UWAGA!

VII Biesiada Specjala

 Elbląg, VII Biesiada Specjala

W sobotę (8 września) odbędzie się VII Elbląska Biesiada Specjala. Impreza nawiązuje do tradycji i historii elbląskiego browarnictwa, a piwo odgrywa w niej pierwszoplanową rolę. Biesiada to również doskonała zabawa przy muzyce. Rock, folk, reggae i muzyka klezmerska - program imprezy został dobrany tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W roku 1872 powstał pierwszy przemysłowy browar w mieście, zbudowany przez Towarzystwo Akcyjne „Browar Elbląski” w miejscu dawnego dworku mieszczańskiego "Angielski Zdrój". Browar został w 1880 roku przejęty przez spółkę "Brauerei English Brunnen", czyli Browar Angielski Zdrój" i ta nazwa zachowała się do 1945 roku. Obecny browar jest bezpośrednim kontynuatorem tych wspaniałych tradycji warzenia piwa w naszym mieście. Jest też jednym z największych i najbardziej nowoczesnych browarów w Polsce.
       Elbląska Biesiada od początku odbywa się w otoczeniu murów naszej starówki, co też podkreśla jej wyjątkowy charakter i odwoływanie się do tradycji.
       8 września na dziedzińcu Centrum Sztuki Galeria EL zagrają zespoły: Meadow Quartet, Shannon, Habakuk oraz gwiazda wieczoru, którą będzie zespół IRA. Oprócz koncertów Sponsor imprezy przygotował dla publiczności liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Imprezę poprowadzi Alex Wicka, dziennikarz radiowy i telewizyjny.
       Organizatorem Biesiady jest Elbląska Orkiestra Kameralna, a jej wyłącznym Sponsorem Browar w Elblągu - producent marki Specjal.
      
       O artystach:
       Alex Wicka, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Karierę w mediach rozpoczął w Radiu Plus. Produkował i prowadził swoje autorskie programy. Współpracował między innymi z TVP, RMF FM oraz muzyczną stacją MTV prowadząc liczne letnie akcje koncertowe.
       Decyzją UEFA został zaangażowany do roli Host Speakera/Gospodarza podczas turnieju UEFA Euro 2012 na 4 meczach w Gdańsku. Tym samym jest jednym z czterech dziennikarzy na terenie Polski, a nawet na terenie Europy którzy zostali powołani do reprezentacji…
      
       Meadow Quartet powstał w 2009 roku w Gdańsku. Tworzy go czterech znakomitych instrumentalistów, każdy specjalizujący się w innym gatunku muzycznym, ale przede wszystkim, to cztery współdziałające muzyczne osobowości (Marcin Malinowski – klarnet, Michał Piwowarczyk (Elbląska Orkiestra Kameralna) – altówka, Piotr Skowroński – akordeon, Jarosław Stokowski – kontrabas). Muzyka zespołu jest próbą stworzenia płaszczyzny dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa – tradycyjnej muzyki żydowskiej.
      
       Shannon to aktualnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych zespołów na polskiej scenie folkowej. Grupa plasuje się na stałe wśród profesjonalnych reprezentantów muzyki folk z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata. Charakterystyczną cechą stylu Shannon jest łączenie nurtów muzyki celtyckiej (irlandzkiej, szkockiej, bretońskiej) z rockiem, jazzem, czy popem, który choć modyfikowany, zawsze brzmi rozpoznawalnie i charakterystycznie. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki stałemu prowadzeniu zespołu przez lidera Marcina Rumińskiego, który prócz nieustannie rozwijanej umiejętności gry na irlandzkich whistlach, od lat przykuwa uwagę słuchaczy rzadko wykorzystywaną w tym nurcie umiejętnością śpiewu alikwotowego (Tuva, Mongolia). Dzięki swej niepowtarzalności, Shannon zdobył uznanie wielu słuchaczy i miłośników muzyki etno i folk na całym świecie.
      
       Habakuk to zespół, który powstał w 1990 roku w Częstochowie. Przez wszystkie lata istnienia dał poznać się od jak najlepszej strony fanom muzyki reggae i nie tylko. Uznawany jest za jedną z czołowych grup tego gatunku. Dowodem na to są znakomite recenzje w prasie jak również zaproszenia na liczne festiwale zarówno w Polsce jak i za granicą. Przez wszystkie lata istnienia zespół zagrał ogromną ilość koncertów oraz występował na największych festiwalach, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy.
       Dziś zespół jest jedną z najczęściej koncertujących polskich kapel, a – jak podkreślają na swojej stronie muzycy – w ciągu swojej działalności zagrał na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae w kraju. Był gwiazdą Przystanku Woodstock, grał w Jarocinie, a także na Reggae Dub Festival, Ostróda Reggae Festival i wielu innych.
      
       IRA to jeden z najpopularniejszych i najbardziej "kasowych" polskich zespołów grających łagodniejszą odmianę rocka. W tym roku zespół obchodzi 25-lecie istnienia. Miał okazję występować na wielu największych festiwalach rockowych w kraju. Intensywnie koncertuje w całej Polsce. Grupa jak do tej pory sprzedała ponad 2 mln. płyt. Podczas koncertów ich największe przeboje rozgrzewają publiczność do czerwoności. W 2010 r. zespół odniósł sukces na Festiwalu w Opolu - otrzymał trzy „SuperJedynki” w kategorii: Zespół Roku, Płyta Rock oraz „SuperJedynkę” za najlepszy występ.
      
       Program VII Biesiady Specjala

       godz. 17 Rozpoczęcie imprezy – prowadzenie Aleksander Wicka
       godz. 17.10 Koncert zespołu Meadow Quartet
       godz. 18.10 Konkursy dla publiczności – prowadzenie Aleksander Wicka
       godz. 18.20 Koncert zespołu Shannon
       godz. 19.30 Konkursy dla publiczności – prowadzenie Aleksander Wicka
       godz. 19.40 Koncert zespołu Habakuk
       godz. 20.50 Konkursy dla publiczności – prowadzenie Aleksander Wicka
       godz. 21 Koncert zespołu IRA
       godz. 22.30 Zakończenie imprezy.
      
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • czy jeszcze napije się na stare lata dobrego elbląskiego piwa takiego jakie było w latach 50 60,to co teraz oferują to popłuczyny po piwie z beczek. kiedyś było piwo z beczek drewnianych, dośc długo się leżakowało w odpowiedniej niskiej tem. bez dodatków obserwowałem zakupy piwa w sklepach -na piwo elbląskie wszyscy machają reką i kupują inne. zniszczono nasz wspaniały browar z tradycją tak jak zniszczono browar w gdansku, braniewie. można jeszcze dostać dobre piwo amber mimo ze tam już się soś popsuło.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    PIWOSZ(2012-09-03)
  • Ira -doskonale!!!!!
  • "Obecny browar jest bezpośrednim kontynuatorem tych wspaniałych tradycji warzenia piwa w naszym mieście. Jest też jednym z największych i najbardziej nowoczesnych browarów w Polsce. " Obecny browar jest odpowiedzialny za zepsucie marki i smaku tego złocistego napoju który kiedyś tak smakował. to co teraz sprzedawane jest przez Grupę Żywiec to jedne z najgorszych piw na rynku (nie licząc tych szczyn co są sprzedawane dla "vipów). ale taki to juz kraj. produkujesz gówno którego nikt nie chce?? wykup konkurencje produkującą coś porządnego i produkuj w niej swoje gówno. A w odpowiedzi na twoje pytanie PIWOSZU to niestety takiego piwa o jakim piszesz juz sie nie napijesz. .. .chyba ze z jakiejś malej przydomowej produkcji.
  • To kwestia gustu i smaku, my pijemy Specjala i nam SMAKUJE.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    Grupa DK(2012-09-03)
  • Specjal to już nie piwo a wyrób piwopodobny.
  • Kiedyś "Specjal" był najlepszym piwem(według mnie). Później zaczęli go doprawiać(dodawać %) i stał się "sikaczem" jak każdy inny trunek. .. Brakuje mi czasów kiedy stary słodki "Spec" rządził na naszych imprezkach. Po dzisiejszych piwach na drugi dzień pozostaje tylko ból głowy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Jessis(2012-09-08)
  • Grupa DK, a sraczki nie masz na drugi dzień po tym specjalu? Bo ja mam za każdym razem i tylko po specjalu. Już dawno odstawiłem to "piwo" na bok.
  • SPECJAL powinni sprzedawać w aptekach jako środek na przeczyszczenie.
  • Czarnuch jest the best! Jakim trzeba być flustratem żeby takie kretynizmy wypisywać o dodawanych % itd ja piję od lat Specjala min dlatego że wiem jak go się produkuje i dla mnie to najlepsze nie schodzące poniżej pewnego poziomu piwo. Impreza extra! lecę na Starówkę. Malkontenci do biedronek.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    hogobogo(2012-09-08)
  • rozwolnienie po specjalu to pikus dodajcie do tego zgage i bol glowy dnia nastepnego a bedzie pelny obraz czym stal sie stary dobry specjal...zenada.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Czytelnik_MOBI_69389(2012-09-08)
  • SPECJAL-kukurydza i żółc zwierzęca- poezja smaku
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    gibon białoręki(2012-09-08)
  • Może doczekamy się talze powrotu elblaskiego, EB i malych butelek i puszek
Reklama