UWAGA!

Strajk kolejarzy odwołany

 Elbląg, Dworzec w Elblągu,
Dworzec w Elblągu, fot. Anna Dembińska

Zaplanowany na 16 maja strajk pracowników Polregio nie odbędzie się - podało biuro prasowe tej spółki. Pociągi przewoźnika kursują normalnie. Na sfinansowanie podwyżek w tym roku wyrazili zgodę marszałkowie wszystkich województw, poza warmińsko – mazurskim.

13 maja w siedzibie spółki Polregio podpisane zostało porozumienie między związkami zawodowymi skupiającymi kolejarzy a Zarządem Polregio, dotyczące wdrożenia podwyżek dla pracowników. Zgodnie z treścią porozumienia wszyscy pracownicy wynagradzani według Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy obowiązującego w spółce otrzymają podwyżkę w wysokości 400 zł wliczoną do wynagrodzenia zasadniczego z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. oraz 300 zł od 1 stycznia 2023 r. - informuje spółka Polregio.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez zarząd spółki, spełnienie warunku wypłaty 400 zł podwyżki zawiesza spór zbiorowy w spółce do 10 lutego przyszłego roku. Z kolei podwyżka wynagrodzeń w wysokości 300 zł od 1 stycznia 2023 r. będzie przedmiotem aneksów do umów PSC uzgadnianych z Urzędami Marszałkowskimi na 2023 rok. W porozumieniu zapisano, że proces ten ma zakończyć się do 10 lutego przyszłego roku. Na 13 maja br. na sfinansowanie podwyżek w tym roku wyrazili zgodę Marszałkowie wszystkich województw, poza warmińsko – mazurskim, a dwa województwa wyraziły częściową zgodę na pokrycie kosztu wzrostu wynagrodzeń pracowników Polregio.

Samorządowcy z Warmii i Mazur wydali specjalny komunikat na ten temat. Zarząd województwa przypomniał, że w listopadzie 2020 roku podpisał z Polregio umowę regulującą współpracę w zakresie organizacji kolejowych przewozów pasażerskich na terenie województwa. Umowa została zawarta na okres 6 lat, a jej wartość to ponad 414 mln zł.

- Województwo ze swojego budżetu w 2022 roku przeznaczy na realizację przewozów kolejowych 63 mln zł. Jest to wzrost do roku 2020 o 18,7 mln zł, przy utrzymaniu niezmienionej wielkości pracy eksploatacyjnej. Ponadto, zgodnie z zapisami umowy, samorząd zrekompensuje różnicę wynikającą ze wzrostu kosztów niezależnych od Spółki w 5 kategoriach. W obecnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej jest to ogromne wyzwanie finansowe dla budżetu województwa. Za koszty zależne, w tym wynagrodzenia, odpowiada Spółka Polregio S.A., która na etapie negocjacji warunków umowy dokonała ich rzetelnej kalkulacji, jednocześnie przyjmując na siebie ryzyko związane z ich wzrostem. W obliczu planowanego na dzień 16 maja 2022 r. strajku generalnego w Spółce Polregio S.A., będącego wynikiem żądań płacowych Strony Społecznej, który może doprowadzić do odwołania znacznej liczby pociągów w naszym regionie, zarząd województwa podjął dialog z Zarządem Spółki Polregio w obszarach zobowiązań wynikających z zawartej umowy, za których realizację otrzymuje ustalone wieloletnią umową wynagrodzenie od samorządu województwa - czytamy w komunikacie wydanym przez zarząd województwa warmińsko- mazurskiego.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bardzo dobrze, cisnąć wszystkich prezesów spółek. Podwyżka goni podwyżkę - ale wg PIS-u jest coraz lepiej - tylko komu? Ceny paliw dochodzą do absurdów - a to nie jest koniec tych podwyżek. Oczywiście wszystkiemu jest winny Tusk i Putin - ale to wersja dla ubogich intelektualnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  8
  bzdfnfdhj(2022-05-16)
 • I bardzo dobrze, wszystkie firmy, urzędy państwowe powinny strajkować! ! I tak zarabiają byle gó.. !a mentalność warm mazaur. nie dziwi! !
 • Sami będą jeździć
 • Brawo strajkujący - z wyzyskiwaczami i burżujami tak trzeba. Warto tu zauważyć, że sama podwyżka w wys. śmiesznych 400 zł jedynie zawiesiła ten strajk, bo warunki płacowe dalej są żenujące, a to porozumienie jest tylko chwilowym pudrowaniem kapitalistycznego trupa; [offtopic: Pytającym mnie o rożne rzeczy w np. artykule o barierkach na Dolince wyjaśniam, że w związku z portelową cenzurą mam tylko 3 komentarze pod artem, zatem jeśli któryś zmarnuję na pyskówkę z jakimś lib-cembałem czy innem oligarchą, to wtedy mam już jeden komentarz mniej na przekazywanie Wam swoich słusznych mądrości; ] #WolneMedia; Hashtagi: #libki, #oligarchia, #wyzysk, #szwindel, #profit, #rak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  5
  tow. Koliński ocenzurowany(2022-05-16)
 • Przy całym szacunku wobec wszystkich walczących o swoje prawa, wynagrodzenie czy inne należne im przywileje zastanawiam się jednak nad niesprawiedliwością takich akcji. Otóż strajkujący kolejarze czy tramwajarze, albo generalnie pracownicy komunikacji i firm usługowych konsekwencje swoich protestów zrzucają na innych zwykłych ludzi. Oto bowiem najbardziej poszkodowani są ci, którzy nie mają innych możliwości dojazdu do pracy czy w innych ważnych sytuacjach w przypadku tego typu strajków. A jeszcze przykładowo rolnicy, sadownicy czy niezadowoleni z czegoś mieszkańcy blokują szosy, ulice czy też generalnie utrudniają poruszanie się. I kto na tym cierpi; Rząd, Wojewoda, Prezesi, Dyrektorzy, różni pracodawcy. Nie my zwykli ludzie, którym też wiele dokucza, nikt o nich nie dba, więc sami muszą sobie radzić. Więc wszyscy zamierzający gdziekolwiek i kiedykolwiek strajkować pamiętajcie o takich ludziach i przyjmujcie takie formy protestu, aby im nie szkodzić. Bo jeśli nie będziecie o tym pamiętać to wtedy wasz protest będzie pomyłką.
 • Górnicy dostali, policjanci dostali, nauczyciele dostali, kolejarze dostali, a ty co dostałeś, niewolniku?
 • Tylko płacz jak to jest źle, jak mało zarabiają nie mają co do garnka włożyć, głodują, bieda że aż piszczy.
 • Żądamy kolei Nadzalewowa!!!! Elbląg Braniewo!!!!!
 • @J.K. Volks - Zgoda! Zatem proszę podać przykład takiej formy strajku w sektorze, o którym jest mowa w artykule, która spełniłaby założenia pani/pańskiego komentarza i oczywiście była skuteczna. Dziękuję.
 • @tow. Koliński ocenzurowany - Kapitalne zdjątko...
Reklama