UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To będzie napad!

 
Elbląg, To będzie napad!
(fot. arch. Garnizonu Gdańskiego)

Jednak w odróżnieniu od tzw. Małego Napadu (wrzesień 1577 r.), ta wizyta będzie edukacyjna i pokojowa. W najbliższą niedzielę, 14 lipca, na dziedzińcu elbląskiego muzeum odbędzie się gościnny pokaz grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańskiego.

O godz. 12 rozpocznie się trzygodzinny, gościnny pokaz trójmiejskiej grupy rekonstrukcyjnej zajmującej się odtwórstwem m.in. XVIII wieku - Garnizonu Gdańskiego. Grupa ta zajmuje się badaniem, odtwarzaniem i popularyzowaniem historii północnej Polski z czasów od XVII po XIX wiek. Specjalizują się w odtwarzaniu dawnych wojskowych jednostek miejskich, marynarzy, rzemieślników, mieszczan, szczególnie wielkich miast Prus Królewskich. Podczas tego typu  pokazów można zapoznać się z tajnikami dawnej musztry, uzbrojenia, mody, krawiectwa, chirurgii, kuchni i wielu innych aspektów życia codziennego. Widzowie często sami mogą stać się częścią pokazu, za każdym razem prowadzonego z humorem i dbałością o szczegóły.
       Niedziela, 14 lipca, w godz. 12-15 zapraszamy na spotkanie z XVIII wiekiem w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Wstęp na pokaz jest bezpłatny.
      
Piotr Adamczyk, kustosz ds. historii okresu PRL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I będzie tak jak w Gdańsku, że ciągnie nas do Prusactwa. Zaraz partyjoty się podłączą. :p
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Prusakolep(2019-07-09)
 • Tamtym partyjotom niedouczyło się, to i tu wszystko możliwe. :p
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  Prusakolep(2019-07-09)
 • Bardzo ciekawe, na pewno przyjdę.
 • Nie przyjdę !!! Nie lubię historii zaborców !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  6
  Nigdywżyciu(2019-07-09)
 • no i wreszcie coś nowego w muzeum
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  jolcia(2019-07-09)
 • TO ci co robili odprawę przed grobem gauleitera Adamowicza w Gdańsku - cudaki
 • Z tego co pamiętam to do 1793 roku Gdańsk był w Rzeczpospolitej. Więc i wojsko będzie polskie. Mundur w tym czasie wyglądał jak wyglądał - taka była moda. W armii polskiej piechota aż do lat 80-tych nosiła się po cudzoziemsku (jazda miała mundur o kroju narodowym). Grupa ta odtwarza również armię pruską z okresu wojen napoleońskich. W jednostkach z tego rejonu służyło wielu Polaków. I nie było to wtedy uznawane za zdradę. Nawet po powstaniu Księstwa Warszawskiego część nadal służyła w armii pruskiej. Słynny gen. Sowiński, do armii KW przeszedł dopiero chyba w 1809 roku. Zresztą jak się ma do wyboru z okresu wojen napoleońskich armię pruską, ruską i francuską to chyba najlepiej wybrać pruską. Ruska - wiadomo, a francuska nie lepsza. Na przestrzeni wieków mało nas spotkało dobrego ze strony Francji. Zazwyczaj było to państwo Polsce wrogie. A co do czczenia św. p. Adamowicza, to już zupełnie inna sprawa. Mieszanie rekonstrukcji historycznej z polityką, nie służy dobrze tej pierwszej.
Reklama