UWAGA!

Tarcia o skład zarządu województwa

 Elbląg, Marcin Kuchciński, marszałek województwa i główny kandydat do tego stanowiska w nowej kadencji
Marcin Kuchciński, marszałek województwa i główny kandydat do tego stanowiska w nowej kadencji (fot. Anna Dembińska)

Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska nie mogą się porozumieć w sprawie składu Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. We wtorek po przerwie ma zostać wznowiona sesja Sejmiku. Czy obie partie, które mają utworzyć koalicję w województwie na tę kadencję, się dogadają? O tym między innymi rozmawiamy z Marcinem Kuchcińskim, obecnym marszałkiem i głównym kandydatem do tej funkcji w nowej kadencji.

Rafał Gruchalski: - Jest Pan zaskoczony tym, co wydarzyło się na ostatniej sesji Sejmiku Wojewódzkiego 7 maja? (Radni przegłosowali przerwę w obradach, nie wybrali przewodniczącego ani marszałka – red.).

Marcin Kuchciński: - Nie. Rozmawialiśmy o tym, że będzie przerwa w obradach. To, co się wydarzyło (na sesji – red.) to jest kwestia technicznego nieporozumienia, bo kwestia była tego typu – czy ogłaszamy przerwę po rozszerzeniu porządku obrad ( o wybór marszałka – red.).

We wtorek 14 maja mamy sesję i jestem przekonany, że wybierzemy na niej zarówno przewodniczącego, wiceprzewodniczących, jaki i marszałka.

 

- Za tą przerwą w obradach głosowali zarówno radni Trzeciej Drogi oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wniosek o przerwę zgłosił Jan Bobek z PSL, radni Koalicji Obywatelskiej byli temu wnioskowi przeciwni. Pan też głosował przeciwko wnioskowi pana Bobka.

- Trzeba zapytać radnych PSL, dlaczego zagłosowali z radnymi PiS-u. Trudno mi zabierać w ten temacie głos. My trzymaliśmy się swoich uzgodnień, by najpierw rozszerzyć porządek obrad, a później ogłosić przerwę, stąd konsekwencja naszych działań. Natomiast, jak mówię, to wszystko to jest sprawa typowo techniczna. Nic tak naprawdę się nie wydarzyło. Na tej sesji, która będzie we wtorek, ten porządek obrad chcemy zrealizować.

 

- A jesteście już dogadani z Trzecią Drogą w sprawie stanowisk w Zarządzie Województwa?

- Myślę, że we wtorek wybierzemy Zarząd Województwa.

 

– Ucieka Pan od odpowiedzi na pytanie. Trzecia Droga chce mieć trzech przedstawicieli w Zarządzie Województwa, Koalicja Obywatelska się na to nie zgadza, bo chce mieć też trzy osoby. A miejsc jest pięć. Jaki będzie Pana zdaniem scenariusz? Pan jest uważany za głównego faworyta do stanowiska marszałka...

- Nie chciałbym uprzedzać faktów. Tak jak Pan powiedział, kwestia bardziej dotyczy składu ilościowego poszczególnych ugrupowań w Zarządzie Województwa, a nie personalnego. To główna kwestia. My jesteśmy przed spotkaniem zarządu regionu KO (ma odbyć się w niedzielę – red.). Przed spotkaniem swojego zarządu jest PSL i Trzecia Droga. Nie chciałbym o tym mówić bez konsultacji i wsparcia również od tamtej strony.

 

- Czyli scenariusz jest taki, że we wtorek wybierzecie zarówno przewodniczącego Sejmiku jak i nowego marszałka? Czy będzie kolejna przerwa na wybór marszałka, bo się nie dogadacie?

- Mam wrażenie, że wybierzemy wszystkich.

 

O przerwanej sesji Sejmiku i negocjacjach w sprawie składu zarządu województwa czytaj tutaj.


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Stołki i nic więcej! Żenada pazerności politycznej
 • a to wszystko wyłączna wina PIS i Kaczyńskiego
 • Cyrk od ponad 20stu lat. Raz jedna partia PiS ma swoje trzy kadencje na przemian z PO trzy kadencje i tak co cztery lub osiem lat. Te same członki i członkinie przy budżecie bez względu kto rządzi wszyscy i tak mają stołki czy to w rządzie czy to w opozycji a podatnik jak był tak będzie na to wszystko płacił... Jakby zmienili Konstytucję i każdemu posłowi lub Prezydentowi miast dali najwyżej dwie kadencje i wypad to wtedy byłby porządek a tak to cyrk dla nas wieśniaków... w mieście.
 • Tak zawsze tłumaczy PO-:)))) niewiniątka-:)))
 • Dlatego nue idę juz na żadne wybory, poziom polityków i reprezentantów spadł juz najniżej od lat i niech to wszystko w końcu pie.... nie !
 • Gdyby moherek żoliborski miał na swoim koncie tylko tego typu winy to z cała pewnością nie musiałby się bać odsiadki... Gdyby populizm i szmycizm miał na swoim koncie tylko tego typu winy to nie musiałaby się bać delegalizacji...
 • Powinien być wojewoda i prezydenci miast. Na co komu marszałek z całym tym urzędem ?... a w skali kraju zobaczcie jakie to pieniądze rzucone w błoto. Ciekawe jak by tak mieli iść na wojnę na front - też by się tak pchali kto pierwszy ?
 • Te oszołomy z Pis-u knują i jeszcze próbują Trzecią Drogę bałamucić. Troche honoru, trzeba umieć pogodzic się z porażką.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13
  19
  Teofil Skorupa niezalogowany(2024-05-11)
 • Tyle co PIS nakradł, to nikt więcej się nie odważył
 • Jak nakradł to złóż zawiadomienie do prokuratury a tak to tylko pomówienia. Nikt nie ma zarzutów tylko są prowadzone czynności w sprawie.
 • 1.W jakim stopniuPolska jest krajemNiepodległym? 2.CzyPolskę można nazwaćDemokracją? Czy polscyObywatele mają wpływ na decyzjeRządu? 3.Jak bardzo praworządnośćPanuje wPolsce? A możeKorupcjaKlanowość, korporacjeMiędzynarodowe iOligarchowie ukryli się za zasłonąPrawa? 4.Jakie klanyPolityczne wyróżniłbyś w Polsce? Czy działają samodzielnie, czy też sąPowiązani zZagranicznymi ośrodkamiWładzy? 5.Co należy zrobić, abyPolska znów była Niepodległym i suwerennymPaństwem, nie z formalnego, ale z realnego punktu widzenia?
 • Jeszcze ze 100 dni i przyjdzie czas POgonić popaprańców za ich kłamstwa lenistwo i nieróbstwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  8
  Piąta Droga .(2024-05-11)
Reklama