UWAGA!

To był trudny rok

Elbląg, W odprawie rocznej wzięli udział m.in.: komendanci miejski i wojewódzki, wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz Ryszard Zagalski, przewodniczący Rady Powiatu
W odprawie rocznej wzięli udział m.in.: komendanci miejski i wojewódzki, wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz Ryszard Zagalski, przewodniczący Rady Powiatu (fot. KMP Elbląg)

W 2009 r. elbląscy policjanci borykali się z trudnościami finansowymi, nie obniżyło to jednak ich wydajności i zaangażowania w wykonywaną pracę. Nastąpił wzrost wykrywalności sprawców przestępstw, cieszą wyniki pionu prewencji. – To kolejny rok wyników dobrych, a nawet bardzo dobrych – przyznał insp. Sławomir Mierzwa, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. – Jestem pod wrażeniem pomysłowości elbląskich funkcjonariuszy, którzy realizują ciekawe inicjatywy.

Wczoraj (12 stycznia) w elbląskiej komendzie odbyła się odprawa podsumowująca pracę w roku 2009. Wzięli w niej udział naczelnicy wydziałów KMP, a także przedstawiciele lokalnego samorządu – miejskiego i powiatowego oraz Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.
       - Tematem, który nurtował w ubiegłym roku Policję w całym kraju był brak finansów – przyznał insp. Mierzwa. – Pewne świadczenia nie były wypłacane. Na szczęście w grudniu otrzymaliśmy pieniądze, które pozwoliły na uregulowanie tych zaległości. Cieszę się, że w okresie świątecznym policjanci otrzymali swoje pieniądze.
       - Borykaliśmy się z trudnościami finansowymi, ale anegdoty o wykręcaniu żarówek czy braku paliwa do radiowozów to zwykłe plotki – przekonywał komendant. – Pracowaliśmy natomiast nad racjonalizacją wydatków.
       Inspektor Sławomir Mierzwa był pod wrażeniem tego, co udało się wypracować policjantom z elbląskiej komendy – wiodącej w województwie, jak sam przyznał.
       - Wyniki napawają optymizmem – mówił podczas odprawy. – To kolejny rok wyników dobrych, a nawet bardzo dobrych. Realizujecie ciekawe inicjatywy np. patrole rowerowe czy przeprowadzanie przez policjantów wizyt w sklepach i pytanie, czego obawiają się sprzedawcy, co by chcieli zmienić, by poprawić bezpieczeństwo.
       - Nie można zapomnieć o wsparciu samorządów – dodał komendant wojewódzki. – Te ofiarowując pieniądze czy sprzęt dbają o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców.
       Komendant Mierzwa wskazywał na wyniki ankiety przeprowadzonej w grudniu w Elblągu.
       - Można zaobserwować wzrost zadowolenia mieszkańców z pracy Policji – mówił.
       I tę tendencję Policja elbląska ma utrzymać. Na liście zadań do wykonania do roku 2012 znajduje się m.in. eliminacja zachowań szczególnie uciążliwych społecznie np. czyny chuligańskie czy brawurowo jeżdżący kierowcy; poprawa bezpieczeństwa podczas imprez masowych; podniesienie jakości czynności policyjnych (szybkość reakcji, sposób załatwienia interwencji), a także poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
       - Aby wypadków, szczególnie śmiertelnych było mniej – dodał insp. Mierzwa. – Ta liczba maleje, ale nadal nie jest zadowalająca.
       Komendant wojewódzki przyznał, że podziwia elbląskich policjantów: - Podziwiam za ich zaangażowanie i podejście do pracy. Uzyskany został dzięki temu wzrost wykrywalności i ograniczenie przestępczości.
       Z wyników osiągniętych w roku ubiegłym zadowolony jest także insp. Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu.
       - To był trudny rok – przyznał. – Brakowało pieniędzy, a tu trzeba było nimi zarządzać tak, by nie miało to wpływu na nasze działania. I chyba się udało. Z roku na rok wzrasta wykrywalność przestępców. Są to głównie sprawcy włamań i kradzieży. To prawdziwa plaga spowodowana głównie czynnikami ekonomicznymi. Ludzie nie mają pracy, wracają też emigranci. Dla nas więc pracy nigdy nie zabraknie. Zwiększa się ilość przestępstw typu kradzieże czy włamania, ale zwiększa się też wykrywalność sprawców – cieszy się komendant. – Jesteśmy też zadowoleni z pracy prewencji [wskazać tu można takie inicjatywy, jak pogadanki w teatrze czy program Bezpieczny Stadion – red.].
       Ubiegły rok, mimo trudności finansowych, przyniósł zakupy w elbląskiej komendzie. Policjanci otrzymali 29 nowych radiowozów, czyli wymienili prawie połowę swoich pojazdów. Otrzymali też sprzęt komputerowy, radary, alkotesty z funduszy władz samorządowych oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
       - W tym roku nie spodziewamy się już takiej ilości nowych samochodów – twierdzi insp. Marek Osik. – Chcielibyśmy też kupić rowery dla patroli letnich. Na ten cel przeznaczymy część ze 100 tysięcy, które obiecało nam miasto. Chętnie korzystamy z takiego wsparcia samorządów – dodaje komendant. – Nasze fundusze wystarczają na podstawową działalność, a wszystko co ponadto chętnie przyjmujemy. Nie wolno oszczędzać na bezpieczeństwie, a z podarowanych sprzętów korzystamy wszyscy – my, bo możemy dzięki nim lepiej pracować na rzecz społeczeństwa, a mieszkańcy, bo będą mogli czuć się bezpieczniej.
      
       Oto przykładowe dane z podsumowania 2009 roku:
       WYKRYWALNOŚĆ - PRZESTĘPSTWA OGÓŁEM
                                2008   2009
       KMP Elbląg - 69,8 % 72,0 %
       PP Gronowo E. - 80,8 % 83,8%
       PP Tolkmicko - 83,2 % 74,3 %
       KP Pasłęk - 83,9 % 86,4 %
       PP Młynary - 77,6 % 83,9%
       P. ELBLĄG - 71,3 % 73,5 %
      
       WYKRYWALNOŚĆ - PRZESTĘPSTWA KRYMINALNE
                               2008    2009
       KMP Elbląg - 61,3% 61,8 %
       PP Gronowo E. - 76,0% 70,3 %
       PP Tolkmicko - 76,4 % 67,7 %
       KP Pasłęk- 74,0 % 79,7 %
       PP Młynary - 61,8% 76,3 %
       P. ELBLĄG - 62,4 % 63,7 % A
      
       WYKRYWALNOŚĆ USZKODZENIA MIENIA ZA LATA 2000 - 2009
       2000 - 36,3%
       2001 - 29,0%
       2002 - 59,6%
       2003 - 45,3%
       2004 - 25,4%
       2005 - 29,3%
       2006 - 37,6%
       2007 - 36,0%
       2008 - 32,2%
       2009 - 44,1 %
      
       NIETRZEŹWI KIEROWCY
       WSZCZĘTE / STWIERDZONE / WYKRYWALNOŚĆ

       2008 - 514 / 528 / 528
       2009 - 493 / 536 / 535
      
       ILOŚĆ OSÓB POSZUKIWANYCH: 2581
       W TYM:
       UMP 370
       LIST GOŃCZY 107
       NAKAZ 653
       INNE 1407
      
       ILOŚĆ OSÓB ZATRZYMANYCH: 1830
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Na tym cudownym spotkaniu dla dobra ludności omówiliście w końcu sprawę rodzin milicyjnych i zakończenia /tej zamiatanej pod dywan sprawy/ wrobienia niewinnej osoby w kolizję i ucieczkę z wymyślonego zdarzenia drogowego jak to ustaliliście po wyczerpującym dochodzeniu prowadzonym przez gwiazdy tutejszych komend. Nikt do was nie będzie wiecznie pisać i domagać się przeprosin. Wystarczy, że otrzymaliście dwa pisma. Cały czas macie szansę wyjść jak należy i zakończyć problem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czekamy(2010-01-13)
 • "Borykaliśmy się z trudnościami finansowymi, ale anegdoty o. .. braku paliwa do radiowozów to zwykłe plotki. " - a tankowanie na Orlenie (na krechę), to co. .. .( bo nie rozumię ).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciekawy(2010-01-13)
 • Jedno co trzeba powiedzieć to policyjnych radiowozów w mieście jeździ więcej niż taksówek, z jednej strony lepiej, jednak nie całkiem. Życzyłbym sobie tylko jednej rzeczy w tym temacie, aby to ONI byli dla NAS, a nie MY dla NICH.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciekawy(2010-01-13)
 • termos fajny, taki czerwony :)
 • jak zwykle kłamstwa robione pod publikę wystarczy zmienić kwalifikacje czynu i już słupki w górę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Hetero(2010-01-14)
 • Niesamowicie uważajcie na wrabianie w kolizje przez milicję i na ich nazwiska tych bandziorów Was wrabiających Nazwiska zaczynające się na : S, Ś, B a adres ich to ul. Plac Wolności w Elblągu !!!!!
 • Dlaczego mafia udaje milicję ? Polska ginie przez tych bandziorów. !!!!!
 • Hehhehehe-chyba niektórzy Was nie lubią, co? Hehehehee. Bandytów łapcie, a nie porządnych ludzi zatrzymujecie za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa:)))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  meksyk(2010-01-15)
Reklama