UWAGA!

Turystów ci u nas przybyło

 Elbląg, Widok z wieży katedry na jeden ze zwodzonych mostów
Widok z wieży katedry na jeden ze zwodzonych mostów (fot. MS, archiwum portEl.pl)

Z szacunków Urzędu Miejskiego wynika, że w tym sezonie w Elblągu przybyło turystów. Rekordową frekwencję odnotowali także przewodnicy turystyczni. Najwięcej osób odwiedziło miasto podczas Święta Chleba. Jak się dowiedzieliśmy, miasto planuje też zmiany w organizacji turystyki. Na czym mają polegać? 

Liczbę turystów odwiedzających dane miejscowości ciężko oszacować. Wytyczne określiła Światowa Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych, która uznała, że turystą jest osoba, która w danym miejscu spędziła noc. - Do Elbląga przyjeżdżają turyści z Mierzei Wiślanej, którzy wykorzystują nieco gorszą pogodę i odwiedzają nasze miasto tylko na kilka godzin – mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
       A tych do statystyk wliczać nie można. Szacunki określane są więc m.in. na podstawie liczby osób, które odwiedziły punkty informacji turystycznej. - Do 20 września punkty informacji turystycznej w Elblągu w Bramie Targowej i Ratuszu Staromiejskim odwiedziło 35 320 osób – informuje Łukasz Mierzejewski.
       To o 4 tysiące więcej niż rok wcześniej. Ci, którzy odwiedzili punkty informacji turystycznej oprócz podziwiania panoramy miasta z Bramy Targowej, kupowali również pamiątki. Największą popularnością cieszyły się magnesy, breloki, kufle gliniane, kolorowanki z Piekarczykiem, podkładki pod kubek czy kartki pocztowe.
      
       Przewodnicy z rekordem
      
Świetny sezon odnotowali także przewodnicy turystyczni PTTK, którzy oprowadzili po Elblągu prawie 5 tysięcy turystów. - To absolutny rekord w porównaniu do lat ubiegłych – cieszy się Kamil Zimnicki, rzecznik prasowy Oddziału Ziemi Elbląskiej PTTK.
       Już w czerwcu elbląski PTTK miał zamówienia na 30 wycieczek. Wśród turystów dominują Polacy i Niemcy, a zainteresowanie usługami przewodnickimi – mimo końcówki sezonu nie spada.
       - Z pewnością jednym z powodów takiego zainteresowania jest fakt, że Polacy coraz chętniej urlop spędzają w kraju – mówi Kamil Zimnicki.
       Jeszcze dwa lata temu do Elbląga przyjeżdżali też pasażerowie z wycieczkowców przypływających do Gdyni. Niestety gdyńska agencja zrezygnowała z tej oferty.
       Największym zainteresowaniem turystów cieszyło się Stare Miasto, a w szczególności wieża katedry św. Mikołaja. Od 15 kwietnia na blisko stumetrową wieżę wdrapało się 22 tys. osób. Ci, którzy jeszcze nie widzieli panoramy Elbląga, mają czas do 15 października, kiedy atrakcja zostanie zamknięta do następnego sezonu turystycznego.
       Turyści coraz chętniej odwiedzają też Muzeum Archeologiczno-Historyczne, które pozytywnie wyróżnia się na tle podobnych muzeów na Warmii i Mazurach. Elbląską placówkę od 1 czerwca odwiedziło ponad 15 tys. osób.
       Hitem okazały się kursy zabytkowego tramwaju Konstal 5N. Historyczną linią T łączącą pętlę przy ul. Marymonckiej z pętla przy ul. Saperów przejechało ponad 2 tys. osób. - Przyjechali miłośnicy tramwajów z Poznania, Gdańska, Koszalina czy Warszawy, ale również zagranicy w tym z Niemiec, Anglii i Węgier – mówi rzecznik elbląskiego PTTK.
      
       Sport, wikingowie i chleb
      
Pod szyldem „Lato w formie” na starówce przez całe wakacje odbywały się imprezy kulturalne, społeczne i sportowe. Można mieć zastrzeżenia do części kulturalnej Lata, ale można było „w ciemno” iść w weekend na starówkę i było wiadomo, że coś się będzie działo.
       Sportowców do Elbląga przyciągnęły zawody sportowe. „Bieg Piekarczyka” zgromadził na starcie 640 uczestników. Podobną frekwencję miały Garmin Iron Triathlon i Puchar Świata w Nordic Walking. W przyszłości warto jednak tak dobrać terminy imprez, aby nie konkurowały z innymi tego typu zawodami w okolicy. Przykładem Garmin Iron Triathlon, który odbywał się w tym samym dniu co mistrzostwa Polski w triathlonie w Gdańsku.
       Nie można zapominać też o Festiwalu Wikingów, którzy na jeden z weekendów rozbili swój obóz na Wyspie Spichrzów. Wśród średniowiecznych wojów można było zobaczyć Wikingów z Litwy, Kaliningradu i Białorusi. Festiwal Wikingów jest ważną imprezą, bo buduje markę naszego miasta jako związanego z ruchem wikińskim. Jeden weekend w roku to jednak zbyt mało, żeby wypromować skandynawskich wojowników w Elblągu. Sytuacja zmieni się, kiedy na Wyspie Spichrzów powstanie Bursztynowy Port, ale kiedy to nastąpi, nie wiadomo.
       Sezon wakacyjny zamknęło Elbląskie Święto Chleba, w którym według szacunków ratusza wzięło udział 25 tys. osób: wystawców i kupujących.
       Negatywnie na sezonie turystycznym odbiło się zawieszenie Małego Ruchu Granicznego z obwodem kaliningradzkim w Rosji. Przedsiębiorcy z branży turystycznej skarżyli się na mniejszą liczbę Rosjan. - Tegoroczny sezon turystyczny miasto uważa za bardzo udany. W porównaniu do lat ubiegłych wzrosła liczba turystów oraz zainteresowanie naszym miastem. Widząc wzrost znaczenia turystyki w Elblągu, Urząd Miejski rozpoczął zmiany w zakresie organizacji turystyki w mieście, w tym zmiany organizacyjne w urzędzie. Na przyszły rok zaplanowano działania dążące do rozwoju turystyki w Elblągu oraz związane z promocją turystyczną – mówi Łukasz Mierzejewski.
       Jakie to zmiany organizacyjne w urzędzie? Z naszych informacji wynika, że miasto chce m.in. przekazać punkty informacji turystycznej w zarządzenie organizacji turystycznej. Planuje konkurs w tej sprawie.
       - W tej chwili miasto przygląda się takim rozwiązaniom zastosowanym już w innych samorządach, sprawdzane są również koszty i zasady finansowania punktów prowadzonych przez inne podmioty (organizacje turystyczne). W chwili obecnej nie zostały jeszcze podjęte ostateczne decyzje, również te dotyczące ogłoszenia konkursu - przekazał Łukasz Mierzejewski w odpowiedzi na nasze pytania. 
      
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • W Sztutowie wybory. Najpoważniejszym kandydatem jest pan Jakub Farinade z poparciem Wojewody Pomorskiego zwolennik rozwoju i Przekopu. Musimy razem z Mierzeja zawalczyć ten ostatni raz o Przekop - solidarnie!!!!!Jest szansa na rozwój i Mierzei i Elbląga. A Gdańsk niech sie rzuca.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    16
    2
    OjciecDwóchElblążaków(2016-09-27)
  • "Niestety gdyńska agencja zrezygnowała z tej oferty. " - ale dlaczego, a moze warto z nimi pogadac? Czy miasto prowadzilo z nimi rozmowy w tym temacie?
  • Najwięcej turystów jest w specjal pub
  • Szanowny Panie. Nie da się nie konkurować z innymi imprezami typu triathlon z dwóch powodów. Po pierwsze jest to niesamowicie dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu i zawodów triathlonowych jest w Polsce kilkadziesiąt. Poza tym, Elbląg leży w pobliżu trójmiasta i warto sprawdzić budżet Gdańska czy Gdyni przeznaczony na imprezy sportowe. Trzeba organizować dobre zawody, odpowiednio wcześnie je reklamować i nie oglądać się na konkurencję. Taka jest logika i filozofia myślenia dobrych menedżerów, a triathlon rozgrywany w Elblągu dobrze zorganizowanym wydarzeniem był
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    0
    zautopsji(2016-09-27)
  • Odnaleźć i odbudować podziemne tunele - to będzie atrakcja turystyczna. A przy imprezach w soboty i niedziele typu święto chleba niech szanowny kler otworzy katedrę do zwiedzania do samego wieczoru.
  • Będzie lepiej tylko:kopcie przekop, wybudujcie replikę osady Truso, Niech rycerstwo w Elblągu ma wreszcie swoje stałe miejsce z miejscem do walk. oba brzegi rzeki Elbląg muszą być wyremontowane, niech miasto zakupi statki by wreszcie pogonić z Elbląga te zacofana żeglugę z Ostródy. Przestańmy wreszcie prosić olsztyn by reklamował Elbląg i imprezy w Elblągu bo olsztyniaki razem z TVP olsztyn mają Elbląg głęboko w d***e.
  • Przestańcie biadolić o tym ruchu granicznym to bajeczki byliśmy w Gdańsku tam ruskich wszędzie pełno szczególnie w sklepach i galeriach handlowych. Niech będzie w Elblągu IKEA, OBI, AUCHAN, DECATHLON, CASTORAMA i inne to i u nas będa.
  • Do tego przydałąby się Kolej Nadzalewowa - jeden gość z Niemiec widząc, że idzie do likwidacji powiedział: "Jeszcze będziecie ją odbudowywać w przyszłości" - i wie to doskonale, bo "tam" z byle zabytku robi się atrakcę, łączy z innymi, tworzy spójny system, łączy w infrastrukturę itd. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    13
    1
    AspartamE951=śmierć(2016-09-27)
  • Elbląg mógłby być świetną bazą wypadową dla turystów z mierzei. Albo na noclegi, albo żeby spędzić noc w klubach muzycznych jakich nie ma na mierzei. O ile oczywiście będzie atrakcyjny wybór. Czego brakuje to komunikacji. Nie rozumie dlaczego kolej nadzalewowa jest zamknięta. Dlaczego dopiero w tym roku zaczęły pływać statki po zalewie i do krynicy. Niesamowitą reklamę dla regionu robi przekop mierzei. Kolej i statki mogłyby mieć łączone bilety. W miasteczkach regionu nad zalewem powinny być broszury z atrakcjami miast, miejscami noclegowymi, wydarzeniami kulturalnymi, melinami itd. Turystów przybywa mimo tego, że władze nie robią nic sensownego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    0
    adsdddd(2016-09-27)
  • Wszystkie miejscowości basenu zalewu wislanego mogli by robić kasę jak smok. !!!! Waskotorowka, pętla Zalewska, kanał elblaski, koleś nadzalewowa, pprzekop kanał, . .. .. Nie zmarnujmy tej szansy. W przyszłym roku trzeba zacząć z grubej rury. Tylko trzeba odsunąć popslsld od władzy!!!!!
  • Czemu nie polskie markety takie jak:Alma, Bać-Pol, Chata Polska, Detal Polski, Dino, EKO, Hitpol, LD Holding, Majster, MarcPolMerkury Market, Media Expert, Merlin. pl, MILA,
  • @AspartamE951=śmierć - Przykre jest to, że skrzywienie PRL-owskie włodarzy, ale też brak pieniędzy powoduje, że ludzie z zagranicy takie rzeczy lepiej ogarniają w Polsce. Nie orientuję się za bardzo, ale podejrzewam, że Niemcy sporo w Elblągu inwestują. I nie zdziwię się jak z czasem Niemcy za jakieś śmieszne pieniądze to przejma od cwanego Miećka. Np. żeby poprawić podróżowanie autobusami w Polsce musiał zjawić się Irlandczyk z Polskim Busem i pokazać, że można po Polsce jeździć czymś innym niż rozpadającym się Autosanem z byle jak ubranym i wiecznie naburmuszonym kierowcą.
Reklama