UWAGA!

Uwaga! Człowiek w powietrzu! (Opowieści z lasu, odc. 209)

 Elbląg, Plantacyjna uprawa nasienna czereśni ptasiej w Kadynach,
Plantacyjna uprawa nasienna czereśni ptasiej w Kadynach, fot. Jan Piotrowski

Odwiedzając las o tej porze roku, możemy nieźle się zdziwić, gdy zadrzemy głowę do góry. Wysoko w koronach drzew wypatrzymy rzadko spotykane zjawisko, czyli ludzi zawieszonych na ich czubkach.

- To osoby zbierające nasiona z drzew stojących, wykonujące pracę, która jest zarówno niebezpieczna, jak i bardzo potrzebna – tłumaczy Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. Można jednak spytać: Po co komu nasiona? A jeśli już są potrzebne, czemu nie można ich zbierać z ziemi?

Nasiona, które zostaną zebrane, trafiają do szkółki leśnej, gdzie leśniczy szkółkarz wysieje je po to, aby za około dwa, trzy lata wyhodować z nich dorodne drzewka, które później trafią do lasu w miejsce, z których pozyskane zostało drewno. To samo drewno, które zostało przerobione na stoły, krzesła czy inne niezbędne i ekologiczne przedmioty.

O tej porze roku osoby zbierające nasiona spotkamy jedynie na drzewach iglastych, to właśnie z nich są obecnie zbierane szyszki, które później trafiają do tzw. wyłuszczarni. To tam nasiona są oddzielane od szyszek. Nasiona drzew iglastych nieprzypadkowo zbierane są o tej porze roku, gdyż szyszki są jeszcze zamknięte, dzięki czemu podczas zbioru nie traci się nasion. Inaczej sprawa ma się z drzewami liściastymi, których nasiona najczęściej zbiera się późnym latem i jesienią.

- Co ważne, nasiona nie są zbierane z przypadkowych drzew – podkreśla Jan Piotrowski. – Pozyskuje się je ze specjalnie przez nas wybranych okazów, tak zwanych drzew matecznych, lub z niewielkich połaci lasu, które charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami. Są to tzw. drzewostany nasienne. W tym celu w lesie mamy oznaczone najlepsze drzewa lub drzewostany, które objęte są specjalną ochroną. Nasiona pozyskujemy też z plantacyjnej uprawy nasiennej czereśni ptasiej, która zlokalizowana jest w Kadynach – mówi leśnik.

Nadleśnictwo Elbląg jest bardzo zróżnicowane przyrodniczo, co ma swoje odzwierciedlenie w sporej ilości wyjątkowych okazów drzew, z których pozyskiwane są nasiona. Są tu drzewa mateczne olszy czarnej, dębu szypułkowego, buka, daglezji zielonej, jodły, czereśni ptasiej oraz modrzewia i ponad 400 ha drzewostanów nasiennych siedmiu gatunków drzew.

- Dzięki tak mocno zróżnicowanej bazie nasiennej jesteśmy spokojni o przyszłość i zachowanie ich trwałości dla następnych pokoleń elblążan – zaznacza Jan Piotrowski. - Tym bardziej, że w większości przypadków wykorzystując metody trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, dbamy o lokalne lasy, stosując naturalne ich odnawianie. Baza nasienna stanowi więc dla nas dodatkowe zabezpieczenie. Warto dodać, że pisaliśmy o tym między innymi w pierwszym odcinku „Opowieści z lasu” – przypomina leśnik.

Kto orze jesienią, ten sieje na wiosnę

 

oprac.TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • w koronach drzew - slowo klucz
 • Uwaga! w powietrzu! - drugie slowa podsycajace atmosfere
 • No ta bo bez waszej ingerencji natura by sobie nie poradziła
 • @Tytytrrrty - Ale tam nikt nie pisze że by se nie poradziła, raczej jest napisane że ja czy ty może tez nie miał byś pracy w fabryce mebli albo nie maił byś na czym tyłka w domu posadzić. Moja rodzina i znajomi pracują dzięki temu że jest drewno i ja uważam że to dobrze że ktoś dba o to żeby drewno było i las też pozostał :)dobra robota
 • Myślał żech, że to ekolodzy protestujo przeciw kolanowiarusom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  doktor(2020-03-16)
 • @Tytytrrrty - Tak masz rację bez ingerencji człowieka natura sobie poradzi. Ale człowiek najpierw zniszczył i w dalszym ciągu to robi do takiego stopnia ze teraz bez pomocy trudno było by zachować np. ciągłość gatunku. Dlatego tego typu działania są realizowane. Człowiek bez przyrody nie przeżyje już teraz mamy smog wytworzony przez człowieka, który zabija w Polsce 45 tysięcy ludzi rocznie, jedni ludzie go lekceważą inni z nim walczą. Tak samo tutaj, jedni wycinają lasy dla zysku inni dbają aby ten las odbudować.
 • Za Łęczem w stronę Tolkmicka. Tam trwa rzeź drzewostanu buka. Stare, młode. Wszystko jest rżnięte. Gdzie są szkołki, gdzie młodniki. Nic nie ma. .Taka jest Wasza polityka. Pensje po 10tys/mc, domy za miliony, deputaty, dopłaty. Lasy "pseudo państwowe". .Państwo w państwie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  silverek(2020-03-16)
 • To co się dzieje w lasach - WYCINKA - to tragedie, gdzie nie pojechać wszędzie tną. Niedługo nie będzie co ciąć Gospodarka rabunkowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Borororo(2020-03-16)
Reklama