UWAGA!

Uwaga na możliwe "awarie" komputerów

2014-03-07
Aktualizowany 2014-03-12 13:18
 
Elbląg, Uwaga na możliwe "awarie" komputerów
fot. nadesłana

Kilka osób z Warmii i Mazur poinformowało nas, że ich komputery zostały zablokowane przez rzekomy „system automatycznej kontroli informacyjnej”.

Blokada komputera objawia się zablokowaniem niektórych funkcji komputera, np. nie można uruchomić programów czy nie można zalogować się do Internetu, znika menu „START” i wszystkie okna. Ponadto na monitorze zablokowanego komputera wyświetla się komunikat opatrzony m. in. napisem „POLICJA” oraz wizerunkiem orła białego w koronie.
       W treści tego komunikatu widnieje informacja, że użytkownik zablokowanego komputera zobowiązany jest do opłaty kary w wysokości 500 złotych, w zamian, za co jego komputer zostanie odblokowany. Wpłata ma być realizowana za pomocą kodów UKASH.
       Komunikat wygląda dość prawdziwie, szczególnie, jeżeli użytkownik zainfekowanego komputera posiada konto na Facebook, to w treści komunikatu pojawia się jego imię i nazwisko.
       Poprawna polszczyzna, podstawa prawna, logo Policji czy dane użytkownika komputera faktycznie mogą wprowadzić w błąd ofiarę, w której zostanie wyrobione przekonanie o legalności przedsięwzięcia i konieczności wniesienia opłaty w celu przywrócenia pełnej funkcjonalności komputera.
      
       Policjanci informują, że akcja blokowania komputerów nie jest w żaden sposób firmowana i promowana przez policję. Policja, ani żaden inny podmiot nie jest prawnie upoważniony do blokowania komputerów. Nie istnieją żadne przepisy o „kontroli informacyjnej oraz zabezpieczenia informacji z dnia 02.01.2012”.
       Policjanci proszą, aby nie wpadać w panikę i kategorycznie nie wpłacać żadnych pieniędzy. Jeżeli ktoś padnie ofiarą cyberprzestępcy i jego komputer zostanie zablokowany to sam może go bezpłatnie naprawić. Z sieci można pobrać program o nazwie „Combofix”, który naprawi nasz komputer. Ponadto na wielu stronach internetowych można znaleźć poradniki jak odblokować komputer.
      
asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ja tam wole zapłacić i mieć spokój.
 • hehe dobre :) 500 zł zapłacić :D
 • Jajca jakieś, " blokowanie komputera" hihi, od lat korzystam z Linuksa i nie mam podobnych perypetii. ; )
 • zapłacisz, to nie znaczy, że odblokują Ci komputer i wszystko powróci do normy. .. po drugie właśnie na takich ludzi liczą hakerzy i potem mają na ryż z Biedronki
 • Dla kogo ten artykuł? Przecież ofiary mają zablokowane komputery i nie mogą poczytać „ poradniki jak odblokować komputer”
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  3
  SzklanaPułapka(2014-03-07)
 • Tak to jest jak sie pornuchy w seci ogląda gdy żona w lazience:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  1
  zawirusowanywirusptasiejgrypy(2014-03-07)
 • Oczywiście gdy będziecie wchodzić na nie autoryzowane stronki oraz pobierać zdjęcia filmiki XXI, 18-tki, jest podczepiony programik blokujący komp. To jest już stara sztuczka- zapłacenie opłaty nic nie zmieni, jedynie chodzi o Waszą kasę. I jeszcze do Szklanej Pułapki, znajdź mi dom lub mieszkanie, w którym jest tylko jeden komputer lub telefon bez neta.
 • ttt jak jest zablokowany to jakim cudem dostane się do sieci. PARANOJA. DOBRZE Że mam 3.
 • spotkałam się z tym osobiście i raczej nie było do śmiechu bo jak czytałam to poważne rzeczy tam widniały. Oczywiście nic nie było płacone tylko przeinstalowałam kompa i tyle :)
 • Z tego co ja wiem to jest jakiś wirus (trojan), napisany pewnie przez jakiegoś hackera. .. .
 • głupi jestes program combo fix do czyszczenia i po wirusie. program bezpłatny
 • tez wolałem zapłacić, szczególnie że na kamerce robi od razu zdjęcie, lepiej nie oglądać xxx bo szczerze tylko tam można było dostać wirusa, a inni się tłumaczą przed żoną że na naszej klasie czy tam fejsie :) Ale po prawdzie strachu były pełne gacie. Jednak można go usunąć samemu nawet jak nie jest się informatykiem, a pisanie w stylu, że na forach pełno sposobów usuwania czy ściąganie kombofixa jest nie na miejscu bo jak już nas przyblokuje to zostaje tel do kolegi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  6
  Zbynio(2014-03-09)
Reklama