UWAGA!

Suchacz Wioską Kaperską

2008-05-27
Aktualizowany 2008-05-29 22:06
Elbląg, Suchacz Wioską Kaperską

W piątek 30 maja warto odwiedzić Suchacz. Decyzją mieszkańców sołectwa uczestniczących w projekcie „Na królewskim szlaku - w stronę wsi tematycznych” sołectwo Suchacz zostaje „Wioską Kaperską”.

Ma to związek z wydarzeniami historycznymi sprzed ponad pięciu wieków. Na wysokości Suchacza 15 września 1463 roku miała miejsce największa w historii naszego kraju bitwa morska, w której licząca 30 okrętów gdańsko-elbląska flota kaperska całkowicie zniszczyła liczącą 44 okręty flotę Zakonu Krzyżackiego, płynącą na odsiecz zamku Mewe (współczesny Gniew).
     Imprezę upamiętniająca to wydarzenie organizują Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolicy w Suchaczu oraz mieszkańcy sołectwa Suchacz.
     Przed południem odbędzie się nadanie imienia „Kaprów Polskich” Niepublicznej Szkole Podstawowej w Suchaczu. Uroczystość rozpocznie o godz. 9.30 msza święta na plaży. Ok. godz. 10.30 nastąpi złożenie kwiatów przy pomniku Bitwy na Zalewie i przejście pod budynek szkoły na odsłonięcie tablicy pamiątkowej. W uroczystościach weźmie udział Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej z Gdyni.
     - Od godziny 15 do 22 ponownie zapraszamy na plażę - mówi Piotr Nowicki. - Odbędzie się tam Festyn Kaperski. Oficjalne otwarcie z przedstawieniem wiosek tematycznych - Suchacza, Kadyn i Pogrodzia - o godzinie 17. W trakcie imprezy: pokazy Bractwa Rycerskiego ze Sztumu, kaperskie jadło, poszukiwanie skarbu, konkursy rzutów tyczką, kołem ratunkowym i podkową, pięciobój rodzinny, przeciąganie liny, konkurs plastyczny, konkurs wiedzy o piratach, salon tatuażu, certyfikat kapra, pokazy tańca, aerobik, pokaz mody pirackiej, wikliniarstwo, jarmark kaperski, wystawa prac modelarskich, rzeźba kapra, ognisko z kiełbaskami, zamek dmuchany i trampolina dla dzieci.
     
     Mówi Piotr Nowicki ze Stowarzyszenia Miłośników Suchacza i Okolicy:
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • o tej bitwie na Zalewie powinny dudnić media ogólnopolskie, słabo wyglada promocja tego regionu i tego wydarzenia
 • Masz rację. Ponadto uważam, że w Elblągu powinniśmy wystawić pomnik Jakuba Vochsa naszego dowódzcy w tej bitwie. Może tak zamiast chorego pomysłu przywrócenia pomnika Hermana von balka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2008-05-27)
 • Dla ścisłości Jakub Vochs był dowódcą elbląskiej części floty, czyli naszym elbląskim bohaterem. Uważa, że zasługuje na uznanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Inżynier(2008-05-27)
 • Wowka Inżynier przestań kadzić zrób to co ja czyli zasponsoruj !!! A pieniążków potrzeba !! Do zobaczenia w Suchaczu o 9.30
 • Wowka Chory to ty musisz być, a pomnik Hermana von Balka powinien wrócić na miejsce !!!
 • Wowka, ale czy nie uważasz że to dobry pomysł ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2008-05-27)
 • Inżynier chętnie bym sie spotkał i porozmawiał na temat absencji naszego klimatu, który jest chlodny!
 • Suchacz powinien byc wioska tematyczną zedcydowanie, ,Wioska -Szmbo, jak zreszta wszystko co lezy nad szmabem zwanym zalew islany, a pomnik tez powinien zostac wystawiony, pomnik szambonurka,
 • Jesli wiesz co mówisz to znaczy że tam mieszkasz, jeśli tam mieszkasz to znaczy że jesteś mieszkacem Suchacza, jesli jesteś mieszkańcem Suchacza to znaczy że jesteś taki sam. Następnym razem zastanów się zanim kogoś pomówisz. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  postronny(2008-05-27)
 • Gratuluję wszystkim Organizatorom Imprez w Suchaczu pomysłow na promowanie Suchacza, co prawda dzieje sie to małymi kroczkami ale z roku na rok jest coraz lepiej. Przypomnijmy sobie jak 30-40 lat temu Suchacz w okresie wakacji tętnił życiem. W Suchaczu było tyle turystow ze na pięknej wowczas plaży nie było gdzie koca rozłozyć, ludzie przyjezdzający z Elbląga do pociagu wsiadali oknami, A MZK uruchamiało dodatkowe linie autobusowe. Po zatem z całego kraju przyjezdzali wczasowicze do Ośrodka Wypoczynkowego PKP+ na Kwatery Prywatne FWP. Wszyscy mieszkańcy Suchacza przy tym mieli nie mało pracy, ale co za tym idzie i pieniedzy. Po drugiej stronie Mierzi Wislannej nadal tak jest, do dziś dnia. A może za kilka lat uda sie część turystow ściagnąć na naszą stronę Mierzei, było by SUPER. Pozdrawiam wszystkich ludzi ktorzy pracują nad promocją Wioski Kaperskiej Suchacz. Kacper
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kacper(2008-08-02)
Reklama