UWAGA!

Strażnik wydm wiele wytrzyma (Opowieści z lasu, odc. 143)

 
Elbląg, Strażnik wydm wiele wytrzyma (Opowieści z lasu, odc. 143)
Fot. Birke/Pixabay

Nie straszny mu wiatr, burza, sztorm, mróz, palące słońce, suche podłoże - mikołajek nadmorski jest rośliną, która naprawdę wiele potrafi znieść. To gatunek wyjątkowej urody, występujący rzadko, który znajduje się pod ścisłą ochroną. Można go spotkać m.in. na Mierzei Wiślanej.

- Mikołajek nadmorski to roślina wieloletnia, zimotrwała, pochodzi z rodziny selerowatych. Ma sztywną łodygę oraz liście z ostrymi kolcami w charakterystycznym, niebieskawym kolorze i jest pokryty woskiem. Kwitnąć zaczyna nawet już w czerwcu, a jej piękne, niebieskie kwiaty można podziwiać przez całe lato. Mikołajek zazwyczaj osiąga wysokość do 60 cm, choć zdarzają się i większe okazy – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Można go spotkać na wybrzeżu Bałtyku, a także na Mierzei Wiślanej.
       "Gatunek ten najczęściej rozmnaża się wegetatywnie poprzez zdrewniałe i silnie rozgałęzione kłącze, z którego po fragmentacji wyrastają nowe osobniki. Mikołajek rzadko rozmnaża się z nasion, ponieważ jednoroczne, słabo ukorzenione siewki mają nikłe szanse na przetrwanie w trudnych wydmowych warunkach" – czytamy w ulotce na temat tej rośliny, przygotowanej przez Nadmorski Park Krajobrazowy.
       Warto dodać, że jest to również jedna z roślin stabilizująca wydmy.
       "Jego okazałe kępy nie tylko zdobią wydmy, urozmaicając krajobraz, ale przede wszystkim stanowią naturalną ochronę tych wrażliwych siedlisk. Głębokie systemy korzeniowe wiążą luźne piaski wydmowe i zabezpieczają przed erozją wietrzną" – wyjaśnia Jan Wilkanowski na stronie Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana".
       Roślina ta ceniona jest również za walory estetyczne. Motyw mikołajka, jak czytamy w ulotce Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, pojawia się w kaszubskiej sztuce użytkowej (haft, ceramika, wzornictwo monet) i jest symbolem polskiego wybrzeża. Wizerunek tej rośliny obecny jest również w herbach takich miejscowości jak Dziwnów, Żelistrzewo, Ustronie Morskie.
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jak pisiory ( sory jeśli ) wezmą się za ten chory przekop to i on zniknie
 • Granica nie chroniona i nie zaorana bo rośnie jakiś chwastóww. .. .. parodia
 • PiS nie przkopie bo to zdrajcy UE i Rosji!!!
 • Texas ma Chucka Norisa a my mamy Mikołajka Pomorskiego. Jake miasto taki strażnik.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  5
  Kazik.2000(2018-12-02)
 • Ciekawy artykuł o przyrodzie powoduje wysyp beznadziejnych, atawistycznie politycznych komentarzy. Ludzie co jest z wami, wasza frustracja przelewa się jak powódź i zagraża naszej cywilizacji. Skąd w was ten jad ?
 • bardzo lubie ten piękne nadmorskie kwiatki, niestety jak ostatnio szukała, to ciężko było znaleźć, a te co znalazłam były podeptane przez ludzi, wiem że odbiją bo nie tak łatwo je zniszczyć jest silna krzewinka jak wrzos, ,i też przydałoby się więcej toalet w pasie nadmorskim, bo przechodząc po lesie wszędzie są odchody-człowieków, ,niestety, w sezonie też za bardzo ich nie ma w punktach wjazdowych, a to troszkę poprawiło by kondycję tych co szanują lasy i nie chcą ich zasrać, ,może włodarze mieścin Krynicy i Stegny pomyślą nad tym, ,człowiek-to niszczycielska siła, natura jej nie dorówna w niszczeniu, ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  grace,,(2018-12-03)
 • Rozległe stanowiska mikołajka są w okolicy Piasków na Mierzei Wiślanej. Piękna roślina.
Reklama