UWAGA!

Szkolą się pod okiem amerykańskich gwardzistów

Elbląg, Szkolą się pod okiem amerykańskich gwardzistów
fot. st.szer. Rafał Giszczak

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie trwa szkolenie Kompanii Odwodowych Dowódcy X Zmiany PKW Irak, które tworzą żołnierze 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie i 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku. Instruktorami są żołnierze Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych.

Szkolenie ma na celu przygotowanie kompanii odwodowych do działania w Iraku w wypadku ich „przerzucenia” do Polskiego Kontyngentu Wojskowego w celu wzmocnienia lub uzupełnienia X Zmiany, która aktualnie pełni służbę w ramach misji w Iraku.
     - Szkolenie prowadzone jest w Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym w Wędrzynie przez 21 instruktorów – żołnierzy Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych z Illinois – mówi mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ. - Wraz z żołnierzami 16 PDZ w ośrodku szkolą się pododdziały 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
     Szkolenie obejmuje m. in. następujące tematy: „Organizacja punktu kontrolnego i tymczasowego punktu kontrolnego”, „Działanie na punkcie kontrolnym”, „Organizacja systemu Force Protection”, „Przeszukiwanie pojazdów i osób”, „Wzajemne ubezpieczanie się”, „Konwojowanie i eskortowanie” oraz różnego rodzaju strzelania bojowe w dzień i w nocy.
      Od 15 maja na poligonie przebywa Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Wiesław Michnowicz, który osobiście uczestniczy w prowadzonych zajęciach.
     - Duże znaczenie ma wymiana poglądów między naszymi dowódcami a instruktorami amerykańskimi, którzy zgodnie twierdzą, iż jest to szkolenie obustronne, ponieważ polscy żołnierze posiadają wiele doświadczenia i umiejętności praktycznych, które dla amerykańskich żołnierzy są nowym i do tego dobrym przykładem działania – podkreśla mjr Tuszyński.
     Szkolenie potrwa do 20 maja.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama