UWAGA!

Szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

2008-05-23
Aktualizowany 2008-05-23 16:43

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że w zależności od warunków atmosferycznych w dniach 26-29 maja br. będą prowadzone szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Doustna szczepionka przeciwko wściekliźnie zostanie wyłożona na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w miejscach bytowania dzikich zwierząt. Jej działanie profilaktyczne ukierunkowane jest wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów.
     Szczepionka będzie zrzucana z samolotów na obszary leśne. Przynęty o wymiarach 3,9 x 3,5 x 1,5 cm mają kształt ściętych stożków i są koloru szarego.
     Przynęt nie należy dotykać i niszczyć. Naruszone przez człowieka szczepionki nie zostaną zjedzone przez lisy.
     W przypadku zetknięcia się szczepionki ze skórą człowieka należy to miejsce przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza. W razie kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii. W związku z tym należy trzymać psy na uwięzi a koty w zamknięciu przez okres dwóch tygodni po wyłożeniu przynęt.
     
     Szczepienia lisów przeprowadzane są na terenie naszego województwa od 2001 r. i dały wymierny efekt w spadku zachorowań na wściekliznę.
     Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii prosi o zachowanie dyscypliny w czasie trwania szczepień, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta tj. od 26 maja do 26 czerwca. W szczególności należy ograniczyć polowania zbiorowe, płoszenie zwierzyny oraz wykluczyć możliwość zbierania szczepionki przez ludzi.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • No to brawo. .. .dostaliśmy szczepionkę której nikt w europie nie chce. .. i tak ratując jednych pozbywamy się drugich. .. .żegnajcie ostatnie zające, kuropatwy, zamiast na naszych stołach skończycie bez przypraw w lisich brzuchach. .. no chyba ze nasze damy stwierdzą że nie ma piękniejszego okrycia na zimę jak futerko z rudzielca. .. ..
 • Chciałbym zaszczepić teściową. Gdzie mogę to zgłosić???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Troskliwy zięć(2008-05-24)
 • Ja zbieram toi daje swojemu psu, on to uwielbia, je całymi garsciami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Antekk(2008-05-24)
 • Walczyli zieloni nawiedzeni o sztuczne futra bo się naturalne z lisów nie podobały - przecież to barbarzyństwo strzelać do zwierzątek dla futra - mówili. A gdzie są zające, kuropatwy, przepiórki inna zwierzyna drobna?
Reklama