UWAGA!

Tu nauka była darem, a nie ciężkim obowiązkiem

 
Elbląg, Dziś dawni uczniowie ZSM i nauczyciele wracają wspomnieniami do dawnych, czasem nawet bardzo dawnych lat
Dziś dawni uczniowie ZSM i nauczyciele wracają wspomnieniami do dawnych, czasem nawet bardzo dawnych lat (fot. Michał Skroboszewski)

- Gdzie ty byłeś?! 20 lat temu obecność sprawdzali! – pokrzykuje na kolegę rozbawiony mężczyzna w średnim wieku. Tuż obok szpakowaci panowie oglądają czarno-białe fotografie, a w tle słychać wspomnienia pani teolog: - Nauki było tyle, że nie starczyło czasu na wagary. Takich przerw między lekcjami nie wstydzi się biskup, a poważny inżynier dodaje, że tu nauczył się czytać Hemingwaya. Dziś (8 października) absolwenci Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu wspominają dawne czasy. Okazją jest jubileusz 70-lecia istnienia szkoły.  Zobacz zdjęcia z uroczystej gali i spotkania absolwentów w szkole.

Historia tej placówki rozpoczyna się w listopadzie 1946, o czym przypomniał podczas dzisiejszej gali jubileuszowej w kinie Światowid obecny dyrektor „Mechanika” Mariusz Bachanek. Szkoła powstała jako Państwowe Liceum Mechaniczne, potem była Państwowym Liceum Budowlanym, w 1948 r. zmieniła siedzibę z ul. Pocztowej na obecną przy ul. Komeńskiego (wówczas to była ulica Długa), w latach 50. przyłączono do niej Liceum Chemiczne z Gdańska. Szkoła była też Technikum Budowy Maszyn, Zespołem Szkół Zawodowych nr 1, aż w końcu 1 stycznia 1977 roku stała się Zespołem Szkół Mechanicznych. I tak jest do dzisiaj. Wielu nauczycieli było jednocześnie pracownikami elbląskich zakładów pracy, głównie Zamechu.
       Wielu absolwentów, ale i nauczycieli wzięło udział w uroczystej gali. Oklaskiwano dawnych dyrektorów: Bogdana Jarmołę, Janusza Lewandowskiego i Ryszarda Smolińskiego. Absolwenci chętnie wspominali dawne czasy.
       - Moja szkoła jest już świętej pamięci, bo chodziłem do Technikum Torfowego [szkoła została w 1963 r. przejęta przez „Mechanika” - red.], ale kontakt z TM miałem przez nauczycieli – mówił ks. biskup Józef Wysocki. - Dlaczego wybrałem tę szkołę? Bo mieliśmy ładne czapki (uśmiech). Przerwy między lekcjami, czasem przedłużające się, spędzaliśmy nad rzeką. Nasza szkoła nie była duża, ale bardzo przyjacielska podkreślił duchowny.
       Dumy ze swojej szkoły, którą skończył 45 lat temu nie kryje Paweł Olechnowicz, wieloletni prezes Grupy Lotos: - Tu zdobywałem podstawy edukacji, która wpłynęła na kierunek i rozwój mojej pracy zawodowej. A nie było łatwo – zauważył. - Poziom wymagający, nie było pobłażania dla lenistwa, nie było możliwości by się nie uczyć.
       - Mechanika techniczna – coś nie do nauczenia – wspominała inna absolwentka ZSM. - Nie było mi z tą szkołą po drodze, wybrałam później studia teologiczne, ale to właśnie tu rozbudzono moją miłość do przyrody, bo pedagodzy uczyli nas nie tylko przedmiotów technicznych.
       - Ta szkoła dała mi podbudowę pod Politechnikę Gdańską, a potem pod pracę w Zamechu – zapewniał absolwent rocznik 1953. Starszy pan (do dziś czynny zawodowo) z rozrzewnieniem wraca do pracy sprzed lat, gdy był głównym konstruktorem przekładni zębatych: - Coś pięknego!
       Wszyscy absolwenci zgodnie podkreślali, jak duży wkład w ich rozwój i edukację mieli nauczyciele.
       - To oni nauczyli mnie podstaw, które wykorzystywałem w pracy zawodowej – zapewniał Jerzy Burakowski, absolwent z rocznika 1952.
       - Pani Malicka, może nas nie uczyła, ale pracując w bibliotece poszerzała nasze horyzonty – wspominał z kolei absolwent z rocznika 1963. - To tu nauczyłem się czytać literaturę amerykańską np. Hemingwaya.
       „Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek” – powtarzano za Albertem Einsteinem.
       Pedagodzy, którzy dziś pracują w Zespole Szkół Mechanicznych w Elblągu zostali nagrodzeni przez dyrektora Mariusza Bachanka. Wśród 13 wyróżnionych znalazł się Leszek Wilk, również absolwent TM.

  Elbląg, Absolwenci roczników 49-59 zapewniali, że bardzo dobrze pamietają swoje szkolne lata
Absolwenci roczników 49-59 zapewniali, że bardzo dobrze pamietają swoje szkolne lata (fot. MS)


       - Po szkole poszedłem na AWF, a po skończeniu studiów wróciłem do TM-u. Pracuję tu jako nauczyciel wuefu od prawie 30 lat, obecnie jestem najstarszy stażem – ze śmiechem powtarzał znany w Elblągu trener judo, który rozwinął tę dyscyplinę w szkole.
       Dbałość o przeszłość, teraźniejszość i przyszłość w tej szkole podkreślali i goście dzisiejszej gali m.in. Piotr Żuchowski, doradca prezydenta Elbląga, który wręczył dyrektorowi Bachankowi nagrodę – pieniężną, jak zaznaczył. Dla szkoły prezydent Witold Wróblewski przeznaczył czek jubileuszowy na 2 tys. zł.
       Były też kwiaty, gratulacje i podziękowania od dyrektorów innych szkół, przedstawicieli biznesu i polityki. Teraz uczestnicy obchodów jubileuszowych zwiedzają swoją dawną szkołę. Nie bez łez wzruszenia.
      


      
       Patronat nad jubileuszem 70-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Catering do "mechanika" dostarczyła Nowa Holandia, catering wysokiej jakości, estetycznie podany, na bogato. Chwała sponsorom. Hero (Heronim Zabiełło)
 • Sajmon ten to nie potrafił uczyć tylko zastraszyć stara szkoła dziś taki nauczyciel nie miałby szans ale wtedy to nikt nauczycielowi nie podskoczył
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  5
  Absolwent(2016-10-08)
 • Leszek -Maciejewo jest z Ciebie dumne.
 • po pierwsze, Simone uczył całkiem dobrze tylko nie wszyscy "chwytali" problem, po drugie pasjonaci uczyli się samodzielnie z podręcznika dla wyższych uczelni a Simone potrafił bardzo precyzyjnie i sprawiedliwie ocenić umiejętności pasjonata, ucznia bardzo dobrego, dobrego, dostatecznego, itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  innyabsolwent(2016-10-08)
 • Endrju dalej uczy z tablic matematycznych i swoich "żółtych papierów"
 • MariuszLewandowski-Fc 33 lata temu "Sajmon" zawiesił mnie w prawach ucznia za to że przyszedłem do Mechanika w jeansach. Dziś miałem okazję porozmawiac z nim na temat tego jak się nasza buda zminiła przez te 30 lat. Do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć, do innych trzeba dojrzeć. Uczeń Mechanika z Dredami lub cztery Panny w każdej klasie - to znaki czasu. Starsi Panowi którzy kończyli "budę" 30 lat wcześniej nadal pamiętają to czego ta szkoła uczyła. Nadal są tam te same schody i te same poręcze. Zabrakło tylko Pana Borcharda któremu zmarła żona. Szkoda że nikt nie złożył kondolencji Panu Dyrektorowi - mam nadzieje że na 80 rocznicę Pan Klemens stawi się w tak dobrej formie jak ta sprzed lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  MariuszLewandowski-Fc(2016-10-08)
 • Smutna prawda o której warto powiedzieć również przy okazji jubileuszu szkoły jest taka że pomimo wysokiego poziomu nauczania polskie fabryki zajmujące się produkcją maszyn produkowały w stosunku do osób w nich zatrudnionych mało, cykl produkcyjny maszyn był długi, niska jakość maszyn była podbijana zakładową i partyjną propagandą a wysokie koszty produkcji dzięki centralnemu zarządzaniu rozlewały się na całą gospodarkę. Upadek Związku Radzieckiego i rynkowa weryfikacja na rynku globalnym była dla wielu fabryk (a zwłaszcza stoczni i fabryk produkujących dla stoczni) bolesnym przebudzeniem. Pytanie które ciśnie się na usta: czy Elbląg który w najbliższej przyszłości nie ma szans na zostanie ważnym ośrodkiem administracyjno-logistycznym może stworzyć miejsca pracy przy wytwarzaniu maszyn "rozchwytywanych" na światowych rynkach ? Rozwój Parku Technologicznego nie zachęca nawet do umiarkowanego optymizmu. Hero (Heronim Zabiełło)
 • Jakość nauczania ocenia się po umiejętnościach i wiedzy najsłabszego ucznia, wyniki nauczania to wspólna praca nauczyciela i ucznia. "Potrafił ocenić czego nie nauczył"
 • MariuszLewandowski-Fc Pamiętam oą weryfikację - ABB wydzieliła nie tylko cztery zakłady, ale blisko pół tysiąca Miejsc Powstawania Kosztów analizując procesy w każdym z nich i obniżając koszty do minimum. Potem Alstom zaczął obniżać wydatki na system zachowania jakości Dziś wchodzi GE i zapewne po raz kolejny dokona atestacji stanowisk i procesów. Podczas spotkania zamieniłem kilka słów z Panem Olechnowiczem którego dość mocno krytykowałem za stanowisko Rady Biznesu. Modrzewina wraca z wolna do przemysłowej roli Elbląga podczas spacerów z psem widzę coraz więcej hal produkcyjnych - i zawsze wtedy cieszę się że dzieki referendum ów turystyczny kierunek "rozwoju" Elbląga udało się zmienić. Ale zadanie budowy nowej przemysłowej twarzy miasta nadal leży przed nami. Ilu z absolwentów tej szkoły emigrowało ? Ilu z nich powróci ? Moja osobista lista to kilkanaście twarzy rozrzuconych dziś po kraju i europie. Co zrobić żeby wrócili i mieli tu godziwe warunki pracy i płacy ? Z pewnością trzeba myśleć o detalach i drobnostkach ale nie wolno zapominać o sprawach zasadniczych, ca sprawa zasadnicza to to że nikt tego za nas nie zrobi. I tak jak uczono nas liczyć sworznie na zrywanie tak dziś powinniśmy identyfikować przeszkody i bezlitośnie je usuwać z precyzją doprowadzajć do tego by Elblag był miastem konkurencyjnym wobec innych w sferze ekonomicznej, a do tego przyjaznym w sferze "socjalnej".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  MariuszLewandowski-Fc(2016-10-09)
 • MariuszLewandowski-Fc Być może pora oderwać się od opinii technokratów jaka do zielonych tarcz tej szkoły przylgnęła i pokazać dlaczego uczono nas przewidywać najgorsze warunki pracy i przyjmować najbezpieczniejsze współczynniki projektowe ? Może warto też pokazać że obróbka skrawaniem nie kończy się tylko na obróbce matalu a budowa maszyn nie koniecznie ogranicza się do budowy przekładni zębatych. Na tym spotkaniu widziełem wielu ludzi przy których jestem nieopierzonym "kotem" i nawet jeden pasek to zbyt wiele i trochę mnie dziwi że tak wielu z nich nie pokazuje się poza swoimi zakłdami pracy i nie dzieli się swoim doświadczeniem w zarządzaniu. Może warto reaktywować radę biznesu i postawić ją ponad politycznymi wpływami by to ona wyznaczała kierunki a nie była tyko kwiatkiem do korzucha ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  MariuszLewandowski-Fc(2016-10-09)
 • W szkole podobnie jak w klubie piłkarskim kreatorami jakości są najlepsi zawodnicy i nie oceniajmy trenera Nawałki na podstawie umiejętności piłkarzy z Ełku. Tragedią współczesnego polskiego szkolnictwa jest równanie nauczania do poziomu najsłabszego ucznia który uważa ze obowiązkiem nauczyciela jest nauczenie ucznia tego czego uczeń nie lubi, nie chce lub do czego nie ma talentu. Dobra szkoła to nie cyrk gdzie uczą psa chodzić na przednich łapach.
 • na przednich łapach i z ogonkiem pionowo do góry.
Reklama