UWAGA!

Ułatwienia dla Obywateli

Od Nowego Roku weszły w życie ułatwienia dla obywateli, w sprawach paszportowych oraz meldunkowych. Od 1 stycznia 2013 r. wymeldowanie i zameldowanie w nowym miejscu zgłosimy tylko raz, w jednym urzędzie – a nie jak dotychczas podczas dwóch wizyt w urzędzie. Ponadto od 17 stycznia 2013 r. paszport odbierzemy u dowolnego wojewody na terenie kraju, bez względu na miejsce zameldowania.

Paszport poza miejscem meldunku
       Od 17 stycznia 2013 r. wniosek o paszport możemy złożyć u dowolnego wojewody na terenie kraju. Paszport lub paszport tymczasowy możemy odebrać w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie kraju. Wcześniej składaliśmy wniosek w urzędzie, ze względu na miejsce zameldowania. Nowością jest możliwość ubiegania się o paszport tymczasowy przez osobę, która potrzebuje dokumentu w nagłych przypadkach, związanych ze swoją pracą (na przykład nieplanowana wcześniej podróż służbowa). Teraz o taki paszport mogą ubiegać się m.in. osoby, które utraciły dokument paszportowy podczas podróży, czy w nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny.
       Ile kosztuje wydanie paszportu w kraju?
       Opłata za wydanie paszportu ważnego 10 lat wynosi 140 zł. Natomiast m.in. emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, uczniowie od 13. roku życia i studenci, a także osoby przebywające w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczych, czy korzystające z pomocy społecznej – za paszport z 50-procentową ulgą zapłacą 70 zł. Małoletnim do 13. roku życia paszport jest wydawany za opłatą wynoszącą 30 zł. Za paszport nie płacą osoby, które m.in. mają ukończone 70 lat. Za paszport tymczasowy zapłacimy 30 zł.
       Ile wynosi czas oczekiwania na paszport?
       Czas oczekiwania na paszport w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni.
       Co warto jeszcze wiedzieć?
       Paszport wydawany jest na jedną osobę. Paszport jest ważny 10 lat od daty wydania dla osób powyżej 13 roku życia, a 5 lat dla dzieci do 13 roku życia. Natomiast paszport tymczasowy jest ważny nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy.
      
       Meldunek - jedna wizyta w urzędzie
       Od 1 stycznia 2013 r. kwestie związane z obowiązkiem meldunkowym możemy załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie. Od Nowego Roku nie
       musimy najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim móc się zameldować. Wszystkie te czynności wykonamy w tym samym urzędzie, w którym będziemy dokonywać meldunku.
       Przy zameldowaniu nie musimy już podawać informacji o wykształceniu, czy obowiązku wojskowym. Nie ma również obowiązku przedkładania książeczki wojskowej. Ułatwienia w kwestiach meldunkowych przewiduje ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Zniesione zostały również sankcje karne m.in. dla obywateli polskich czyobywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.
       Dłuższy jest także termin na zgłoszenie meldunku. Z aktualnych 4 dni, termin został wydłużony do 30 dni. Zgodnie z oczekiwaniami obywateli można dopełnić formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika. Oznacza to, że ustanowiony przez nas pełnomocnik będzie mógł nas m.in. zarówno zameldować, jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące.
       Ponadto od 1 stycznia 2013 roku zniknął obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy.
       Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie muszą weryfikować wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Nie będzie także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016 r.
      
Edyta Wrotek, rzecznik prasowy Wojewody, Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama