UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Stosunki cywilnoprawne

Rozmowa z Iwoną Kozą, radcą ministra w departamencie zasobów wodnych w ministerstwie środowiska.

Czemu ma służyć rozporządzenie o opłatach za korzystanie z "gruntów pokrytych wodą"?
     Chodzi o współudział korzystających z nich w kosztach utrzymania. Rozporządzenie porządkuje formalną stronę władania gruntami pokrytymi wodami, których koszty utrzymania ponosi państwo. Jest to jeden z rodzajów stosunków cywilnoprawnych, jakie w odniesieniu do władania tymi gruntami wprowadziło prawo wodne.
     
     Co zawierają poprawki do rozporządzenia?
     W związku z licznymi protestami i zapytaniami, po głębokiej analizie minister zadecydował o rozpoczęciu ponownych konsultacji. Projekt doprecyzowuje niektóre sformułowania zawarte w rozporządzeniu - chodzi o nazewnictwo dotyczące portów i urządzeń wodnych. Grupa adresatów rozporządzenia nie zmieni się jednak. W projekcie mowa jest też o zmianie wysokości opłat.
     
     Czy jest szansa na to, że opłaty zostaną zniesione?
     Raczej nie. Rozporządzenie zostało wprowadzone i obowiązuje. Możliwa jest jednak obniżka stawek, tak, by wszyscy byli usatysfakcjonowani. Myślimy tu przede wszystkim o działalności związanej z rekreacją. O ile stawki ulegną obniżeniu, okaże się po zakończeniu uzgodnień międzyresortowych i konsultacjach. Sądzę, że będzie to zmiana satysfakcjonująca użytkowników.
     
     Komu opłaty trzeba będzie uiszczać?
     Temu, kto reprezentuje właściciela, czyli skarbowi państwa. Reprezentantów wskazuje prawo wodne. Są to dyrektorzy Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych, dyrektorzy parków krajobrazowych oraz urzędów morskich. Jeśli danego obszaru wodnego nie ma w przepisach - opłata będzie wnoszona u marszałków województw.
     
     
     Zobacz także: "Burza w portach"
rozmawiała Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama