UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
 • @elblazankaelblazanka: Nazwy, które wymieniłaś nie są wcale "piękne", one są sztuczne. Typowe dla nowych osiedli, gdzie wytyczając ulicę, nadaje się nazwy według określonego wzoru (np. od ptaszków, drzewek, kwiatków, kamieni itp. ), które z założenia mają się "pozytywnie kojarzyć". Ale poza tymi pozytywnymi skojarzeniami, nic się za nimi nie kryje. Żadna historia, żadna ciekawa opowieść, a jedynie arbitralny kaprys planistów. Mogą być piękne z zewnątrz, ale wewnątrz są puste. A to, co czyni nazwy ulic pięknymi jest ich historia. Niektóre nazwy są żywymi pomnikami historii, z tego powodu są cenne i należy je pielęgnować. W Elblągu mamy takich nazw mało, bo tutaj proces ustalania nazw ulic był pospieszny i bezmyślny. Nie dbano o historię ulic, po prostu chciano żeby było "po polsku" i zgodnie z duchem tamtych czasów, a co kolejne zmiany przynosiły więcej złego niż dobrego (poza chlubnymi wyjątkami). I niestety, takie podejście do nazw trwa do dzisiaj, nad czym ubolewam. Myśli się jedynie o "zmienianiu", a nie o przywracaniu. Nikt nie raczy nawet zajrzeć do historii tych ulic, a przecież nie zostały one wytyczone wczoraj - istniały przed wojną i na pewno miały jakieś nazwy. Niestety, nie jestem w stanie teraz powiedzieć, jakie (coś mi świta, że Obrońców Pokoju to była św. Pawła - czy nie mogłaby tak się nazywać i dzisiaj?). Ale na pewno są w tym mieście ludzie, którzy wiedzą i mogą to stwierdzić bez problemu.
 • @Prus - mało ci jeszcze w Rzeczpospolitej i Elblągu nazw ulic wywodzących się od watykańskiego okupanta? Świętych, błogosławionych i 'wyklętych' jak psów; co takiej kopniętej Koseckiej przeszkadza Armia Ludowa, kapitan Diaczenko [wyzwoliciel i zdobywca Elbląga] czy Obrońcy Pokoju? Za książki by się baba niedouczona wzięła a nie brednie płodzi, katolicki podnóżek okupantów Rzeczpospolitej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  4
  JurijGagarin(2016-04-04)
 • Żadnych świętych, czy też innych walecznych! Chodzi właśnie o to, że przez ciągłe zawirowania historii mamy to co mamy. Ja optuję za neutralnymi nazwami nie kojarzących się z nikim konkretnym. Będzie pewność, że za 5-10 lat znowu nie trzeba będzie dokonywać pieriestrojki;)
 • Nie sądziłem, że jest jeszcze tylu fanatycznych komuchów, wrogów własnego narodu, którzy nie chcą znać prawdziwych bohaterów. Diaczenko wyzwoliciel, to tak jakby pedofil uratował dziecko przed bijącym je ojcem, a później je zgwałcił. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  7
  Mieszkowieszko(2016-04-04)
Reklama