UWAGA!

Stawiamy na szkolnictwo zawodowe

 
Elbląg, Nowoczesna baza dydaktyczna w "gastronomiku" powstała dzięki unijnemu dofinansowaniu
Nowoczesna baza dydaktyczna w "gastronomiku" powstała dzięki unijnemu dofinansowaniu (fot. WS)

Tegoroczna, województwa inauguracja roku szkolnego odbędzie się w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu. – Elbląg jest dobrym przykładem, gdzie kształcenie zawodowe nie przestało istnieć, nie ma problemu z naborem uczniów, a szkoły podtrzymują kontakty z lokalnymi firmami. To dobra praktyka – podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski.

Nadchodzący rok będzie czasem zmian w szkolnictwie zawodowym.
       – Szkoły zawodowe czekają zmiany strukturalne i programowe – zapowiada Grażyna Przasnyska, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty. – Otworzą się na kształcenie ustawiczne tzn. będą prowadzić kursy, by każdy dorosły mógł przekwalifikować się i w ten sposób dostosować się do potrzeb rynku pracy.
       Wyrazem tego, jak wysoko stoi elbląskie szkolnictwo zawodowe ma być organizacja wojewódzkiego rozpoczęcia roku szkolnego właśnie w naszym mieście. 3 września o godz. 11 w Zespole Szkół Gospodarczych uczniowie zainaugurują kolejny rok nauki w obecności wojewody Mariana Podziewskiego.
       – Chcemy podkreślić, jak ważnym elementem oświaty w naszym regionie jest szkolnictwo zawodowe – mówi wojewoda. – Elbląg jest dobrym przykładem. Tu uczniowie odbywają praktyki w lokalnych firmach, nie ma problemu z naborem uczniów, jak jest niestety w innych ośrodkach np. w Olsztynie.
       – Prowadzimy analizę rynku pracy i w ten sposób dostosowujemy szkolnictwo – dodaje prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. – W Zespole Szkół Mechanicznych powstały takie kierunki, jak mechatronika czy informatyka, w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych kształcą się kadry dla PWSZ i politechniki. Ta elastyczność jest potrzebna, bo jest ważnym elementem strategii rozwoju miasta.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • to dobre rozwiązanie, 95 % szuka teraz ludzi z zawodem a nie studentów !!
 • No oczywiście, my w stolycy będziemy kształcić prawników, architektów i innych lekarzy, a wy w elblągowie kucharzy i hydraulików, bo ktoś tym lekarzom musi przecież ugotować i kran naprawić.
 • Ksztalcenie zawodowe ? ok. .Zapytajcie tych wszystkich uczniow jak wyglada ich praktyka zawodowa i oglonie praktyki w ciagu roku szkolnego. Niektore nie maja zadnych stycznosci z ich zawodem. .Mozna powiedziec ze sam jestem tego przykladem tyle ze bylem w technikum. Moj znajomy ksztalcil sie w zawodzie Technik Technologii Drewna pieląc haczką jakąś trawe lub wyworząc taczką gruz. .Co szkola na to ? Noc. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Były uczeń(2012-08-08)
 • Nic*
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Były uczeń(2012-08-08)
 • zawracanie kijem Wisły, co to za szkoły? np. w Niemczech - 50% to praktyki zawodowe, absolwent ma fach w ręku, u nas wychodzi głupszy jak przyszedł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  barnaba(2012-08-08)
 • '. .. w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych kształcą się kadry dla PWSZ i politechniki'. Chyba narybek czyli przyszłych, potencjalnych studentów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Purysta językowy(2012-08-08)
 • gdyby 50% czasu to były praktyki. .. , takich kosztów nawet komunia europejska nie pokryje. Chyba że chcesz ich wysłać do lokalów gastr. , a tam sie komunia nie zgadza
 • ciekawe iż poseł PSL ziemi elbląskiej otworzył swoje biuro w Kwidzynie, a nie w Elblągu!!!!! okręg 34 nie obejmuje Kwidzyna! Takie to figle z PSLowskimi typami!
 • Roboli to my naprawdę umiemy wyszkolić, bo mamy stare kadry albo przestarzały system szkolnictwa. Nam potrzeba dobrych fachowców, którzy będą umieli się obronić przed nie uczciwymi pracodawcami i nie dać się wydymać, bo choć fizyczni też swoją godność mają. Potrzebny jest system, który będzie uczył myśleć a nie dać się je. .. ć. Fachowcy zawsze się wyłonią i na szacunek zapracują, ważne żeby byli zauważeni i docenieni. Jak na razie to wypruwają z siebie flaki aby zarobić na godne życie swoje i nie jednokrotnie na rodzinę. Własna działalność nie każdemu wychodzi do tego trzeba mieć fart albo twardą d. .. ę. Są też fajfusy, które trzymają głęboko palec, choć gó. .. o umieją a Ty jak się wkurzysz (fachowiec) to cię chcą od razu zwalniać, zamiast wysłuchać i może coś zmienić na lepsze.
 • Pochlebna laurka Wojewody na temat wysokiego rankingu szkół zawodowych w Elblągu jest niepełna. Trzeba przypomnieć że pierwszym i głównym twórcą szkolnictwa zawodowego w Elblągu była Pani Nina Bańkowska-Cyplik, założycielka i wieloletnia dyrektorka właśnie obecnych szkół przy ul. Królewieckiej. Może Pan Wojewoda w trakcie wizyty w szkole zaglądnie do Izby Pamięci szkoły i rozważy wraz z dyrekcją, Pania Ninę Bańkowską - Cyplik jako patrona szkoły. Przypominałoby to po wsze czasy kto faktycznie był pionierem szkolnictwa zawodowego w Elblągu, mimo niechęci ówczesnych władz. Malkontentom piszącym chcę powiedzieć : dzisiaj dobry gastronom, kucharz i kelner są wręcz rozrywani. Trzeba tylko się uczyć. .. bo szkoła jest super, gdyż wyrosła z długiej tradycji tak dyrektorów jak i wspaniałych nauczycieli.
 • pan nowaczyk stawia na szkolnictwo zawodowe rozwiązując zsh bardzo dobra szkoła, wspaniała kadra a jak ktoś się chce kształcić to nie musi wcale chodzić do ogólniaka jak to się u nas utarło(dziś ogólniaki biorą każdego ucznia bo liczy się sztuka)
 • teraz przypomnieli sobie o zawodówkach najpierw na siłę tworzyli licea profilowane niszczyli wszystko co sie sprawdziło za komuny a teraz odkrycie szkoły zawodowe
Reklama