UWAGA!

W małych owocach kryje się duża moc (Opowieści z lasu, odc. 151)

 
Elbląg, W małych owocach kryje się duża moc (Opowieści z lasu, odc. 151)
fot. neemekatt/Pixabay

Ta drobna krzewinka ceniona jest zwłaszcza za swoje owoce. Są nie tylko smaczne, ale i mają właściwości lecznicze, a liczba korzyści płynących z ich spożywania jest długa. W polskich lasach możemy spotkać głównie żurawinę błotną, która rośnie wyłącznie na terenach podmokłych. U nas można ją dojrzeć na Wysoczyźnie Elbląskiej.

 Jak podaje Encyklopedia Leśna w Polsce występują dwa gatunki: żurawina drobnoowockowa oraz żurawina błotna, przy czym ta druga występuje znacznie częściej. To zawsze zielona krzewinka, o dość długich pędach (do 1 m) i bardzo drobnych liściach (od 4 do 14 mm).
       "Kwitnie na różowo w czerwcu i w lipcu. Kuliste owoce o średnicy 0,5 cm są latem zielonkawe, jesienią stopniowo czerwienieją. Na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby leżały porozrzucane co kilka centymetrów na mchu. Utrzymują się na gałązkach aż do wiosny" – tak o żurawinie błotnej opowiada Paweł Fabijański w swojej książce "Las. Przewodnik poszukiwacza", Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Warszawa 2018, s. 107.
       Mają bogaty skład chemiczny, jak czytamy w Encyklopedii Leśnej owoce żurawiny bogate są w kwasy organiczne, cukry, pektyny, antocyjany, garbniki i gorycze, witaminę C, K i PP.
       "Zawierają dużo soli mineralnych (fosforu, żelaza, magnezu, wapnia, a szczególnie miedzi) oraz dużo prowitaminy A. Wykazują działanie przeciwgorączkowe, antyseptyczne, mineralizujące i witaminizujące" – informuje Encyklopedia Leśna.
       Do celów gospodarczych wykorzystuje się głównie owoce żurawiny wielkoowocowej. Robi się z nich konfitury, soki, jada w postaci suszonej. Szczególnie cenione są w profilaktyce chorób układu moczowego.
       "Proantocyjany zapobiegają bowiem przywieraniu bakterii do ścian błon komórkowych moczowodów i pęcherza. Otrzymujemy więc dzięki nim naturalną ochronę przed infekcjami. A ta jest niezbędna zarówno w okresie jesienno-zimowym, jak i wakacyjnym, gdy częściej grożą nam zakażenia układu moczowego" – wyjaśnia Elżbieta Gwóźdź w artykule umieszczonym na portalu ekologia.pl. - "Związki zawarte w soku z żurawiny dodatkowo mobilizują rozpuszczanie kamieni nerkowych. Preparaty na bazie żurawiny wspomagają także właściwe leczenie infekcji dróg moczowych i zapalenia pęcherza moczowego".
       Owoce wykorzystuje się także w produkcji kosmetyków. Zawarta w nich wit. C ma działanie rozjaśniające i odmładzające, uczestniczy również w produkcji kolagenu.
       "Witamina E to zaś antyutleniacz najbardziej sprzyjający skórze, ponieważ wyjątkowo skutecznie chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Żurawina zawiera oprócz tego beta-karoten. Ekstrakt z jej owoców działa nawilżająco, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Pomaga także wyregulować pH skóry" – tłumaczy Elżbieta Gwóźdź.
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama