UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Strategia polityki społecznej województwa

Lepiej zintegrowane społeczeństwo, bardziej aktywne społecznie i zawodowo, godziwie zarabiające, wykształcone stosownie do potrzeb rynku pracy, zdrowsze dzięki profilaktyce i dostępnej opiece zdrowotnej – to wizja rozwoju społecznego w naszym regionie. Ma ją urzeczywistnić realizacja działań zapisanych w „Strategii polityki społecznej województwa warmińsko-mazurskiego do 2020 roku”. Dokument podczas wczorajszej (21 lutego) sesji Sejmiku Wojewódzkiego przyjęli radni.

Zaktualizowana Strategia wyznacza kierunki działań, dzięki którym Warmia i Mazury ma stać się miejscem godnego życia. Dokument będzie również podstawą do sprawniejszego pozyskiwania krajowych i europejskich środków finansowych na wdrażanie projektów, m.in. z obszarów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych czy współpracy z organizacjami pozarządowymi.
       – Przyjęta Strategia poprzedzona została wnikliwą analizą życia i funkcjonowania mieszkańców naszego regionu oraz ich potrzeb społecznych. Mam nadzieję, że dzięki temu dokumentowi podejmowane będą różnorodne działania, które w znaczny sposób wpłyną na poprawę jakości życia i zmniejszenie problemów społecznych występujących w naszym województwie. Mam ma myśli głównie bezrobocie, marginalizację i wykluczenie społeczne, niski poziom aktywności zawodowej, rosnące dysfunkcje w rodzinach czy niską aktywność lokalnych społeczności – podkreśla Witold Wróblewski, członek Zarządu Województwa.
       Celem głównym „Strategii polityki społecznej województwa warmińsko-mazurskiego do 2020 roku” jest współdziałanie wszystkich środowisk i instytucji na rzecz wzmacniania integracji oraz aktywizacji społecznej i zawodowej. Realizacji tego celu służyć mają wyznaczone cztery priorytety:
      
       Prawidłowo funkcjonująca rodzina
      
Zakłada stworzenie warunków do możliwie pełnego rozwoju rodziny i do właściwego jej funkcjonowania, m.in. poprzez: wspieranie rodzin z dziećmi, wzmacnianie profesjonalnego i kompleksowego poradnictwa rodzinnego, rozwój i promowanie form opieki zastępczej i rodzinnej, organizację zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży, rozwój systemu pomocy materialnej dla uczących się dzieci i studiującej młodzieży z rodzin najuboższych czy promowanie rodziny jako wartości.
      
       Wzmacnianie integracji społecznej
      
Zakłada stworzenie możliwości wyjścia z izolacji społecznej oraz integrację z otoczeniem przede wszystkim osób starszych, niepełnosprawnych, uzależnionych, ofiar przemocy i innych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Działania w tym zakresie będą dotyczyły m.in.: rozwoju placówek działających na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych, zwiększania dostępności usług opiekuńczych i rehabilitacyjnych, rozwój klubów seniora, Uniwersytetów III wieku, aktywizacji zawodowej i wyrównywania szans edukacyjnych osób niepełnosprawnych, realizacji programów i projektów w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy, doskonalenia stosowania procedury „Niebieskiej Karty”, wypracowywania i wdrażania innowacyjnych metod pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
      
       Wspieranie aktywności i mobilności zawodowej oraz edukacyjnej osób bezrobotnych
      
Ma na celu zwiększenie aktywności zawodowej i edukacyjnej mieszkańców województwa, co jest kluczowe dla rozwoju społeczno-gospodarczego. W ramach tego priorytetu zakłada się m.in.: realizację projektów na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej, poradnictwo, organizację szkoleń, warsztatów, wspieranie spółdzielczości socjalnej, wspieranie działań na rzecz tworzenia miejsc pracy dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych.
      
       Rozwój społeczeństwa obywatelskiego
      
Zakłada wzmocnienie postaw prospołecznych, rozwój kompetencji społecznych i umiejętności współpracy poszczególnych jednostek i grup na rzecz własnego otoczenia. Realizacja tego priorytetu odbywać się będzie m.in. poprzez: szersze włączanie organizacji pozarządowych w realizację zadań z zakresu polityki społecznej zlecanych przez samorządy lokalne, promowanie i podnoszenie rangi wolontariatu we wszystkich obszarach życia społecznego, tworzenie przez władze lokalne warunków dla aktywności oddolnej mieszkańców np. poprzez inicjatywy lokalne, fundusze sołeckie, fundusze lokalne itp.
      
       Zadania ujęte w Strategii finansowane będą z różnych źródeł, w tym w dużej mierze ze środków unijnych. Zgodnie z przyjętym zakresem działań, zadania zapisane w dokumencie realizowane będą przy szerokiej współpracy szeregu instytucji, podmiotów publicznych i organizacji pozarządowych. Strategia będzie systematycznie monitorowana.
      
Joanna Urbaniak, asystent Witolda Wróblewskiego, członka Zarządu Województwa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • .. .mowa trawa. .. finansowane z "różnych" źródeł czyli tu utniemy a tam damy napiszemy kolejny projekt, dniówka zaliczona a może i kolega jakiś szkolenie dla bezrobotnych zrobi to też zarobi statystyka się poprawi bo kolejne szkolenie bezrobotny odbył dyplom dostał i niech dalej biedę klepie
 • Cytat:-"Strategia polityki społecznej (. .. )"-Daliście POpis elokwencji Po, 100 % podwyżka czynszów, tak sie dba o społeczeńswto, zmuszając ludzi, by juz sie pakowali i szli za zycia już na cmentarz debica?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nowacyk Watch(2012-02-22)
 • Elbląg do Pomorskiego, won z szuwarowo-bagienna propagandą.
 • O tej strategii to na mazurach. ELBLĄŻANIE powiedzieli w ważnym referendum które się odbyło NIE olsztyn
 • jedno tylko co ma Olsztyn fjnego. Ładne dziewczyny, apetyczne studentki. Właśnie jedna poznałem. nasze Elblązanki są jakieś takie ponure, niedostępne. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pies na baby(2012-02-22)
 • pierdu pierdu, a roboty, jak nie było, tak nie ma.
 • uśmiercili Ryska z Klanu - od dzis przestaje płacic abonament telewizyjny
 • jaka strategia wy już obraliście strategię wyniszczenia ludzi zgnojenia żeby zdychali z głodu brak pracy drożyzna prowadzicie do tego żeby jak najwiecej ludzi wyjechało z tego nieprzyjaznego miasta doproeadziliście do tego że słowo rada miejska kojarzy mi sie z obrzydliwością
 • Jedyna rozsądna strategia polityki społecznej województwa to likwidacja tego sztucznego wytworu. Wytworu, który tylko doi mniejsze ośrodki nie mówiąc tu o Elblągu mieście dumnym i zasługującym na zdecydowanie więcej co nam skapuje z tej prowincji. Bo jak inaczej można nazwać miasto na uboczu naszego kraju, które ciągnie tylko do siebie nie dając w zamian nic. Nasuwa mi się powiedzenie Jak wpuścisz do biura prostaka to wypije atrament. Tak jak ma się właśnie w tym śmiesznym i całkowicie zbędnym regionie, który tak na prawdę nie powinien istnieć. Zdecydowanie taniej i rozważniej byłoby podzieli ten wytwór na część Białostocką i Gdańską co na pewno wpłynęłoby pozytywnie pod każdym rozważnym aspektem. Potrzeba tylko odpowiednich i mądrych polityków, którzy przeprowadzą być może nie tanią lecz konieczną reformę. Pozdrawiam rozsądnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  A-polityk(2012-02-22)
 • Marny i beznadziejny intelektualnie - Koncert Zyczeń !. Do kosza z tymi pomysłami.
 • uśmiercili Ryska z Klanu - od dzis przestaje płacic abonament telewizyjny
 • Rysiek z Klanu na koniec pokazał klasę aktorską. Sceny przedzawałowe i umieranie były jak prawdziwe, dawno nie widziałem tak dobrej gry aktorskiej, zwłaszcza w serialach. Hero.
Reklama