UWAGA!

Tunel jak malowany

 
Elbląg, Według planów mural powstanie w tym miejscu
Według planów mural powstanie w tym miejscu (fot. Michał Skroboszewski)

Mają przemyślaną kompozycję, są wykonywane przez uznanych artystów, cieszą się szczególną sympatią mieszkańców i turystów, którzy chętnie je fotografują. Murale to nie tylko widowiskowe realizacje, ale i doskonały sposób na promocję miasta, zwłaszcza w erze mediów społecznościowych. Potencjał tych wielkoformatowych malowideł od lat dostrzegają władze Gdańska, Warszawy, Gdyni czy Krakowa i organizują konkursy na ich wykonanie. Teraz i Elbląg chce mieć coś takiego u siebie, na ten cel zarezerwowano w budżecie miasta 10 tys. zł. 

- Zrobiliśmy kalkulację wzorując się na muralu w Gdańsku, który powstał w tunelu dla pieszych na Chełmie – wyjaśnia Roman Smoleński, który pracuje w Departamencie Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim, gdzie zajmuje się estetyzacją miasta. - Obecnie tworzymy regulamin konkursu, prawdopodobnie zostanie on ogłoszony jeszcze w lutym, najpóźniej w marcu.
       Elbląski mural będzie realizowany w tunelu drogowym pod wiaduktem. Powstanie na powierzchni 100 mkw., do wysokości 2,5 m.
       Co będzie przedstawiał? Ustalenia w tej sprawie trwają, rozważana jest tematyka historyczna, a także związana z Bażantarnią.
       - Ci najlepsi muraliści mają swój styl, wolą być nieskrępowani, w grę wchodzi zatem również mural autorski – wyjaśnia Roman Smoleński.
       Do konkursu będzie mógł się zgłosić każdy, kto posiada prawa do zaproponowanej koncepcji. Jest on otwarty dla wszystkich i ma mieć charakter międzynarodowy. Zostanie ogłoszony na stronie Urzędu Miejskiego, ale jak dodaje Roman Smoleński jest też pomysł, by konkurs ten nagłośnić również w Trójmieście.
       Oceną prac zajmie się komisja, którą powoła prezydent. Urzędnik zaproponuje do jej składu przedstawiciela Rady Miejskiej, pracownika gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych i dyrektora Galerii EL.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama