UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Statystyka nie jest najważniejsza

 
Elbląg, Dziś w KMP Elbląg odbyło się podsumowanie rocznej pracy policjantów
Dziś w KMP Elbląg odbyło się podsumowanie rocznej pracy policjantów (fot. Michał Skroboszewski)

Mniej włamań, kradzieży i rozbojów. Duża wykrywalność sprawców przestępstw, szereg akcji prewencyjnych, w tym realizacja spotów społecznych, które stały się hitem w kraju. Elbląscy policjanci od kilku lat utrzymują wysoki poziom, co dostrzega komendant wojewódzki: - Pod uwagę bierzemy statystyki, ale główne znaczenie ma opinia publiczna. I tu też ocena jest pozytywna – mówił dziś (18 stycznia) podczas podsumowania roku 2016 insp. Tomasz Klimek. Zobacz zdjęcia.

Jeżeli porównamy Elbląg do innych miast o podobnej wielkości tzw. stutysięczników to mamy się czym pochwalić. Statystycznie ilość przestępstw maleje, wzrasta natomiast ich wykrywalność. - Statystyka nie jest dla nas najważniejsza – zapewnia insp. Tomasz Klimek, komendant wojewódzki w Olsztynie, który uczestniczył dziś (18 stycznia) w rocznej odprawie w Elblągu. - Oceniając pracę policjantów stosujemy statystykę, która jest w zasadzie tylko dla nas, abyśmy wiedzieli, w którym kierunku podążamy i czy jest to kierunek właściwy. Najważniejsza jest jednak opinia publiczna, a ta jeśli chodzi o Elbląg, ocenia pracę policjantów pozytywnie.
       Rok 2016 pozytywnie ocenia również mł. insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu: - Nawet bardzo pozytywnie pod kątem zdarzeń kryminalnych, wykrywalności. Odnotowaliśmy duże spadki w ilości przestępstw najbardziej dokuczliwych: kradzieże – spadek w porównaniu z 2015 r. z niewiele ponad 700 do 600, włamania – tu szczególny spadek w porównaniu z rokiem 2015: z 800 do 500. Było też mniej rozbojów i kradzieży rozbójniczych – z 63 do 38. Wykrywalność na poziomie przestępczości kryminalnej jest na poziomie 75 proc.
       Elbląska komenda bardzo duży nacisk kładzie na prewencję.
       - W 2016 r. było dużo więcej patroli, służb zewnętrznych, bo chcemy być jak najwięcej w terenie, w mieście – mówi mł. insp. Robert Muraszko. - Wprowadziliśmy też nową jakość w pracy dzielnicowych – odchodzimy od siedzenia za biurkiem na rzecz częstszych wizyt wśród mieszkańców. Duży nacisk kładziemy również na profilaktykę nieletnich oraz osób starszych – dodaje. - Jest bowiem bardzo dużo niebezpieczeństw czyhających w sieci, mnożą się oszustwa internetowe. Spoty, które zrealizowaliśmy wspólnie z miastem [o hejcie w sieci oraz o metodzie oszustwa na wnuczka – szczególnie ten spot odbił się dużym echem w kraju – red.] to było bardzo dobre działania i ten kierunek trzeba utrzymać.
       Ale są i rysy na szkle.
       - Musimy trochę więcej starań dołożyć jeśli chodzi o ruch drogowy – podkreśla komendant Muraszko. - 18 wypadków ze skutkiem śmiertelnym w 2016 r. przy 8 w roku 2015 to dużo skok. W Elblągu doszło tylko do jednego tragicznego zdarzenia, gdy na Starym Mieście ciężarówka potrąciła staruszkę. Pozostałe wypadki wydarzyły się na drogach powiatu. Najczęściej winna była nadmierna prędkość. Śmiertelne wypadki dotyczą także pieszych – dodaje. - Dużo pouczaliśmy, ale jak pokazują dane krajowe, ta liberalna polityka nie przyniosła oczekiwanego skutku. Musimy być bardziej surowi jeśli chodzi o pieszych, bo dużo jest zdarzeń z ich udziałem.
       Przy okazji wizyty komendanta wojewódzkiego nie mogło zabraknąć pytania o nową komendę dla elbląskich policjantów. O tym mówi się od kilku lat dużo, ale efektów, póki co, nie widać.
       - Plany są i myślę, że w związku z tym, że została uruchomiona ustawa modernizacyjna to powoli zaczną się realizować – bez konkretów mówi insp. Tomasz Klimek. - Nie chcę określać, w którym roku powstanie nowy budynek, bo najpierw trzeba uzyskać projekt, pozwolenia. Ale myślę, że w ciągu najbliższych trzech lat zostanie to zorganizowane.
       Wspomniana ustawa ma natomiast przynieść elbląskiej komendzie uzupełnienie sprzętowe.
       - Ustawa modernizacyjna zakłada, że nasze województwo otrzyma ok. 190 pojazdów więc myślę, że i KMP w Elblągu część tych pojazdów otrzyma – zapowiada komendant wojewódzki policji w Olsztynie.
       Na pewno nie będzie cięć etatów. Obecnie bezpieczeństwa w mieście strzeże 323 funkcjonariuszy, zaś w komisariatach w Pasłęku i Młynarach – 50. W większości są to mężczyźni.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Docenia komendant. Tylko zero dofinansowania policji w Elblągu. KIEDY remont budynku ul. Tysiąclecia.
 • Aż dwa samochody policyjne dla Elbląga to się olsztyn wysilił.
 • A o kasie na remont budynku ul. Tysiąclecia cisza.
 • "Wprowadziliśmy też nową jakość w pracy dzielnicowych – odchodzimy od siedzenia za biurkiem na rzecz częstszych wizyt wśród mieszkańców". .. .co nowy komendant przychodzi to zaczyna właśmnie od tego, czyli od biurek i na ulice i co? ano to, że za 3-4 lata przyjdzie nowy komendant i zacznie od tego "Wprowadziliśmy też nową jakość w pracy dzielnicowych – odchodzimy od siedzenia za biurkiem na rzecz częstszych wizyt wśród mieszkańców". .. .jak w barazylijskim serialu, w kółko to samo, . .. czy oni mają te przemówienia pisane w jakiejś książeczce dla komendantów?
 • Do póki komendanici i kierownicy wydziałów nie bedą nagradzani za ujawnianie patologii wśród podwładnych policjantów a za cel biorą zamiatanie spraw pod dywan żeby nie odbiło się to na komendzie do puty będzie syfon i kiełbacha i pogarda
 • oczywiście, że statystyka nie jest najwazniejsza, ale czemu na skrzyzowaniu Żeromskiego /Bema statystycznie 3 auta przejeżdzają na czerwonym z Żeromskiego w lewo ????? To jedyne takie skrzyzowanie na swiatlach w Elblągu, gdzie jazda na czerwonym jest normą. I policja to jawnie akceptuje. I tak, jak inni zapytam się, kiedy elbląska policja otrzyma od ministra Blaszczaka dofinansowanie na nowe auta, remonty budynków, nowy komisariat w polnocnej części miasta i więcej etatów, ktore premier obiecuje. ?
 • Pan starosta jako byłu funkcjonariusz policji i emeryt policyjny też powinien wygłosic przemówienie jakieś, np. Zajęcia polityczne byłych policjantów na emeryturze - badania na podstawie własnych doświadczeń i przezyć, . .. ku. .. ukryte państwo policyjne mamy, zdejmują mundury i załadają cywilne łachy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wstydnatopatrzec(2017-01-18)
 • ciekawe czy sprawa jednego pseudo oficera została już zamieciona pod dywan, to też pewnie jedna z tabelek statystyki.
 • ciekawe czy pobicia obywateli przez tzw " funkcjonariuszy" też zawarte są w tych statystykach!!!
 • Obecny komendant tak jak i dwaj poprzedni styrali się na ulicy, o pracy tej mogą bardzo dużo powiedzieć trochę poczytali.
 • Te wyniki to wielka lipa na papierze !!!! Skuteczność beznadziejna !!!!! Oskarżanie niewinnych obywateli sfabrykowanymi fałszywymi dowodami, zeznaniami przez kłamliwych i podstępnych funkcjonariuszy !!!!! Taki jest prawdziwy obraz naszej elbląskiej Policji. Papier przyjmie wszystko co się na nim wpisze, dlatego niewiarygodne są te dane. Obywatele już nie dają się nabrać na te ich sukcesy a przykładów na nieudacznictwo można podać tysiące w skali roku. Zresztą popytajcie zwykłych obywateli, co powiedzą o stróżach prawa, którzy właśnie tego prawa nie przestrzegają. Jeżeli tak samo dobrze oskarżają przez fałszywe zeznania obywateli to równie dobrze podają fałszywe dane odnośnie ich sukcesów. Cytat: "Statystyka nie jest dla nas najważniejsza – zapewnia insp. Tomasz Klimek" - i słusznie najbardziej powinna liczyć się prawda a nie kłamstwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lipadoptęgi(2017-01-20)
 • Róbcie tak dalej a będziecie sami zapie. .. .ć na te swoje statystyki
Reklama