UWAGA!

Świętowanie w ciszy

 
Elbląg, Dziś (10 lutego) 68. rocznica zdobycia Elblaga
Dziś (10 lutego) 68. rocznica zdobycia Elblaga (fot. WS)

Dziś, 10 lutego, przypada 68. rocznica zdobycia Elbląga przez żołnierzy Armii Radzieckiej. Na cmentarzu przy ul. Agrykola, przed pomnikiem z czerwoną gwiazdą, posterunek honorowy wystawił 2. dywizjon 15. Pułku Przeciwlotniczego w Gołdapi. Kilka osób przystanęło, na płycie pomnika spoczęła wiązanka kwiatów, zapłonęło kilka zniczy.

Na cmentarzu przy ul. Agrykola spoczywa ponad 200 żołnierzy Armii Radzieckiej II frontu białoruskiego 5. Armii Pancernej i 2. Armii Uderzeniowej, którzy – jak czytamy na tablicy pamiątkowej – „polegli w walce o wyzwolenie Elbląga”. Dziś mówimy już o zdobyciu miasta i taką rocznicę obchodzimy. A jak? Na pewno nie z takimi honorami, jak przed laty, co będzie można zobaczyć już jutro (11 lutego) w kinie Światowid. Wyświetlone zostaną fragmenty kronik Elbląga z lat 60. i 70., relacje z wizyt radzieckich dowódców II frontu białoruskiego, biorących udział w walkach o Elbląg, a także dwa filmy dokumentalne: nakręcony w ubiegłym roku przez Rafała Mierzejewskiego dla TVP Historia film „Elbing-Elbląg” oraz zrealizowany przez Niemców film z 1955 roku „Dawniej w domu”.
       A dziś? Dziś przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Czerwonej wystawione zostały posterunki honorowe przez 15. Pułk Przeciwlotniczy w Gołdapi. Przed godziną 16 w ciszy wieniec na płycie pomnika złożyła delegacja 21. Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Znicz zapalił Henryk Horbaczewski, radny Rady Miejskiej w Elblągu, ale, jak zaznaczył, to prywatna inicjatywa.
       - Tu spoczywają chłopcy, którzy z Elblągiem nie mieli nic wspólnego, a w walce o to miasto złożyli ofiarę największą – własne życie – powiedział. – To są zmarli, którym należy się pamięć i szacunek. Niezależnie od kontekstu i toczących się dyskusji – dodał - od 10 lutego 1945 r. rozpoczął się proces powrotu Elbląga do Rzeczpospolitej, bo miasto od 1772 r. znajdowało się poza granicami RP.
       Przy cmentarzu żołnierzy radzieckich przystanęły pojedyncze osoby, na chwilę i raczej z ciekawości niż z chęci uczczenia 68. rocznicy zdobycia Elbląga.
      

 


       Ale to nie koniec rocznicowych obchodów w Elblągu. 12 lutego w Klubie Garnizonowym przy ul. Mierosławskiego otwarta zostanie wystawa broni, umundurowania i oporządzenia z okresu ostatniej wojny przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar”.
       Natomiast o godz. 18 przewidziane jest spotkanie w Kawiarence Clio, organizowanej przez Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu i elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Gościem spotkania będzie Tomasz Gliniecki, autor m.in. telewizyjnych opowieści o lokalnych tajemnicach II wojny światowej, który przedstawi swoją świeżo wydaną książkę pt. „Elbląg czasów wojny”.
      
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No cóż. .. władze Elbląga i tym razem dały POPiS lekceważenia Elblązan i zwiazanych z Elblągiem uroczystościach. Niech i potomni zapomną o obecnej władzy w przyszłości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zamyslony...zadumany(2013-02-10)
 • Cóż. .. 10 lutego mamy też rocznicę wywozu Polaków na Sybir. Przypomnę, że wywoziły ruskie sobaki!
 • ,, Wielkość naszego narodu w wielkiej epoce istniała, a polegała na jedynym może w naszych dziejach rządzie, który, nieznany z imienia, był szanowany i tak słuchany, że zazdrość wzbudzać może we wszystkich krajach i we wszystkich narodach" J. Piłsudski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rząd Narodowy(2013-02-10)
 • Czy symbole nastania nowej, złej epoki po 1945 r. w moim kraju muszą mnie drażnić ? Oddajcie czarne skrzynki ! Elbląg najbardziej zakomuszonym miastem w Polsce ! Dziadkowie tych dwóch żołnierzy stojących przy pomniku ruskich mogli zginąć w Katyniu !
 • to byli żołnierze - chłopcy którzy mieli ojców matki żony dzieci - to niebyli kosmici tylko ludzie tacy jak my -szkoda żołnierzy i szkoda ludności elbląga- pierwszym kazali strzelać drudzy się bronili - takie życie. ..
 • do: Zamyslony. .. zadumany czemu masz pretensje do rządzących- miej do siebie, że jesteś elblążaninem i nie znasz tak historycznych dat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fajnyfacet70(2013-02-10)
 • Ciekawe ilu z tych żołnierzy zginęło z rąk NKWDzistów cześć ich pamięci Przejść tysiące km żeby zginąć na nieswojej ziemi tego nie życzy się najgorszemu wrogowi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  P..K..A(2013-02-10)
 • warta honorowa na cmentarzu gdzie pochowani są gwałciciele i mordercy niewinnych ludzi w dzień 1 deportacji polskiej ludności z terenów zagarniętych przez sowiecką armię to jest policzek dla sybiraków którzy mieszkają w Elblągu panie radny przy urnach wyborczych trzeba pamiętać to nazwisko i skreślić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kapelusz(2013-02-10)
 • (. .. ) Ich apogeum była ta, gdy do ich domu wdarł się brudny i podchmielony czerwonoarmista i prawie na jego oczach zgwałcił dobiegającą osiemdziesiątki babcię… Jürgen Haese „ Verloren in Elbląg” (Zagubiony w Elblągu) - co z tego, że była to Niemka. .. tak "wyzwalano" Ebląg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  SpongeBob Kanciastoporty(2013-02-10)
 • Wieczna sława tym którzy oddali życie walcząc z Hitlerem. W tamtych czasach wybór był prosty: albo z Hitlerem przeciw całemu światu albo z całym światem przeciwko hitlerowcom. Niestety wielkoduszna Armia Czerwona nie zrobiła swojej roboty starannie i do końca. W Elblągu jakby przetrwały okazy hitlerowskich niedobitków, nad czym ubolewam. Najważniejsze że na dawnej pruskiej ziemi już 68 lat nie ma wojny. I to by było na tyle. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełło(2013-02-10)
 • Gdyby nie kaprys Stalina to teraz w Ełbłongie by byli grażdany, nie obywatele.
 • Niech im ziemia lekką będzie, jednym i drugim niech Bóg odpuści wszelkie winy, żołnierz zginął i trzeba pamiętać o nim, jaki on by nie były, Ruski, Niemiec, po tylu latach nie ma to znaczednia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szacunek dla zmarłych(2013-02-10)
Reklama