UWAGA!

Targowisko: Najemcy kontra ZBK

 
Elbląg, Targowisko: Najemcy kontra ZBK
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Równowartość 40 euro za każdą niezapłaconą w terminie fakturę mają płacić przedsiębiorcy, którzy wynajmują pawilony na targowisku miejskim. Pisma w tej sprawie wysłał do najemców Zarząd Budynków Komunalnych. - Działamy zgodnie z prawem – zapewnia dyrektor ZBK.

- Prowadzę na targowisku miejskim w Elblągu działalność gospodarczą . Razem z fakturami za grudzień 2018 otrzymałem pismo, które przesyłam w załączniku. Bardzo podejrzane to pismo ze względu na brak podstawy prawnej oraz zapłatę w obcej walucie. Szkoda, że nie zażądali w kolumbijskich peso. Poproszę o sprawdzenie tej informacji w ZBK oraz w Urzędzie Miejskim . Jeśli to miałby być żart prima aprilisowy, to bardzo kiepski, a przede wszystkim przedwczesny Poproszę o zachowanie anonimowości – napisał do nas jeden z Czytelników.
       Sprawdziliśmy. Pisma rzeczywiście wysłał Zarząd Budynków Komunalnych, który podaje w nich podstawę prawną – ustawę z 8 marca 2013 o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. - Szczegóły dotyczące wysokości kwoty określonej w euro precyzuje art. 10 tejże ustawy – precyzuje Artur Adamczuk, dyrektor ZBK w Elblągu, które zarządza targowiskiem miejskim.
       Poziom zaległych opłat z tytułu najmu na targowisku przy ul. Płk. Dąbka już przekroczył 84 tysiące złotych. Pisma do najemców mają więc zmobilizować ich do terminowych wpłat. Nie wszyscy najemcy chcą się z tym pogodzić.
       - Proszę wyobrazić sobie sytuację, że spóźnia się ktoś jeden dzień. Ktoś posiada np. 5 pawilonów handlowych. Rachunek prosty - jak wyciągnąć ZBK z dołka finansowego – uważa nasz Czytelnik, który twierdzi, że ZBK nie powinien stosować zapisów tej ustawy do umów dzierżawy pawilonów. - Faktura jest na dzierżawę gruntu. Dzierżawa nie jest transakcją, to jest opłata za rzecz, która nie jest moja i nigdy nie będzie. A transakcja to coś, co przechodzi do właściciela jak np. sprzedaż towaru czy usługi – mówi.
       Dyrektor ZBK zapewnia, że działa zgodnie z prawem i ma na to opinię prawną radcy. W czwartek na targowisku miejskim ma spotkać się w tej sprawie z najemcami, by wyjaśnić ich wątpliwości.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Widać że alarm podnoszą ci co nie płacą. Plac na czas to nie będzie ciebie problem dotyczył.
 • Czas najwyższy.
 • Żałosny jest ZBK i rynek !!! Jak dziś wygląda ten mizerny rynek fatalnie !!! Cześć wyremontowana i nie ma chetnych bo ceny powalają, druga strona wygląda jak smietnisko! !! Cud miód i orzeszki taki to dziwny twór zorganizował dyrektor ZBK .A kasę wie jak ściągać!! Ludzie zacznijcie myśleć i wyjdźcie na ulicę przestańcie popierać te dziwne twory, które tworzą ludzie, którzy nie rozumieją zwykłych ludzi i ich problemów! !!teraz w ZBK w euro trzeba płacić hehehe
 • ci handlarze z tego rynku to wiecznie płacą i skamlają że ich na nic nie stać, a handlują już od 20 czy dziesięciu lat, kłamczuchy
 • Dobrze gdyby jakiś radny czy radni poszli na to spotkanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  12
  POPIS(2019-02-06)
 • sorry miało być że handlarze wiecznie płaczą
 • masz rację, i handlują po 20 lat i wiecznie narzekają, pełno szczególnie u góry zleżałego towaru u tych bab, ciuchy, wycieraki, a fe
 • niech się weźmie za pracowników którzy siedzą kawę piją i rosną
 • ZBK - Zawsze Będzie Komuną, niech zadba o swoje drogi. O pieniądze na remont Ratuszowej zadbali, a budynki mieszkalne i drogi wasze to nie łaska??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  14
  Czytelnikk Joshua(2019-02-06)
 • Zbk ,a co z zabudowa miejsc tzw śmietnikow. Wstyd i żenada , śmieci fruwaja i tak się dzieje tam gdzie zarzadza zbk. Nadal stoją puste mieszkania od kilku lat , na dodatek długi niektórych rosną i co zbk nic nie robi. Najgorzej jest tam gdzie mieszkają ci z zbk w budynkach wspólnot. Tego nikt z zbk nie zauważa.
 • Nawet jak ZBK działa zgodnie z prawem to jak można płacić 40 euro skoro opłata dzierżawna wynosi ok 150 zł za pawilon. To nie opłata to LICHWA!!!!! a jeszcze ta ustawa to dotyczy podmiotów z działalnością gospodarczą. Grunt należy do miasta, a miasto nie prowadzi działalności gospodarczej, gdyż nie posiada konkurencji. Ustawa z dnia 13 marca dotyczy podmiotów z działalnością gospodarczą. Jak można dopuścić do zadłużenia targowiska miejskiego na taką kwotę. Jak ktoś nie płaci niech zabiera pawilon i z głowy. Ten dług to jest sztuczny. Jeśli ZBK przestrzegało by podpisanych umów nie było by sztucznego zadłużenia. W/g umowy można wypowiedzieć dzierżawę za brak opłat. Jakoś pawilony z rynku nie znikają. .. .
 • niech się wezmą za tych handlarzy co mają po 5 stanowisk na rynku a płacą za jeno (może) wiadomoo kogo chodzi
Reklama