[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W mrokach nocy płomykówka poluje (Opowieści z lasu, odc. 182)

 
Elbląg, W mrokach nocy płomykówka poluje (Opowieści z lasu, odc. 182)
Fot. jeanvdmeulen/Pixabay

Starożytni Grecy uważali je za dobry omen, natomiast Rzymianie myśleli o nich zupełnie odwrotnie – kojarzyli je ze śmiercią i twierdzili, że to posłannice złych mocy. Przez wieki sowy palono, przybijano do drzwi, wytapiano z nich tłuszcz, który miał leczyć oparzenia, wyrywano im serca. Wierzeń, przesądów oraz praktyk z sowami w rolach głównych było (i jest) znacznie więcej, dziś kojarzone są głównie z mądrością i wzbudzają raczej pozytywne odczucia. W Polsce oraz w Europie są one ptakami chronionymi. Jednym z gatunków występujących w kraju jest płomykówka, można ją spotkać m.in. na Żuławach oraz na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Płomykówka to średniej wielkości ptak, o długości ciała od 33 do 39 cm, który waży od 240 do 480 g. Wierzch ciała jest szary z rdzawymi plamami, na upierzeniu widać także czarne kropki – taki opis znajdziemy w Encyklopedii Leśnej.
      - W Polsce ptak ten zakłada gniazda w obiektach sakralnych, w budynkach gospodarczych, otworach i kominach wentylacyjnych. Wybiera miejsca, które będą także dogodnym terenem łowieckim, a więc bytuje blisko pól, pastwisk, pól uprawnych – wylicza Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Płomykówka jest drapieżnikiem, a poluje głównie nocą. Żywi się przede wszystkim gryzoniami, ale i nietoperzami czy płazami.
      Doskonałe widzenie zapewnia jej budowa oczu. Więcej informacji w tym zakresie dostarcza lektura publikacji "Noc sów" przygotowana w ramach ogólnopolskiej kampanii wiedzy i edukacji przyrodniczej "Bądź na pTAK". Jej autor, Jacek Karczewski, porównuje to tak: sowy nocą widzą mniej więcej tak, jak my w pochmurny dzień.
      "W okresie IV-VIII składa 4-7 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 30-31 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku" – tak o okresie lęgowym płomykówki opowiada Encyklopedia Leśna.
      "(...) Płomykówki na przykład kochają się setki razy w ciągu kilkumiesięcznego sezonu godowego. Zwykle kilka – kilkanaście razy dziennie. Robią to też, gdy w gnieździe dawno są pisklęta. Czasami nawet gdy już je opuszczą. Z całą pewnością nie ma to nic wspólnego z instyktowną potrzebą reprodukcji. Wynika raczej z pragnienia podtrzymania więzi" – wyjaśnia Jacek Karczewski we wspomnianej publikacji i dodaje, że sowy to ptaki monogamiczne.
      Policzono, że w Polsce żyje ok. 1-2 tys. par.
      "Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie" – czytamy w Encyklopedii Leśnej.

oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama