UWAGA!

Tramwajem podróż w czasie

 Elbląg, Tramwajem podróż w czasie
(fot. Witold Sadowski)

Tablice kierunkowe, kasowniki, spora kolekcja biletów i zdjęć, modele tramwajów oraz mundur motorniczego. Tramwaj z elbląskiej starówki na jeden dzień zamienił się w muzeum pamiątek komunikacji miejskiej. Zobacz zdjęcia.

Bilety na podróż w czasie ufundował Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, wystawiając w niedzielę w w zabytkowym tramwaju na starówce zbiory pamiątek z lat 70. 80. i 90. - Eksponaty pochodzą z zajezdni tramwajowej - mówi Paweł Aniśkowicz z Klubu Komunikacji Miejskiej w Elblągu. - Dzięki przychylności pracowników mogliśmy je pozyskać i teraz każdy z nas w miarę możliwości trzyma je u siebie w domu. A z czasem mam nadzieję, że dojdzie do zorganizowania stałego miejsca prezentacji tych eksponatów.
       Wśród eksponatów znalazły się tablice kierunkowe z nazwami elbląskich ulic, a także popularne kiedyś wywieszki „zjazd do zajezdni” czy też „awaria drzwi”. Nie zabrakło również biletów, których ceny wahające się od 5 groszy do 2500 złotych wzbudzały niemałą sensację, zwłaszcza wśród najmłodszych. Jednak ze wszystkich atrakcji małym elblążanom najbardziej spodobała się zabawa w motorniczego. W kokpicie zabytkowego tramwaju uruchomiono wszystkie dźwignie, żeby dzieci mogły samodzielnie „pokierować” pojazdem.
       Najcenniejszym eksponatem niedzielnej wystawy był oryginalny mundur motorniczego. Niemniej ciekawe okazały się modele tramwajów z lat 1895-1945 wykonane przez Jana Mazurka, jednego z członków elbląskiego Klubu Komunikacji Miejskiej. Miniatury niemal w całości powstały z materiałów recyklingowych. Według Jana Mazurka uniwersalnym tworzywem do konstruowania modeli tramwajów jest... plastikowe pudełko do płyt CD.
       Jednodniowa wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem nie tylko pasjonatów komunikacji miejskiej. Elblążanie z łezką w oku oglądali pamiątki z przeszłości ożywiając dawne wspomnienia.
       - Można sobie przypomnieć stare czasy, wraz z mężem obejrzeliśmy bilety z naszej młodości - mówi pani Paulina. - Takie pamiątki zawsze przywołują jakieś wspomnienia i to za każdym razem jest bardzo miłe.
      
AS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Fajnie by było gdyby podpięli tą kabinę pod symulator jak w Szczecinie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    NiepokornyMisio(2014-09-22)
  • cennym eksponatem był ten tramwaj co zabrał olsztyn gdyż najpierw jechały tramwaje z tym okrągłym światłem po środku. Dopiero póżniej były takie jak stoi ten koło Bramy.
Reklama