UWAGA!

To część naszego życia

 
Elbląg, Na starówce dużo jest tych, którzy chcą pokazać, że wierzą
Na starówce dużo jest tych, którzy chcą pokazać, że wierzą (fot. AD)

Papież patrzący na celebrytów, papierowe serduszka z papieskimi sentencjami, religijny happening pod sklepem spożywczym, dewocjonalia, ale i gadżety typowe dla straganów, czy mobilne muzeum prosto z Krakowa  - tak wygląda elbląska starówka, gdzie trwa festyn "Świętuj razem z Janem Pawłem II". Zobacz więcej zdjęć.

Sobotni festyn rozpoczął się mszą świętą w Katedrze św. Mikołaja. To właśnie tam z wiernymi pożegnał się biskup Jan Styrna, były już opiekun diecezji elbląskiej. 
       Później było już mniej oficjalnie - na scenie ustawionej pod Katedrą wystąpił prezydent Wilk, później zagrała orkiestra wojskowa, a Stary Rynek opanowały stragany i straganiki. Na jednych - religijne książki i dewocjonalia, a na innych kolczyki, bransoletki, baloniki, gliniane garnki, obwarzanki i wszystko to, co na festynach lubi się pojawiać.
       - Nie przeszkadza mi takie połączenie, przecież to ma być również dzień odpoczynku dla rodzin, to wszystko to część naszego życia. To nic złego, że ktoś tego dnia wypije piwo, zje loda i pójdzie na spacer z rodziną - opowiada Elżbieta. Razem z koleżanką trzyma koło ratunkowe, które ma pokazać, że to właśnie Jezus jest ratunkiem. Obie mają koszulki oblepione karteczkami, na których można przeczytać "Miałem romans, zdradzałem pół roku" albo "zmyślanie", czy "poniżanie" - to symbol grzechów, które według nich oblepiają człowieka. Obie należą do Diecezjalnej Szkoły Ewangelizatorów przy kościele Bożego Ciała.  - Warto znaleźć Jezusa w tym zwariowanym świecie. Jedni medytują, inni chodzą na różne zajęcia, a to w nim jest szczęście - dodaje Elżbieta.
       Swoją wiarę manifestuje również Sylwia z Mariańskiej Wspólnoty Młodych RUAH. Ma na sobie karton, a na nim słowa "Moje serce Jemu zaufało".
       - Wierzę w Boga i chcę to pokazać - odpowiada dziewczyna.
       Natomiast pod sklepem spożywczym, na ul. Rybackiej, można spotkać się kilka osób, które robią religijny happening. Jedna z kobiet mówi "Jeść, spać, pracować, jeść, spać, pracować", ktoś z garstki wyrywa się i krzyczy "Czy jest coś jeszcze?", ktoś odpowiada "muzyka!", a wyliczanka zaczyna się od nowa, wzbogacona o kolejne słowo.
       Tymczasem pod Bramą Targową przechodnie mogą wejść do mobilnego muzeum papieskiego, które przyjechało z Krakowa. A w nim pamiątki taki jak narty Karola Wojtyły, okulary, czy pudełeczko do przechowywania hostii, które kiedyś było pudełeczkiem na "krem sportowy".
      
       To wszystko zobaczyć można teraz, natomiast już o godz. 19 rozpocznie się koncert "Elblążanie Janowi Pawłowi II".
      
       Szczegółowy program imprezy:

       Katedra św. Mikołaja
       11.00 – 12.15 Uroczysta Msza Święta
       od 12.00 – 21.00 Adoracja relikwii św. Jana Pawła II
       Scena główna/ul. Stary Rynek
       Prezentacje, w programie m.in.:
       12:30 Oficjalne rozpoczęcie przez Prezydenta Elbląga i Biskupa Elbląskiego
       12:30 – 13:00 Koncert Orkiestry Wojskowej z Elbląga
       13:00 – 15:00 Występy dziecięcych schol parafialnych, zespołów szkolnych, wspólne śpiewanie z publicznością, zabawy i konkursy
       15:00 – 16:00 Ewangelizacja i świadectwa, prezentacja stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
       19:00 – 20:45 Koncert „Elblążanie Janowi Pawłowi II”, z udziałem elbląskich artystów:
       Wokaliści:
       Kasia Buczek, Rozalia Grabowska, Maja Kadłubowska, Agata Ogórek, Tomasz Steńczyk, Szymon Tomczyk, Przemek Zubowicz
       Kierownik artystyczny: Bartosz Krzywda
       Muzycy:
       Bartosz Krzywda – instrumenty klawiszowe
       Szymon Zuehlke – saksofony
       Radosław Szewczyk – gitara
       Piotr Mazurowski - gitara basowa
       Krzysztof Narodowski – perkusja
       oraz zespół folkowy „Potok”
       21:00 – 21:30 Apel Jasnogórski i Błogosławieństwo Relikwiami św. Jana Pawła II
       21.30 – 21:40 „Barka” na 100 gitar
       Bulwar Zygmunta Augusta
       12:30 – 18:30 Zawody sportowe, występy grup dziecięcych i młodzieżowych, stanowiska sportowo-rekreacyjne
       12:30 – 14:30 „Bieg przez dwa mosty” – młodzież, sztafeta rodzinna
       15:00 – 17:00 Zawody kajakowe na rzece Elbląg
       16:00 – 18:30 Występy grup młodzieżowych i dziecięcych – scena na Bulwarze
       ul. Stary Rynek
       10:00 – 21:00 Stoiska tematyczne m.in.: plastyczne, gry planszowe, gastronomiczne, dewocjonalia, książki, prezentacja poszczególnych wspólnot i grup duszpasterskich, porady w zakresie profilaktyki zdrowia i inne atrakcje
       Mobilne Muzeum Jana Pawła II – (Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” z Krakowa) - wystawa pamiątek po Ojcu Świętym
       Wystawa plenerowa – zdjęć „Trzeba być wiernym do końca” Jan Paweł II w Elblągu
       Ratusz Staromiejski
       12:30 – 19:00 Prezentacja filmów o Janie Pawle II – z archiwum Telewizji Elbląskiej i TVP
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niewinna wystawa w murach galerii została zamknięta, a nachalne epatowanie wiarą jest w porządku?
 • To cześć WASZEGO życia. .. nie piszcie za ogół! co to za hasło! Zamknąć to!
 • Każda okazja dobra aby zebrać ofiarę od wiernych. Może jeszcze jedno święto?. Watykan potrzebuje kasy bo będzie musiał płacić ofiarom księży pedofili. W Elblągu dobra okazja bo Prezydentem jest przedstawiciel tych co ryczeli na pogrzebie w Warszawie.
 • .. .wilkowe podlizywanie się. .. tylko komu to potrzebne?. .. pruszkoweym ?
 • jeszcze brakuje świętej inkwizycji
 • Czemu nachalna? Nie chciałeś to nie musiałeś przychodzić na stary rynek. Jak spotkałeś ewangelizatora, który Cie " zaczepił" to mogłeś powiedzieć -Nie dziękuje nie chce rozmawiać, i tyle. Ludzie wy wszędzie problem widzicie. Księża zorganizowali coś fajnego dla Elbląga. Była szansa na pokazanie regionalnej tradycji Warmii i Mazur, na posłuchanie katolickiej piosenki, tradycyjnych pieśni(. .. ) Ciekawe czy niektórzy internauci, krytykujący inicjatywę wogóle poszli na nią.
 • a co z pozdrowieniami dla proboszcza? wycieli bo nie stosowne?
 • O ile znałem ks. Wojtyłę lubił, gdy ludzie byli weseli i patrzyli z wiarą w przyszłość, ale bez zacietrzewienia, faryzeuszostwa. .. tak normalnie. Każdy może odczuwać radość na swój sposób i może to okazywać bez potrzeby tłumaczenia się z tego. Warto jednak zauważyć także innych, którym w tej radości może nie po drodze. .. .. Więc bez namolności, a dobrym przykładem. .. .. nie tylko tego jednego dnia. .. .Takie życzenia dla Wszystkich.
 • Marcin66 - to świętowanie było okazją dla mnie aby podziękować św. Janowi Pawłowi II za przyjazd do Elbląga, gdzie słuchajac go postanowiłem inaczej żyć. Ja i wielu wolontariuszy, dzieci ze szkół, pielęgniarki, nauczycielki, setki ludzi robiliśmy to za darmo. Jest też dla tych mniej radosnych - Bóg kocha was też za darmo ! Bóg jest Miłością 1J4,86. Oczywiście ja tez was kocham !
 • wytłumacz to proboszczowi od Św. Wojciecha. Bardzo, ale to bardzo proszę.
 • ok tłumaczę proboszczowi, Bóg kocha wszystkich tą sama miłością każdego: księdza, prezydenta, studenta, sprzątaczkę, prostytutkę, złodzieja, wierzących, niewierzących, wierzących inaczej itd. Może to takie banalne i tak dziwnie brzmiące, ale Bóg kocha każdego człowieka, Ciebie, mnie, każdego. .. I nie istnieje nic bo by mogło tą miłość zniszczyć, żaden Twój grzech, żadne Twoje czyny i słowa, nic dosłownie nic nie jest w stanie zniszczyć tej miłości. .. Niezależnie czy jesteś blisko niego czy daleko, czy może całkowicie od niego odeszłeś/aś on i tak Cie kocha. Jego miłość jest ponad wszystko. Bóg w swojej miłości nie jest bierny, on walczy o każdego człowieka, on go kocha i pragnie by był szczęśliwy bo przecież miłość pragnie dawać szczęście, no ale Bóg dał człowiekowi wolną wole. .. A gdy on tylko wyciągnie rękę i wezwie jego pomocy on się zjawi i chodź człowiek może go wtedy nie dostrzec to on jest i trwa przy człowieku. Tak też było w moim przypadku, niejednokrotnie dawniej wzywałem jego pomocy (tzn. teraz też wzywam) i wydawało mi się że on mnie " olewał" lecz teraz z perspektywy czasu dostrzegam jak on mocno działał w moim życiu. Jak mnie podnosił, dawał pragnienie poznania Boga, jak mnie prowadził chodź światło jego wtedy wydawało mi się bardzo wątłe. .. On kocha człowieka niezależnie od tego czy człowiek jest tego świadomy czy nie. .. i to jest taka piękna prawda, najpiękniejsza. .. Bóg jest miłością!!!
 • Dzięki Andrzeju! Piękne słowa i jakież prawdziwe, choć wielu tej prawdy nie zauważa. Niech Bóg ci sprzyja.
Reklama