UWAGA!

Uroczystości na elbląskich cmentarzach

 Elbląg, Uroczystości na elbląskich cmentarzach
fot. AD (arch. portEl.pl)

W niedzielę (1 listopada) przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Tradycyjnie wielu elblążan udaje się tego dnia na cmentarze z kwiatami i zniczami, by otoczyć opieką groby bliskich i znajomych. Wiele osób bierze też udział w odbywających się w tych dniach na terenie nekropolii nabożeństwach.

Uroczystość Wszystkich Świętych ustanowił w 935 r. papież Jan XI, choć już wcześniej, w pierwszych wiekach chrześcijaństwa odbywały się celebracje przy grobach męczenników. Kontynuacją tej tradycji są celebracje upamiętniające zmarłych, które w niedzielę odbędą się na elbląskich cmentarzach.
      
       Cmentarz Dębica

       Msza św. przy starej kaplicy o godz. 12.00. Po mszy alejkami wyruszy procesja za zmarłych.
      
       Cmentarz przy ul. Agrykola

       W Parafii Wszystkich Świętych 1 listopada przypada odpust parafialny. Suma odpustowa odbędzie się o godz. 11.30. Po sumie wyruszy procesja za wszystkich zmarłych pochowanych na tym cmentarzu.
      
       Kiedy mamy problem z odnalezieniem grobu

       Informacje o osobach pochowanych na obu elbląskich cmentarzach komunalnych wraz ze zdjęciem nagrobka oraz numerem sektora, rzędu i miejsca pochówku znajdują się w wyszukiwarce Grobonet 2.3. Dzięki tym informacjom bez problemu można odnaleźć miejsce, którego szukamy oraz opłacić miejsce. Można również wydrukować mapkę całego cmentarza z podziałem na sektory, co ułatwia poruszanie się po nekropolii. Informacja o wyszukiwarce osób pochowanych (wraz z bezpośrednim łączem do strony internetowej) umieszczona jest również na stronie internetowej Zarządu Zieleni Miejskiej pod adresem: www.zzm.elblag.pl.
      
      
      
      
mk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Święto pamięci o zmarłych zamienia sie w festiwal próżności, kto więcej kwiatów naniesie na pomnik, kto więcej zniczy zapali groby przybierają postać kiczowatych budowli zaśmiecony świecidełkami i innymi pierdółkami a gdzie ta szczera pamięć ? czasami widzę na codzień w maju lipcu czy innym dowolnym terminie jeden zapalony skromny znicz i to jest piękne, to świadczy o prawdziwej pamięci o zmarłym.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    10
    1
    bicznaelbląskąbiedotę(2015-10-30)
  • Zgadzam się z Tobą w 100 procentach mam na Agrikoli pochowana mamę jestem tam co 2 dzień i niestety widzę te zaniedbane groby od marca kiedy pochowałam mame obok jej grobu sa 2 zaniedbane groby które od tego czasu dogladałam a teraz raptem znalazła sie rodzina, a żeby było zabawniej rodzina tego pochowanego mieszka po drugiej stronie ulicy nie było jej od marca ani razu
Reklama