
W związku z remontem pomieszczeń bibliotecznych przy ul. Zamkowej i św. Ducha nastąpiła zamiana miejsc m.in. działów z literaturą dla dorosłych, dla młodzieży i literaturą naukową. Zakupione zostaną nowe meble, sprzęt komputerowy, powstanie pracownia książki obrazkowej, pracownia robotyki i filozoficzna. W zupełnie nowej odsłonie pojawi się Biblioteka Młodego Czytelnika. Efekty modernizacji będziemy mogli ocenić i docenić w październiku.
Ciekawie zapowiada się Biblioteka Młodego Czytelnika.
- Dział literatury dla dzieci i młodzieży zyska większą i atrakcyjniejszą przestrzeń pozwalającą na rozwijanie i uatrakcyjnienie działań - zapowiadają bibliotekarze.
Przestrzeń biblioteki będzie wyposażona w nowe meble i sprzęt multimedialny, komputerowy, audiovideo; ma być atrakcyjnym miejscem spotkań, spędzania czasu, poszukiwania inspiracji czy doświadczeń w gronie rodzinnym i rówieśniczym – zgodnie z ideą biblioteki jako „trzeciego miejsca" (najważniejszego miejsca zaraz po domu i szkole, wcześniej przedszkolu). Jej działalność ma wpisywać się w trend rozwoju współczesnych bibliotek i wykraczać poza tradycyjne wypożyczanie książek.
Biblioteka Młodego Czytelnika zostanie utworzona w oparciu o dotychczasowy księgozbiór oddziału dla dzieci i młodzieży w większych i specjalnie przygotowanych pomieszczeniach (w których mieścił się Dział Literatury dla Dorosłych), co daje szansę rozwoju oferty usług kulturalnych i edukacyjnych, a tym samym wzrost liczby czytelników i odbiorców imprez.
Oddział dla dzieci, aktualnie zajmujący powierzchnię ok. 90 m2, ma zostać przeniesiony do budynku dwukondygnacyjnego o powierzchni ok. 300 m2.
Zmiany ucieszą najmłodszych czytelników, których z roku na rok przybywa. Podobnie, jak i uczestników wydarzeń kulturalnych.
- W 2010 r. w oddziale dla dzieci było zarejestrowanych 1039 czytelników, a w 2015 r. – 1368 (+ 329) - podaje dane statystyczne Aleksandra Buła. - W 2010 r. odnotowano 4394 odbiorców działań kulturalnych i edukacyjnych, a w 2015 r. 6063 (+ 1669). W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby czytelników i odbiorców działań.
Aktualnie zajmowane pomieszczenie nie daje możliwości dalszego rozwoju ze względu na zajmowaną bardzo małą powierzchnię użytkową, za małą ilość regałów bibliotecznych w stosunku do księgozbioru, ponadto regały biblioteczne niedostosowane są do czytelnika dziecięcego (wysokość 2,20 m, zapełnione do najwyższej półki, niedostępnej dla większości osób), zupełne braki w zakresie sprzętu multimedialnego.

W ramach projektu zakupione zostaną nowe meble biblioteczne (tzw. rosnące, czyli dostosowane do wieku dzieci); sprzęt komputerowy, multimedialny i audiovideo (który pozwoli m.in. na uatrakcyjnienie prowadzonych działań dla dzieci i młodzieży); powstanie pracownia książki obrazkowej, pracownia robotyki i filozoficzna.
Na zakupy i remonty w ramach tego projektu Biblioteka Elbląska otrzymała dofinansowanie z MKiDN w wysokości 200 tys. zł.
Otwarcie Biblioteki Młodego Czytelnika, po przeniesieniu do nowych pomieszczeń i ich remoncie, zaplanowano na październik.
- Prace remontowe nie spowodują większych utrudnień dla czytelników - póki co zapewniają bibliotekarze - a jeśli takie się pojawią, postaramy się je zminimalizować.