UWAGA!

Trzeba słuchać mieszkańców…

 Elbląg, Trzeba słuchać mieszkańców…
fot. Witold Sadowski

Myślę, że obok niezadowolenia obywateli z władzy widać tutaj chęć zaistnienia w Elblągu Ruchu Palikota, co grupa referendalna potwierdziła. U góry i na dole ta walka polityczna zawsze trwa, a walczący chętnie zasłaniają się, że chodzi im wyłącznie o interes obywateli – mówi poseł Elżbieta Gelert. – Jest to jednak ponad 12 tysięcy osób, trzeba słuchać mieszkańców i na pewno dokonywać korekt.

W elbląskiej polityce skończył się okres wyczekiwania na efekty działań grupy referendalnej „Wolny Elbląg”. Referendum w sprawie odwołania prezydenta Grzegorza Nowaczyka jest raczej faktem, powinno się odbyć w pierwszą lub drugą niedzielę kwietnia. Komisarz wyborczy wprawdzie jeszcze tego nie ogłosił, ale raczej nikt nie wierzy, że wśród ponad 12 tysięcy złożonych pod wnioskiem o referendum podpisów nie znajdzie się 10 tysięcy prawidłowych.
       Jako pierwsza ciszę polityczną przerwała dziś (30 stycznia) Elżbieta Gelert, poseł i wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej w województwie warmińsko-mazurskim, organizując konferencję prasową. Wzięli w niej udział Jerzy Wcisła (z PO), przewodniczący Rady Miejskiej i Antoni Czyżyk, szef klubu radnych PO w elbląskiej Radzie Miejskiej.
       – Referendum to jeden z elementów demokracji – zaczęła konferencję Elżbieta Gelert. – Teraz mamy wolność słowa i wolność działania. Jak z tego korzystamy? Tak, jak potrafimy. Myślę, że własne doświadczenia bardzo dobrze nas uczą i to referendum, które zapewne odbędzie się w naszym mieście, wszystkich nas na pewno czegoś nauczy. Grupa referendalna zarzuca obecnemu prezydentowi i Radzie Miasta arogancję, niespełnianie obietnic, zadłużenie miasta, remonty dróg, nieprzejrzystą politykę finansową, czyli można by rzec, to, co się zarzuca przy każdym referendum, jak państwo porównacie z innymi miastami.
       Elżbieta Gelert dowodziła, że niezadowolenie elblążan nie wynika jedynie z działań władz miasta, ale jest pochodną sytuacji w kraju i w Europie: – Elbląg nie jest samotną wyspą. Nie jest tak, że wokół Elbląga wyłącznie dostatek i dobrobyt i tylko nasze miasto nie radzi sobie z kryzysem. Kryzys dopadł nas wszystkich, dotyczy całej Polski i z pewnością jesteśmy wszyscy tym zniecierpliwieni. Jednocześnie kończy się jeden okres programowania w Unii Europejskiej i zaczyna drugi. Jesteśmy na przełomie tych dwóch okresów, to jest też bardzo trudny czas. W tej chwili rozpoczyna się wielka dyskusja na temat strategii, na temat pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 . Myślę, że gdyby teraz doszło do zmiany władzy w mieście, dla Elbląga nie byłoby to korzystne.
       Odniosła się też do rozkopanego Elbląga. – Pieniądze unijne należy brać wtedy, kiedy je dają, a nie odwlekać to z uwagi na uciążliwości dla mieszkańców związane z inwestycjami. Utrudnienia komunikacyjne to też jeden z zarzutów grupy referendalnej. Myślę, że gdy są pieniądze do wzięcia, to nawet mimo trudności wynikających z procesu inwestycyjnego należy po nie sięgać. Każdy, kto w tej chwili pełniłby władzę w Elblągu, na pewno napotykałby takie same trudności, takie same problemy, jak obecna ekipa.
       Parlamentarzystka Platformy poparła też prezydenta Nowaczyka i radnych PO w obliczu referendum, ale trudno było oczekiwać innego stanowiska: – Platforma Obywatelska w Elblągu udzieliła rekomendacji panu Grzegorzowi Nowaczykowi i radnym z listy Platformy na okres całej kadencji i podtrzymuje swoje stanowisko – powiedziała. – Platforma Obywatelska nie cofa swoich rekomendacji dla prezydenta.
       Elżbieta Gelert unikała jednak konfrontacji: – Nie chcę przez to powiedzieć, że nie należy słuchać tych głosów, które opowiedziały się za referendum – podkreśliła. – Jest to jednak ponad 12 tysięcy osób, trzeba wziąć to pod uwagę, trzeba słuchać mieszkańców i na pewno dokonywać korekt. Ważne jednak jest, by takie decyzje podejmować po merytorycznych rozmowach. Jako partia powinniśmy być łącznikiem między mieszkańcami i prezydentem miasta i doprowadzić do lepszego zrozumienia problemów, które nam się nawarstwiły – stwierdziła na koniec.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Oglądałem konferencję w telewizji elbląskiej i dowiedziałem się, że największym sukcesem prezydenta Nowaczyka jest to, iż Ryszard Rynkowski jest elblążąninem i robi wiele dla naszego miasta. Zapewne przed epoką PO nic nie robił bo był w Warszawie. Brawo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fan-demokracji(2013-01-30)
 • Zwijajcie żagle
 • .. .. .również w sprawach upodobań seksualnych.
 • jednym słowem ----- POLACY-ELBLĄZANIE NIC SIE NIE STAŁO-----jak wszedzie zle --wiec i unas tez -- tego sie trzymajmy i nie wychodzmy przed szereg---bo i po co????? a nóż widelec cos sie uda? i wtedy bedzie --siara ---- najwazniejsze dmuchac w ta trabe ktora gra----- bo gyby czasmi cos sie zmienilo-- to zawsze cos tam dla nas sie znajdzie --- przy innej wladzy --moze stołek nizej --ale zawsze przy pełnym stole. .. .wiec spokojnie lekko stonowanym glosem --idzmy do przodu
 • Cytuję:"Kryzys dopadł nas wszystkich, dotyczy całej Polski i z pewnością jesteśmy wszyscy tym zniecierpliwieni" chyba Pani raczy żartować!!!!!. Kryzys dotyczy nas zwykłych szaraków. Was- POpaprańców przy korycie nie dotyczy i nie będzie dotyczył póki przy tym korycie będziecie- i to dotyczy Elbląga i całej Polski. Pakujcie już manele:)
 • Przez te referendum, to w/g pana Wcisły pan Rynkowski obrazi się i już więcej nie przyjedzie do Elbląga, a tyle dzieje się w mieście dobrego. Ach żal, że wszystko się zmarnuje. Już w porcie widać, jak statki wypływają jeden za drugim i nie chcą wracać, na lotnisku też ruch wzmożony. Padło pytanie, co dobrego z tej zmiany ? Ano po owocach poznamy. .a już jakby podróży mniej i podobno ma nie być pracy w urzędzie za tańce. Pozdro. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Janusz(2013-01-30)
 • Niech Kobieta z Charakterem odniesie się lepiej do ograniczenia dostępności Pacjenta do łóżek neurologicznych w mieście Elbląg po likwidacji Oddziału Neurologicznego w Szpitalu Wojskowym. ..
 • proszę o potwierdzenie informacji, że w tegorocznym budżecie prezydent zarezerwował 200tys zl na swoje podróże służbowe? W jakim celu, dokąd, co przyniosą nam mieszkańcom!?
 • musiało tak być przecierz nasz Pan Prezydent był z karzdego stołka wywalany to znaczy przenoszony tak było w olsztynie w gronowie a teraz w elblagu. Pozdrawiam Pana Prezydenta i wieżę ze nie da sobie Pan zrobić krzywdy i znajdzie Pan coś leprzego niż do tej pory.
 • chory kraj!ja tej pani dziękuję!
 • No cóż skorzystajmy z tej lekcji demokracji i powiedzmy dosyć arogancji władzy, niekompetencji i kumoterstwu w Ratuszu i podległych mu instytucjach.
 • Gdy się spojrzy wstecz i obejrzy dokonania tej ekipy w Elblągu to widać jasno, że kierowano się zasadą TKM i kto nam cokolwiek zrobi- trzeba więc zrobić, chodźmy na to referendum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zdegustowany(2013-01-30)
Reklama