UWAGA!

Szybsza diagnostyka, szybsze leczenie

 
Elbląg, Szybsza diagnostyka, szybsze leczenie
fot. AD

Od stycznia Elbląskie Centrum Radioterapii i Usprawniania przyjmuje pacjentów. - Umożliwia pacjentom onkologicznym zdecydowanie szybszą diagnostykę, a przez to i szybsze rozpoczęcie leczenia, co przekłada się naturalnie na większe możliwości powrotu do zdrowia - mówi Marek Pietruszka, chirurg onkologiczny i ds. spraw medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Radioterapia to jedna z najskuteczniejszych metod walki z rakiem - jest obok chirurgii i chemioterapii, najefektywniejszym narzędziem leczenia. Stosuje się ją zarówno przed, jak i po zabiegach operacyjnych czy chemioterapii. Wykorzystuje ona promieniowanie jonizujące do zniszczenia komórek nowotworowych. Radioterapia, na różnym etapie leczenia, stosowana jest u połowy wszystkich pacjentów z nowotworem, a liczba chorych wyleczonych tą metodą co roku wzrasta.
       Ośrodek Radioterapii jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku medycznego województwa warmińsko – mazurskiego, szczególnie Elbląga i okolic, jak również Trójmiasta. Jego powstanie pozwoli na zmniejszenie kolejek i umożliwi pacjentom onkologicznym szybsze rozpoczęcie leczenia, co przekłada się naturalnie na lepsze wyniki leczenia. Centrum powstało w zgodzie z najnowszymi standardami i jest wyposażone w nowoczesną aparaturę. Ośrodek z pewnością przyczyni się do zwiększenia komfortu leczenia pacjentów. Profesjonalizm i komfort – przyjazne wnętrza, nowoczesny sprzęt, wyspecjalizowany personel - to wszystko sprawia, że Ośrodek jest placówką na najwyższym poziomie. Centrum będzie świadczyć usługi w oparciu o kontrakt z NFZ (fundusz warmińsko-mazurski).
       - Powstanie Ośrodka Radioterapii w Elblągu z pewnością przyczyni się do podniesienia prestiżu naszego szpitala, ale przede wszystkim umożliwi pacjentom onkologicznym zdecydowanie szybszą diagnostykę, a przez to i szybsze rozpoczęcie leczenia, co przekłada się naturalnie na większe możliwości powrotu do zdrowia - mówi lek. Marek Pietruszka, dyrektor ds. medycznych WSzZ. - W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu brakowało Centrum Radioterapii - Ośrodka, który pozwoli nam kompleksowo leczyć pacjentów onkologicznych.
       Dyrektorem medycznym Centrum Radioterapii i Usprawniania jest dr n. med. Andrzej Badzio. Wcześniej pracował między innymi jako asystent Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym kierowanej przez prof. Jacka Jassema. W trakcie dotychczasowej pracy zawodowej uzyskał specjalizację zarówno z zakresu radioterapii onkologicznej jak i chemioterapii nowotworów. Zdobyte przez 20 lat doświadczenie w leczeniu chorób nowotworowych pomoże w stworzeniu w Elblągu nowoczesnego Ośrodka Radioterapii. 
       - Jestem dumny z tego, że tworzymy od podstaw Ośrodek Radioterapii w Elblągu i mogę kierować zespołem młodych ambitnych specjalistów - mówi dr Badzio - Razem chcemy stworzyć jeden z najlepszych Ośrodków Radioterapii w kraju. Jestem przekonany, że się nam to uda i że wszyscy leczący się u nas Pacjenci będą zadowoleni z naszej pracy.
       Ośrodek wyposażony jest w trzy nowoczesne przyspieszacze liniowe, tomograf komputerowy przystosowany do planowania napromieniania i zaawansowane systemy informatyczne pozwalające zaplanować i bezpiecznie przeprowadzić radioterapię. Początkowo chorymi opiekować się będzie sześciu specjalistów radioterapii onkologicznej, na wiosnę planowane jest poszerzenie zespołu.
       Nad prawidłową pracą urządzeń i przygotowaniem planów leczenia czuwać będzie zespół doświadczonych fizyków medycznych. Zarówno wysokie kwalifikacje personelu jak i najwyższa jakość zainstalowanego sprzętu pozwolą wdrożyć większość najnowocześniejszych technik radioterapii do rutynowego stosowania w Ośrodku.
      
       Centrum Radioterapii i Usprawniania to nowo wybudowany Zakładu Radioterapii oraz Oddział Radioterapii. Zajmuje powierzchnię 3 005,48 m2.  W Zakładzie Radioterapii, poza pracowniami akceleratorów, znajdują się: zakład fizyki medycznej, pomieszczenia planowania leczenia, modelarnia, gabinety lekarskie, i przestronna poczekalnia. Pacjent oczekując na badanie może bezpłatnie skorzystać z kącika kawiarnianego, internetu, telewizji, a także poczytać gazetę.
       Oddział Radioterapii to 10 pokojów z 25 łóżkami, wśród których znajdzie się również izolatka. Sale chorych są trzyosobowe i wyposażone są w indywidualne sanitariaty. W pokojach Pacjent ma stałą łączność przywoławczą z pielęgniarką i lekarzem, oświetlenie indywidualne dla każdego łóżka, lodówkę oraz dostęp do bezprzewodowego Internetu i bezpłatnej telewizji. Planujemy powiększyć oddział łóżkowy o kolejne 25 łóżek w połowie przyszłego roku. W Centrum znajduje się przychodnia onkologiczna oraz chirurgia onkologiczna, w których funkcjonują gabinety lekarskie oraz gabinet diagnostyczno-zabiegowy.
       Centrum wyposażone jest w system klimatyzacji i wentylacji. Budynek jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, które będą mieć dostęp do każdej części Centrum Radioterapii. Ponadto, w trosce o komfort pacjenta nad bezpieczeństwem czuwać będzie całodobowy monitoring i ochrona.
      
Małgorzata Twardowska, rzecznik prasowy WSzZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Super, to teraz zamiast czekać 2 lat będzie już można skorzystać po roku oczekiwania :)
 • Oczywiście, dostęp do radioterapii będzie łatwiejszy, ale o kompleksowości leczenia wielu nowotworów nie można mówić. Tutaj jako przykład podam biopsję węzła wartowniczego – procedurę standardową w leczeniu np. raka piersi. Jako kolejny przykład diagnostykę np. scyntygrafię, PET, rezonans wielu narządów np. piersi. Tego nie zrealizujemy w Elblągu. To co w moim odczuciu w Elblągu najistotniejsze na dzisiaj dla pacjenta onkologicznego, pacjenta podejrzanego onkologicznie to skrócenie terminów do specjalistów na etapie diagnostyki czyli tej wstępnej, skrócenie czasu oczekiwania na wyniki histopatologiczne materiału pobranego w biopsji/operacji od w/w zależy rozpoczęcie leczenia, m/innymi radioterapii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  reonco(2013-01-19)
 • hejka lemingi, jak myslicie skąd jest ta najnowsza aparatura? odpowiadam wszystkim lekko zaburzonym, ona jest z naszych podatków i została kupiona najnormalniej w swiecie, i te wasze użebrane aparatury dla dzieci tez byłyby tak kupione ale po co rzad ma kupowac jak wy dwa razy płacicie za to samo?
 • W Elblągu duzy szpital a musimy jeżdzic do olsztyna. ABSURD.
 • no cóż mimo techniki nadal ważna intuicja lekarska. .. .. oby nie tylko. .. .. oczywiście nie tylko intuicja i nie tylko technika. .. .dlaczego tylko chorzy ludzie z nowotworami maja liczyć na medycynę, a może ciut wcześniej w tym kraju coś się zrobi by nie zachorować?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bez podpisu(2013-01-20)
 • by nie chorowac sami musimy dbac o forme, nikt za nas tego nie zrobi, tv na smietniki rowery na start
 • @lodde Nie znajduję informacji, że to sprzęt szpitala. Centrum Radioterapii zostało otwarte przez firmę NU-MED GRUPA Spółka Akcyjna z siedzibą w Ostródzie, informacja na stronie www.nu-med.pl Tak więc nasze podatki pójdą na inne cele: ).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  reonco(2013-01-20)
 • kto czeka rok czasu to czeka :) wystarczy mieć kupę kas lub koneksje z lokalnymi POitykami :)
 • Wszystko ładnie, pięknie, tylko żeby Pan doktor poświęcał więcej czasu pacjentom, nie 2-3 min, nic mi wizyta u niego nie dała, wręcz przeciwnie musiałam udać się prywatnie!!! bo wizyta u pana doktora trwała 2 góra 3 min w tym Pan doktor rozmawiał ze swoim kolegą na komórce, dla mnie ta wizyta była bardzo ważna, więc jak pytam się mają wyglądać wizyty u onkologa????? bo napewno nie tak jak moja, byłam na fundusz, więc może to norma- ale taka mi sie nie podoba!!!! nawet mnie nie zbadał, wyniki zrobiłam wcześniej. Więc jeśli tak nasi " Hoży doktorzy" podchodzą do pacjenta, to ja dziękuję im za wszystkie nowości w ich dziedzinie bo i po co??? jak 2-3 min i do widzenia!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pacjentkaaa(2013-01-21)
 • ale i tak nie przebiją doktora Z. .. ..
 • W 2008 roku w UCK byłem pod opieką pana doktora Andrzeja Badzio dokonywał właściwych naświetlań dotyczących prostaty dzięki jego zabiegom i właściwym naświetleniom unikłem operacji. Do dziś czuję się bardzo dobrze, minęły wszystkie problemy myślę że jeszcze na trochę życia mi wystarczy. Pozdrawiam Pana dr Badzio
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Janusz G.(2015-09-18)
Reklama