UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To warto wiedzieć przed zimą

 
Elbląg, To warto wiedzieć przed zimą
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl

Kalendarzowa zima już za kilka dni, ale w Elblągu już trwa tzw. Akcja Zima, która oznacza gotowość poszczególnych służb do odśnieżania miasta. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące tej akcji oraz wykaz niezbędnych kontaktów.

I. Obszary objęte stałym i doraźnym utrzymaniem zimowym
       W sezonie zimowym 2018/2019 w Elblągu stałym i doraźnym utrzymaniem objęte są :
       1. drogi publiczne i wewnętrzne, przystanki komunikacji miejskiej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania – Departament Zarząd Dróg (DZD)
       2. budynki komunalne wraz z terenami przyległymi - Zarząd Budynków Komunalnych (ZBK)
       3. parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych - Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu (ZZM)
       4. placówki oświatowe i edukacyjne podległe Gminie Miasto Elbląg tj. szkoły, przedszkola, ośrodków szkolno-wychowawczych itp. - Departament Edukacji i Sportu (DEiS)
       5. obiekty użyteczności publicznej tj. kryta pływalnia ul. Robotnicza, CRW Dolinka ul. Moniuszki, kryte lodowisko ul. Karowa, przystań kajakowa ul. Radomska, obiekt noclegowy ul. Brzeska, hala CSB Al. Grunwaldzka, Atletikon oraz Stadion Miejski ul. Agrykola, stadion ul. Krakusa i ul. Skrzydlata - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR)
       6. torowisko tramwajowe – Tramwaje Elbląskie spółka z o.o. – (TE)
      
       II. Służby odpowiedzialne za utrzymanie poszczególnych obszarów
       Zimowe utrzymanie powyższych obiektów i terenów wraz z niezbędną obsługa komunikacyjną należy odpowiednio:
       - dla dróg publicznych i dróg wewnętrznych gminnych (jezdni i chodników), przystanków komunikacji autobusowej i tramwajowej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania DZD oraz budynków komunalnych wraz z terenami przyległymi do nich ZBK, na podstawie zawartych umów - Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., (EPGK) 82-300 Elbląg, ul. Szańcowa 1.
       - dla pozostałych wymienionych terenów miejskich tj. parków oraz cmentarzy, placówek oświatowych i edukacyjnych, obiektów użyteczności publicznej, torowiska tramwajowego bezpośrednio do zarządców terenów tj. ZZM, DEiS, MOSiR i TE, które realizują zadania we własnym zakresie.
      
       III. Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zima
       Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących podczas jej trwania można kierować odpowiednio do:
       • Drogi publiczne, przystanki komunikacji miejskiej, obszar SPP, tereny ZBK – całodobowo Dyspozytor Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tel. 602-655-659, tel. stacj. 232-42-57 w. 39,47
       • od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu Miejskiego w Elblągu - Departament Zarząd Dróg w Elblągu (tel. 239-32-95 lub 239-32-43),
       • całodobowo Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 239-30-40,41)
       • Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu -parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych – dyspozytor tel. 234-18-36
       • Departament Edukacji i Sportu UM - szkoły, przedszkola żłobki – A. Budzelewski tel. 605-523-695, J. Leśniewska tel. 698-533-502
       • MOSiR, obiekty użyteczności publicznej – T. Agejczyk tel. 534-039-513
       • Tramwaje Elbląskie – całodobowo dyspozytor tel. 239-69-08
      
       IV. Zakres rzeczowy oraz terminy realizowanych prac
       Drogi publiczne (około 220 km) objęte stałym utrzymaniem podzielone są na II kolejności utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard tj. I kolejność utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska, oraz drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do II kolejności utrzymania zimowego. Reszta miejskich ulic o znaczeniu osiedlowym oraz drogi wewnętrzne, zaliczone są do III kolejności utrzymania zimowego będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na podstawie zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem.
       Do usuwania skutków zimy wykonawcy zobowiązani są przystąpić równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem, w ciągu 30 minut od wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. W przypadku długotrwałych opadów prace prowadzone są w sposób ciągły, aż do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego.
       W przypadku pozostałych terenów miejskich odpowiednie służby przystępują do usuwanie skutków w godzinach rannych tj. od godz. 5 do 6 i prowadzą prace do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego ciągów komunikacyjnych.
      
       Termin całościowy realizacji akcji zima przypada na okres od 01.11.2018r.-30.04.2019r. W koniecznych przypadkach możliwe jest przesunięcie terminu gotowości zimowej firm wykonawczych poza ten okres.
      
       V. Sprzęt
       Wykonawcy dysponują odpowiednią ilością sprzętu i tak :
       - w przypadku dróg publicznych jest to 8 piaskarko-solarek, 7 pojazdów z pługiem odśnieżnym na jezdnie oraz 10 sztuk pojazdów z pługiem na chodnikach, 4 koparko-ładowarki wraz z niezbędną ilością materiałów potrzebną do zwalczania śliskości.
       - w przypadku parków, skwerów i cmentarzy jest to 7 ciągników, 1 ładowarka, 3 samochody osobowe oraz 5 samochodów skrzyniowych.
       - w przypadku pozostałych terenów ciągi piesze odśnieżane są głównie ręcznie z częściowy wykorzystaniem sprzętu mechanicznego
      
       W przypadku gdy poszczególne jednostki miejskie dysponują dodatkowym wolnym sprzętem mechanicznym, jest on w pełni wykorzystywany w innych potrzebujących komórkach.
       VI. Pozostałe obszary miasta będące w utrzymaniu innych zarządców
       Właściciele nieruchomości zobowiązani są również dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach wojskowych, kolejowych itp.), firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność (z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania). Właściciele nieruchomości muszą również dbać o stan techniczny m.in. urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów, tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych.
       Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna będzie Straż Miejska w Elblągu.
      
Departament Zarząd Dróg UM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Gotowość trwa, ale zimy jak każdy widzi jeszcze nie ma. Obym był złym prorokiem, wreszcie spadnie śnieg, a służby będą spac. Zawsze jest tak, pytam dlaczego służby maja na to tak wyje... E i nas, kierowców, pieszych w głębokim poważaniu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 6
  Realista1(2018-12-11)
 • @Realista1 - Piszesz totalne bzdury jak większość elmblonżaków którzy nosa poza swoje miasto zamieszkałe przez malkontentów nie wytknęli. Mieszkałem ponad 3 lata w Norwegii tam zima to normalność, tam padający w zimie śnieg to też normalność i jak już go napada (10 x tyle co w Elblągu) to sobie leży na chodnikach i nikt się tym nie przejmuje. Kobiety do biura chodzą w. .. śniegowcach, faceci również a jak już dotrą do miejsca pracy po zaśnieżonych chodnikach to śniegowce zamieniają na szpileczki czy pantofle i to u Nich też normalność. A w Elblągu szlachta żąda aby w zimie im chodniki do czystej kostki skrobali. .. żenua !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2018-12-11)
 • Warto wiedzieć, że jeśli temperatura spada poniżej zera to przydaje się odmrażacz do szyb, warto wiedzieć że jeśli pada śnieg to nie dojedziemy do pracy jak zazwyczaj w ciągu 15 minut lecz trzeba dodać kilka na wolniejszą jazdę i skrobanie szyb a tym samym trzeba nastawić budzik 10 minut wcześniej, warto wiedzieć że na oblodzonej czy zaśnieżonej jezdni droga hamowania jest o wiele dłuższa niż na suchej a służby komunalne nie zastąpią logicznego myślenia użytkowników aut, warto również wiedzieć że jeśli akumulator ma ok pięć lat to nie ma co czekać i trzeba kupić nowy to samo dotyczy opon zimowych. Ale najważniejsze to to żeby wiedzieć aby youtube i smartfony nie przejęły u nas funkcji myślenia. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  MON(2018-12-11)
 • Przestań zrzędzić prosze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  Cierpliwy(2018-12-11)
 • Mieszkasz w Norwegii, to jakie masz pojęcie co tu się dzieje? Żenuaa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 5
  Realista1(2018-12-11)
 • @Realista1 - MIESZKAŁEM !! czytaj ze zrozumieniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2018-12-12)
 • Po ile olej napędoawy w tym sezonie w EPGIK?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  stałyklient(2018-12-16)
Reklama