datę wydania. W zaświadczeniu będzie informacja o obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej, jej wysokości i okresie wnoszenia. Wartość opłaty jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia – wyjaśnia Urząd Miejski w Elblągu.
       - Zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów otrzymają wszyscy dotychczasowi  użytkownicy wieczyści, o ile ich nieruchomości spełniają warunki przewidziane w ustawie tj. są zabudowane  budynkami mieszkalnymi  bez dodatkowych innych obiektów budowlanych w obrębie tej samej nieruchomości – dodaje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Urzędnicy mają czas do końca 2019 roku na wydanie zaświadczeń. Jeśli sami złożymy wniosek do ratusza – czas skraca się do 4 miesięcy (w szczególnych przypadkach może wynieść 30 dni). Wniosek mieszkańca jest jednak płatny – opłata skarbowa wynosi 50 zł.
       Samo przekształcenie użytkowanie wieczystego we własność nie jest bezpłatne. Właściciel będzie ponosił coroczną opłatę, przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia. Samorządy mogą wprowadzić bonifikaty, ale na razie w Elblągu Rada Miejska nie podjęła takiej decyzji.
       - Na dzisiaj nie ma uchwały Rady Miejskiej w Elblągu  w sprawie udzielenia bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, jest to jednak przedmiotem konsultacji i analiz – dodaje Łukasz Mierzejewski.
       Jeszcze w grudniu inicjatywę uchwałodawczą w tej sprawie złożył klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Pan prezydent obiecał, że przenalizuje sprawę, ale do dzisiaj nie przygotował projektu uchwały. Dlatego w  środę jako klub radnych PiS złożyliśmy własny projekt, który zakłada 90-procentową bonifikatę za osób, które zapłacą całą sumę za przekształcenie w ciągu pierwszego roku obowiązywania ustawy. W kolejnych latach bonifikata miałaby proporcjonalnie maleć. To oczywiście propozycja, która jest pod dyskusję. Sprawa jest niezwykle ważna społecznie. Nie powinniśmy z nią czekać, inne samorządy już takie uchwały o bonfikatach przegłosowały - mówi Marek Pruszak z klubu radnych PiS. - Nasz projekt, zgodnie ze znowelizowanymi w ubiegłym roku przepisami, musi być automatycznie wprowadzony po programu najbliższej sesji. Mamy nadzieję, że odbędzie się nad nim dyskusja.
       W Elblągu jest około 1200 nieruchomości, które są objęte nowymi przepisami.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • " Samorządy mogą wprowadzić bonifikaty, ale na razie w Elblągu Rada Miejska nie podjęła takiej decyzji ", jak ja słyszę o jakiejś analizie w elbląskim Urzędzie Miejskim, to mi się słabo robi. Powiedzmy : ) Nic z tego mądrego nie będzie. A zainteresowani tematem są.
 • Nic nie piszecie co z tymi co byli już wcześniej właścicielami i zrobi przekształcenie.
 • " Jeśli sami złożymy wniosek do ratusza – czas skraca się do 4 miesięcy (w szczególnych przypadkach może wynieść 30 dni). " Nieprawda - do tej ustawy była już poprawka i urzędnicy z UM mają czas na wydanie zaświadczenia w terminie max do 30 dni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  zainteresowany(2019-01-16)
 • Czyli jesteśmy uszczęśliwiani na siłę oczywiście na nasz koszt. Kolejny sposób aby wyciągnąć kasę od podatnika. No cóż utrzymanie ponad pół tysiąca urzędników w naszym UM kosztuje.
 • Ile czasu będą trwały te wasze konsultacje i analizy ? Opłatę za użytkowanie wieczyste na rok bieżący, podniesioną, otrzymałem już w połowie grudnia i tu byliście gotowi
 • Pytanie, zagadka do władz elbląskich UM: czy ogródek, koło domu, który użytkuję od ponad 40 lat, prze zasiedzenie, jako użytek wieczysty, stanie się moją własnością ?
 • Elbląg to miasto zawsze w tzw. ogonie. A co robił do tej pory włodarz? Już dawno zainteresowani mieszkańcy powinni wiedzieć o bonifikatach /. .. Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa od 1 stycznia 2019 roku wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 roku. .. Czy ten włodarz to jest od przecinania wstęg? czy po to mieszkańcy wynajęli go do pracy w UM?
 • A jak to jest w spółdzielniach ? Uwzględnione to w czynszu będzie ?
 • @/Alojzy/ - Nie. Tylko to co ma pan w ksiedze wieczystej i do tej pory było Pana dzierżawą wieczystą. Cos takiego jak "zasiedzenie" nie istnieje już u nas i nie jest prawnie wiążące. Pozdrawiam
 • Kiedy RM Elbląga podejmie decyzję w sprawie bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność? W większości miast decyzje te już są znane. Ciekawe, co prezydent Wróblewski zaproponuje mieszkańcom Elbląga? Z tego co wiem, nie jest on zbyt chętny na dawanie bonifikat mieszkańcom. To będzie pierwszy egzamin z lojalności wobec własnych wyborców Panie Prezydencie. .. .. Proponuję 90-95 % bonifikaty, bo elblążanie, to niezbyt zasobni obywatele. Takim gestem, zjedna Pan sobie wielu zwolenników, w przeciwnym razie, może być opcja podobna do Pana Nowaczyka - taczka:).
 • @Janasny - Dzisiaj radość posiadam własność :) Jutro będzie zgrzytanie zębów - wejdzie podatek katastralny- to będzie dopiero płacz. Zamiast 200 zł za użytkowanie wieczyste będzie 2000 podatku od nieruchomości :)
 • @pampi-ZAWADA - Był czas na przekształcanie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z bonifikatą 91%. Wychodziły grosze. Gdzie byliście? Czemu nie składaliście wniosków? A teraz Miasto nie musi udzielać żadnych bonifikat udzielać, to jest ustawa narzucona przez Rząd niech rząd zrekompensuje miastu utratę dochodów z prawa użytkowania wieczystego później możemy rozmawiać o bonifikatach.
Reklama