UWAGA!

Szpital poczeka na modernizację

 
Elbląg, Szpital poczeka na modernizację
(fot. Michał Skroboszewski)

Co dalej z modernizacją Szpitala Miejskiego? Na ostatni, trzeci już, przetarg nie wpłynęła ani jedna oferta. Wcześniejsze były nawet ponaddwukrotnie droższe od kosztorysu inwestycji. - Projekt modernizacji musimy okroić, by wystartować w nowym konkursie na dofinansowanie, który ma ogłosić marszałek – uważa prezydent Elbląga.

Szpital Miejski Świętego Jana Pawła II w Elblągu otrzymał unijne dofinansowanie na modernizację placówki w wysokości 32 mln złotych. Inwestycja obejmująca m.in. budowę nowego bloku operacyjnego przy ul. Komeńskiego i modernizację 11 oddziałów w obiektach przy Komeńskiego i Żeromskiego miała kosztować 37 mln złotych. Pieniądze pochodzą ze specjalnej puli, tak zwanych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dedykowanych naszemu miastu. Problem jednak w tym, jak je wydać. Już trzykrotnie szpital ogłaszał przetarg na prace, każde z postępowań trzeba było unieważnić: albo ze względu na zbyt wysokie oferty firm (niektóre były nawet ponaddwukrotnie wyższe od kosztorysu inwestycji) albo – tak jak w ostatnim przetargu – z powodu braku chętnych. I to mimo że projekt przebudowy już został okrojony z 37 na 25 mln złotych.
       - Nie jesteśmy w stanie jako miasto pokryć różnicy między kosztorysem a cenami oferowanymi przez firmy. Rozmawiałem już na ten temat z marszałkiem. Szpital będzie musiał wystartować jeszcze raz w nowym konkursie, trochę ograniczając ten projekt. Najważniejszą sprawą jest budowa bloku operacyjnego, bo obecny nie spełnia standardów. Dlatego cięcia będą musiały dotknąć inwestycji na oddziałach – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       Szpital Miejski już raz ograniczył zakres inwestycji. Po pierwszym unieważnionym przetargu szacunkowy koszt prac został zmniejszony z 37 do 25 mln złotych, z czego 11 mln miała kosztować budowa nowego bloku operacyjnego. Tymczasem oferta nadesłana przez jedną z firm na drugi przetarg i to tylko na blok operacyjny opiewała na... 30 mln złotych.
       W efekcie nadal nie wiadomo, kiedy modernizacja szpitala miałaby ruszyć. Elbląg przyznanych już na ten cel środków nie powinien stracić, bo pula w RPO Warmia i Mazury z projektu Elbląg ZIT jest dedykowana właśnie na ten cel, konkurs jest w zasadzie formalnością. Prezydent liczy też na to, że województwo otrzyma dodatkowe pieniądze z tzw. krajowej rezerwy za sprawne rozliczanie unijnych projektów, a część tych środków trafi również do puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.  
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niestety,budowlancy tez umieja liczyc,a jeszcze upierdliwa sluzba zdrpwia,temat niezbyt wdzieczny Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  3
  Zbyszek1(2018-12-12)
 • Czyli znowu TO SAMO. Kiedy dotrze do tych TEMPYCH ŁBÓW, że niedoszacowanie przetargu dyskwalifikuje go w przedbiegach?! A każdy kolejny (i kolejny i kolejny w przypadku Biedrąga), co mamy tu unaocznione, niemal na pewno pozostanie bez rozstrzygnięcia bo koszty dla wykonawców ciągle idą w górę! Ile razy można tłuc jeden i ten sam temat?! Nawet na debacie prezydenckiej temat był roztrząsany. A ci dalej swoje. Jeszcze raz tłumaczę, ostatni, skupcie się (nie)odpowiedzialne tłuki: ogłasznie przetargów wciąż na nowo powoduje: generowanie niepotrzebnych kosztów z obsługą ogłoszonego przetargu, kolejne koszty przy ogłaszaniu następnego, a każde późniejsze rozstrzygnięcie wyższą cenę za wykonawstwo, z uwagi na rosnące koszty po stronie wykonawcy. Czyli im później rozstrzygnięty przetarg tym większy przyrost koniecznych nakładów. Najlepiej wszystko załatwiać za pierwszym przetargiem i nie kombinować! No Ale w Biedrągu tego nie rozumieją. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  mieszkaniec-mieszaniec;)(2018-12-12)
 • Tylko wie jak zbudować chodnik i go szumnie otworzyć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  4
  wicia(2018-12-12)
 • Po co inwestować w tak słaby szpital, lecznictwo i zarządzanie na bardzo niskim poziomie. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na rozwój szpitala który ma jakąś przyszłość.
 • Jak imienia jp2, patrona jankowskich i trynków, to niech Kościół płaci. Gdzie jest zawarty w Konstytucji rozdział kościoła oś państwa?
 • A ten przetarg i uzyskanie środków finansowych to był warunkiem połączenia szpitali tylko po co łączyło bankruta z dobrze prosperującym szpitalem. Czyli jak zwykle zły pociągnął na dno lepszy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  Złynapoloczenie(2018-12-12)
 • Idź się leczyć do kobiety w laczkach.
 • Zapraszam serdecznie do grupy Zjednoczony Elbląg, która znajduję się na Facebook’u prowadzimy wiele dyskusji jak zmieniać na lepsze nasze miasto : )
 • Boże, analfabetyzm w Polsce to jednak fakt nie mit....
 • A co stoi na przeszkodzie by podyskutować tutaj. Po co to wszędzie wklejanie? Halo! Portel! Czy za reklamę nie powinno się płacić?
 • Ty durniu.
 • I kolejna inwestycja do. .d.. A będzie gorzej, bo Ukraińcy jadą po 1 stycznia do pracy, do Niemiec. I skończy się tania siła robocza. Zostaną do wykonywania tylko chodniki, krawężniki i dziury w ulicach. I tylko tam, gdzie. .. .
Reklama