UWAGA!

Tych podwyżek samorząd nie udźwignie?

 Elbląg, Parlamentarzyści PO: Elżbieta Gelert i Jerzy Wcisła apelują do elbląskich radnych
Parlamentarzyści PO: Elżbieta Gelert i Jerzy Wcisła apelują do elbląskich radnych (fot. AD)

- Według raportu „Portfel statystycznego Polaka”, o ile trzy lata temu na miesięczne utrzymanie statystyczny Polak potrzebował ok. 1000 złotych, to teraz ta kwota wynosi już blisko 1600 zł. Można powiedzieć, że wzrost kosztów życia "wyssał" już z portfeli obywateli całe 500+ - wskazuje senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła i ostrzega: - Drastyczne podwyżki dopiero nas czekają, a ich ciężar najbardziej odczują samorządy lokalne. Senator apeluje do elbląskich radnych. O co?

Senator Platformy stwierdza: Polacy żyją coraz drożej. Wskazuje na raport przygotowany przez Kantar Millward Brown, z którego wynika, że po trzech latach na miesięczne utrzymanie potrzebujemy o 600 zł więcej.
       - A mówimy tu o tym, co już było i przeszło trochę niezauważenie, bo właśnie rozdawnictwo publicznych pieniędzy (500+, 300+), jak i światowa koniunktura gospodarcza (spadek bezrobocia i wyższe płace) stępiły konsekwencje tych podwyżek - kontynuuje Jerzy Wcisła. - Jednak najwyższe podwyżki są dopiero przed nami. I tych już się ukryć nie da: ogromne podwyżki spodziewane od 2019 roku – przede wszystkim cen energii – odczują wszyscy Polacy - grzmi.
       Jego zdaniem rząd - z jednej strony zapewnia o wypłacaniu rekompensat, by podwyżki nie były tak dotkliwe, ale nie mówi, jak to będzie liczone i - co istotne - kto będzie ich płatnikiem.
       -  Ministerstwo Finansów informuje, że w budżecie na 2019 rok nie ma środków na rekompensaty, a środki za emisję CO2 już zostały rozdysponowane - wskazuje senator Wcisła.  - Będzie więc tak, jak w klasycznej tezie Margaret Thatcher głoszącej, że „Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy”. W tym przypadku, ceny energii wzrosną na tyle i obejmie tylu płatników, by można nimi zwrócić obywatelom część podwyższonych kosztów. To nie jest teza absurdalna, bo płatników wyższych cen będzie znacznie więcej niż biorców rekompensaty. Wśród nich będą, niestety, samorządy.
       Jak wskazuje Jerzy Wcisła, jeśli samorządy lokalne nie będą chciały przeciążać mieszkańców to będą musiały ograniczyć inne wydatki, m.in. inwestycyjne, nakłady na Budżet Obywatelski, może podnieść ceny biletów komunikacji miejskiej.
       - I to na samorządy spadnie wina, bo przecież nie do rządu mieszkańcy będą mieli pretensje - stwierdza senator PO. - A będą to koszty znaczne, bo mówi się, że wzrost kosztów energii elektrycznej w samorządach może wynieść nawet 60-70 proc. - wskazuje. - I te podwyżki uderzą w podmioty świadczące usługi dla ludności: w szpitale, spółki wodociągowe, kanalizację, komunikację, w kulturę, w szkoły… Nie wiem, co na to powiedzą wyborcy, radni, ale wiem, że w Elblągu jest to problem w tym, kto ma złożyć się na dodatkowe 6 mln zł wzrostu kosztów, wygenerowanych głównie przez państwo a nie przez samorządy?
       Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej: Elżbieta Gelert i Jerzy Wcisła, apelują do radnych Koalicji Obywatelskiej Rady Miejskiej w Elblągu o podjęcie rezolucji lub stanowiska, w którym Rada Miejska zwróci się do Rządu o objęcie samorządów terytorialnych rekompensatami z tytułu wzrostu kosztów energii i gospodarki odpadami.
       - Wiem, że są miasta, które takie wnioski przygotowują - kończy Jerzy Wcisła.
      
A

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jurek, wyrośnij z tych korwinizmów. ..
 • Senator Wcisła grzmi!!! Kto słyszał?! ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  6
  Abstynent(2018-12-10)
 • Należy zwrócić 500+ do PO a oni wydadzą je na ośmiorniczki. Choć nie dostaje tych pieniędzy, ale żyje mi się o wiele lepiej niż za waszych złodziejskich rządów. Nigdy więcej PO.
 • przeciez dzis prezio z ekonomistami tudzież fachowcami mami nas ze finanse sa ok, spłacamy dług i jeszcze bedzie radosnie, jeszcze bedzie wspaniale, to kto nas roluje a kto mowi prawde?
 • Pała jesteś i tyle
 • Rząd PO w 2008 roku zamroził płace w budżetówce, przez 10 lat nie było żadnych podwyżek, ludzie mają rodziny i też chcą jakoś żyć senatorowie z PO Elżbieta Gelert i Jerzy Wcisła są oderwani od elbląskiej rzeczywistości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  64
  11
  pracowniksanepiduelbląskiego(2018-12-10)
 • Panie Wcisła próżne przedbiegi i dziwne tłumaczenia. PO wraz z radnymi Prezydenta szykujecie 30 % podwyżkę za śmieci, podatek i itp itd. Koszty utrzymania mieszkań znacznie wzrosną. Najbardziej od wielu lat. Prezydent o tym, że to będzie miało miejsce, ( podobnie jak ze źródłem ciepła dla miasta ), wiedział. Było podjąć działania wraz z PO : ), aby od stycznia zmniejszyć ubytek w portfelach elblążan. Rządzisz, odpowiadasz. Zwalanie na innych już nie działa.
 • Co a pro i PSL było lepiej dla Polaków. Trafiliście ponad 300 miliardów ile to by było 500 plus i przekopow. Co.
 • Mars007 O widzę że beneficjenci 500 plus zaczynają ujadać. Tylko dlaczego. Odkąd weszło 500 plus drastycznie wzrosły ceny. Nie tylko podstawowych artykułów. Wszystkiego. A to jeszcze nie koniec podwyżek. Mądrale co głosowały na pisowców poczują od 1 stycznia jak wzrosną ceny pradu. Najbardziej dla firm które przerzucą je na zwykłych obywateli. A prąd i paliwo do podstawy funkcjonowania firm. Więc nie płakać za kasą bo to i tak koncówka. Do wyborów. Już teraz mamy bilion zadłużenia. Jedni przepijają 500 plus. Inni płacą rate na samochody inni korzystają z zycia a zasuwać muszą na was wszyscy. Czas zakonczyc ten chory program i zagonic leni do roboty.
 • Weź Ty się chłopiec do roboty a nie chcesz dzieciom zabierać. Pamiętaj że dzieci są też i Twoją przyszłością i jak się już zestarzejerz to będziesz musiał tylko na nie liczyć.
 • Kurcze wszyscy nas rolują grzejac sobie tyłki na dobrze oplacanych stołkach i udając ze obchodzi ich los mieszkańców! Dajecie komu chcecie, kasa płynie tylko nie do uczciwie pracujących ale do wiernych i miernych ekipy trzymającej wladzę, pieprzon. .. .. a klika
 • Podwyżki energii elektrycznej na rzecz rządowych agencji i rodzinnej obsady na stołeczkach, zemsta na samorządach za przegrane wybory, święto hanuka w idysz w TVP, cztery pasy startowe po 4 kilometry każdy pod najcięższe samoloty USA w Centralnym Porcie Komunikacyjnym, rakiety USA niby przed ochroną przed Iranem-de fakto tylko przykrywka bo do Moskwy bliżej, kolejna aferka prałata co to rozdawał komunię św. stoczniowcom i tymy samym rencamy. .. .. żądania polityczne tadzia z radyjka - unia jako dojna krowa? niszczenie ludzi tropiących pisowskie przekręty - coś niesamowitego w, ,wyznaniach, ,ministra, ,zero, ,. .. oto cała prawda i tylko prawda. Pomijam, ,miłość, ,naszych umiłowanych przywódców do ukraińskich tradycji UPA ( patrz uzdrowiona timoszenko) no i coś co wisi nad, ,niepoprawnymi, ,czyli ciąganie po prokuraturach. .. .to można na co dzień usłyszeć, zobaczyć, przeczytać. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  9
  troll2018(2018-12-10)
Reklama