UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W niedzielę rusza Kolej Nadzalewowa

 
Elbląg, W niedzielę rusza Kolej Nadzalewowa
fot. AD

Piękna trasa turystyczna wzdłuż linii wody, czasem biegnąca przez las to wspaniała atrakcja wakacyjna. W najbliższą niedzielę 1 lipca ruszy Kolej Nadzalewowa. Pociągiem będzie można wybrać się na plaże w Suchaczu, Kadynach czy Tolkmicku. Tym bardziej, że synoptycy zapowiadają na weekend słoneczną pogodę.

Pociągi będą kursować w niedziele od 1 lipca do 19 sierpnia i dodatkowo w święto 15 sierpnia. Połączenie udało się uruchomić dzięki zaangażowaniu samorządów: Elbląga, gminy Elbląg, Tolkmicka i Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Pozostałe samorządy leżące nad Zalewem Wiślanym nie chciały w tym roku finansować tego przedsięwzięcia, dlatego Kolej Nadzalewowa będzie kursować między Elblągiem a Tolkmickiem, dowożąc mieszkańców i turystów na plaże m.in. w Suchaczu, Kadynach i Tolkmicku.
       - Utrzymanie pasażerskiej komunikacji turystycznej jest jednym z priorytetów samorządu województwa. Warto inwestować w Kolej Nadzalewową, bo jak pokazał ostatni sezon, cieszyła się ona dużym zainteresowaniem turystów – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
       - Samorządy włożyły wiele wysiłku w to, by reaktywować tę linię. Szkoda by było stracić taki potencjał, dlatego nasze miasto zabiegało bardzo mocno o to, by także w tym roku kolej była turystyczną atrakcją. Rozmowy toczyły się niemal do ostatniej chwili, najważniejsze, że się udało – mówi Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.
       - Doceniamy znaczenie Kolei Nadzalewowej, dlatego zaangażowaliśmy się w jej uruchomienie. Nie można dopuścić do zniszczenia tej infrastruktury. Żałujemy, że nie wszystkie samorządy nadzalewowe chcą w tym roku współfinansować kolej, to przecież nasze wspólne dobro, wykraczające poza granice poszczególnych gmin i należy o nie wspólnie dbać. – uważa Zygmunt Tucholski, zastępca wójta gminy Elbląg.
       - Mam nadzieję, że większość samorządów powróci do współpracy. – dodaje Józef Zamojcin, zastępca burmistrza Tolkmicka. – Prowadzimy rozmowy z armatorem, by zsynchronizować kursy pociągu ze statkiem z Krynicy Morskiej do Tolkmicka. Czy się uda, czas pokaże.
       Pierwszy pociąg wyruszy już 1 lipca, będzie kursował co niedzielę oraz w święto 15 sierpnia na trasie od Grudziądza przez Kwidzyn, Malbork, Elbląg do Tolkmicka. Na odcinku Elbląg – Tolkmicko jako Kolej Nadzalewowa. Linię będzie obsługiwać spółka Arriva przy współpracy z Pomorskim Towarzystwem Miłośników Kolei Żelaznych. – Na trasę wyjedzie szynobus ze 130 miejscami siedzącymi, bilety będzie można kupić w pociągu – informuje Paweł Pleśniar z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych. – Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wybrania się na niezapomnianą wycieczkę koleją po urokliwej trasie turystycznej.
      
       Rozkład jazdy
       1, 8, 15, 22 i 29 lipca oraz 5, 12, 15 i 19 sierpnia
       Odjazdy z Elbląga: godz.  9.20 i 11.20
       Przyjazd do Tolkmicka: godz. 10.05 i 12.05
       Odjazdy z Tolkmicka: godz. 10.20 i 15.50
       Przyjazd do Elbląga: godz. 11.07 i 16.37
       Cena biletu: 8 zł normalny, 4 złote ulgowy, dzieci do lat 4 – bezpłatnie.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • szkoda, że nie ma żadnego połączenia nieco później bo tak w najlepsze trza się z plaży będzie zrywać. ..
 • Zobaczymy ilu będzie chętnych, zwłaszcza czy będą korzystać " komentatorzy" na PortElu, którzy marudzą że nie ma kolei nadzalewowej. Czy pociąg staje na Zdroju ?
 • dlaczego w tym roku nie bedą połaczenia skomunikowane ze statkiem do Krynicy? in dlaczego powrót tak szybko do Elbląga?
 • Cieszy że wiele samorządów gminnych miało odwagę odmówić panu Marszałkowi. Najwyższa pora szyny koleji nadzalewowej zdemontować a na nasypie kolejowym zrobić drogę dla rowerzystów. Hero.
 • Odjazd z dworca głównego czy ze zdroju? Powrót rzeczywiście za szybko
 • 15:50 to chyba żart!!!!! Elbląg - zdrój będzie sie zatrzymywał sie?:D
 • Zamiast durnowatego jeżdżenia rowerami w eskorcie Policji blokującej skrzyżowania po ulicach Elbląga rowerzyści powinni pedałować do Braniewa i z powrotem z przystankami na byłych dworcach kolejowych !!! Hero.
 • Nie rusza żadna Kolej Nadzalewowa - bo ona dawno umarła - ino spółka Ariva wynajęła tory na przejazdy od trupa PKP.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2012-06-27)
 • W czasach gdy prawie wszyscy posiadają samochody, którymi mogą w mi- arę tanio i szybko dojechać do celu podróży to ta kolej nie ma racji bytu. Jest anachroniczna, droga i nie stanowi aż tak wielkiej atrakcji turystycznej jak twierdzą niektórzy samorządowcy. Szkoda, że autor tego artykułu nie podał czytelnikom pełnych kosztów tego przedsięwzięcia łącznie z dotacjami samorządów. Kolej ta powinna być zlikwidowana a na pozostałych nasypach kolejowych samorządy powinny zbudować profesjonalną ścieżkę rowerową z Elbląga do Braniewa, która w zimę mogłaby służyć narciarzom. Takie rozwiązanie z pewnością byłoby większą atrakcją turystyczna niż na siłę reaktywowana linia kolejowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Turysta(2012-06-27)
 • Mam samochód, stać mnie na paliwo, a jakoś ciesze się że kolej rusza!!! Będę z niej korzystać. Zamiast do Stegny czy Krynicy- do której pojadę sobie w sobotę ( samochodem), w niedziele spędzę czas z moimi bliskimi np. w Kadynach. I nie będziemy się martwic kto nie pije i prowadzi. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  suoper, super(2012-06-27)
 • zalać tory asfaltem i zrobić ścieżkę rowerową. Będzie 100x więcej rowerzystów, niż pasażerów. Zakład?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Miniek(2012-06-27)
 • Kolej rusza za sprawą pasjonatów z PTMKŻ i pomocy samorządów. Pociąg zatrzymuje się jak najbardziej na zdroju. Skomunkowanie ze statkiem na 90% bedzie od polowy lipca. Do tych ktorzy pisza ze latwiej dojechac samochodem- chyba nie skumaliście idei tego polaczenia :D
Reklama